Aktuální zprávy

Prvotní zklamání vystřídala bojovnost a euforie! Aneb jak se měnila nálada v kabině, hledišti nebo redakci Pirátů

Napsal 19.3.2017 Michal Luxa
C h o m u t o v - Téměř na konci základní části se Piráti utkali o přímý postup do čtvrtfinále Generali play-off s Brnem, kde padli, a tak je čekalo předkolo. V tom se střeli s Mladou Boleslaví, ovšem po dvou zápasech nebyl důvod k radosti. Jenže Chomutovští celou sérii zvrátili, čímž dostali nejen fanoušky k euforické náladě. Ano, Severočeši hrají čtvrtfinále, kde na ledě favorizovaného Třince předvedli parádní výkony a ujali se slibného vedení 2:0 na zápasy.

Chomutovští prožili vynikající základní část a v průběhu sezóny naplňovali předsezónní požadavky vedení klubu. Vždyť Piráti vyhlásili, že chtějí pod sebe dostat čtyři soupeře, což se jim povedlo. Ovšem tým hladový po úspěchu neměl stále dost a do předposledního kola Tipsport extraligy bojoval o přímý postup do čtvrtfinále. Ovšem právě v jednapadesátém kole mířili svěřenci Vladimíra Růžičky na led Komety, kde se odehrál přímý souboj o postup mezi nejlepší šestku.

Naši hokejisté se na jihu Moravy ujali vedení, když se prosadil reprezentační obránce Jan Rutta. Ovšem poté už střílelo branky pouze Brno nebo vlastně Martin Dočekal. Právě on se stal hrdinou Komety, když rozluštil tajenku o tom, kdo jako poslední postoupí přímo do čtvrtfinále Generali play-off. „V tuhle chvíli to určitě zklamání je. Náš výkon nebyl takový, jaký bychom si představovali. Dělali jsme chyby a Kometa trestala. Řekli jsme si, že tady necháme všechno, ale nehráli jsme to, co jsme chtěli," popisoval klíčový duel základní části Ivan Huml.

Jenže prvotní zklamání rychle nahradila bojovnost a fakt, že Piráti chtějí v předkole uspět. Trenérský tým ve složení Vladimír Růžička, Jan Šťastný a Petr Martínek se v posledním utkání základní části rozhodl pošetřit síly. Proti Hradci se v SD ARÉNĚ objevili Jan Rutta, Brett Flemming, Michal Vondrka nebo Ivan Huml v pozici diváků. První dvě formace nahradili mladší hráči a tahouni partnerské Kadaně. Po statečném výkonu Piráti soupeři podlehli, ale vrchol sezóny nás teprve čekal.

Ovšem hned první duel s Mladou Boleslaví nás rychle srazil na zem. Při procházení po SD ARÉNĚ jsem od fanoušků slýchal narážky, že za všechno může odpočinek klíčových hráčů v posledním duelu základní části nebo, že o den později nastoupí jiný Chomutov. Ten z dlouhodobé části. I hned po zpackaném začátku jsem zamířil mezi kabiny, kde na našem celku bylo vidět zklamání, ale také odhodlání o den později zvítězit.

Nikomu se na rozhovory moc nechtělo a na spoustě hráčů bylo vidět, že mají skleněné oči. Česká televize hledala kohokoliv na rozhovor a jako správný kapitán to na sebe vzal Michal Vondrka. Hned po jeho interview se kabina Pirátů uzavřela a slovo si vzal Vladimír Růžička. Tým si potřeboval vysvětlit, co bylo špatně a naladit se na druhý vyřazovací boj v předkole.

O den později nastoupili Bruslaři stejně jako v prvním utkání a opět nás přejeli vysokým výsledkem. Po páté brance se diváci zvedali ze svých míst a houfně opouštěli stadion. V SD ARÉNĚ zůstali jen ti “nejvěrnější“, kteří se podivovali, co se to s jejich “miláčky“ vlastně děje. Hned po utkání se spustila vlna kritiky, ale našli se tací, kteří zbraně ještě neskládali. „Tady je vidět, že play-off je úplně jiná soutěž než základní část. Budu jen doufat, že se sem ještě vrátíme. Byla by škoda takhle skončit," napsal na sociální síti uživatel Biggie Smalls.

Také samotní hráči nebyli s výkonem spokojení a asi nejlépe na celou situaci pro klubový web reagoval Marek Tomica. „Rozhodlo to, že hrajeme prostě hovno," na zkušeném harcovníkovi bylo vidět zklamání. Ovšem tak zkušený hráč, jakým je právě Marek věděl, že série není ještě zdaleka u konce. „Musíme hrát a nesmíme být posraný. Může se vyhrát klidně na jediný gól. Už kolikrát jsem to zažil, takže musíme lépe bránit," pokračoval v rozhovoru.

Před přestěhováním série do Mladé Boleslavi měly oba celky dva dny volno. Hned ten první se na tréninku objevila i řada novinářů a fanoušků, kteří sledovali, jak se hráči připravují na zvrat. Spousta z nich byla ovšem překvapená, jelikož na ledě najezdili žádné “trosky“, ale bojovníci, kteří i přes špatný vývoj měli úsměvy na rtech. Lidé se podivovali, jenže samotní hráči byli odhodlání vrátit sérii do Chomutova, a tak neskládali zbraně. „Ještě nechci, aby nám sezóna skončila, co budeme pět měsíců dělat. Přeci nezahodíme takovýmhle způsobem skvělou základní část. Ještě tam něco předvedeme. Doufám, že v neděli půjdeme na hokej," psal mi v době volna kolega z redakce David Panuška.

Dne 9. března se uskutečnil třetí zápas, jenž mohl znamenat také konec sezóny pro náš oblíbený celek. Ovšem opak byl pravdou a na ledě byli vidět Piráti ze základní části. Chomutovští bojovníci zastínili rozjetého soupeře a vrátili se do herní pohody. Vždyť na ledě silných Středočechů se každý den 5:1 nevyhrává. Výborným výkonem se prezentoval Ján Laco, jenž předvedl několik famózních zákroků a dodal spoluhráčům jistotu.

Následující den přišel na řadu zápas s pořadovým číslem čtyři a musíme uznat i podle výsledku, že to byl nejvyrovnanější duel celé série. Vedení se ujali Boleslavští, když se po krásném sólu radoval Jakub Orsava. Jenže ve druhé periodě Severočeši stav zápasu převrátili na svou stranu. Bruslaři nás ve třetí dvacetiminutovce zatlačili, ale skvělý Jánko už svoji svatyni zamkl. Po utkání bylo jasné, kdo bude mít v rozhodujícím utkání psychologickou výhodu.

Ovšem vraťme se ještě do čtyřicáté minuty, kdy se Chomutovští dostali ve vlastním oslabení do přečíslení. Kapitán Pirátů na nic nečekal a vydal se k brance amerického brankáře. Právě Michal Vondrka pár vteřin před druhou sirénou poslal náš tým do vedení a dle mnohých, to byl rozhodující moment celého předkola. „Určitě v Boleslavi. Asi největší moment byl, když Vondrc dával gól v oslabení, hledal zlomový moment celého předkola navrátilec do sestavy Lukáš Chalupa.

To, co si přáli fanoušci, hráči i redaktoři se stalo skutečností. Severočeši to v Mladé Boleslavi zvládli a vrátili předkolo do Chomutova. V neděli 12. března všichni fanoušci překopali plány a opět vyrazili na hokej. Čekalo se, že v duelu moc branek nepadne, ale hladoví Piráti předzápasové prognózy zvrátili. Soupeři nadělili šest branek a posunuli se do čtvrtfinále Generali play-off. Hned po utkání se mezi fanoušky spustila euforie a poblázněné město již vyhlíželo souboje s Oceláři.

Na sociálních sítích byla cítit spokojenost a řada fanoušků okamžitě začala řešit odjezd do Třince. Aby taky ne, když hráči otočili nepříznivě vypadající sérii a navíc právě svým příznivcům ukázali, že mají srdce na správném místě a i díky bojovnosti vše zvládli. „Hned po utkání jsme volali do Třince a chtěli jsme ubytování," prozradila při úvodním utkání ve WERK ARÉNĚ fanynka Monika Tichá našemu redaktorskému týmu.

Pro letošní sezónu mají Piráti splněno, ale jako každý tým, chtějí dojít, co možná nejdál. Asi málokdo čekal, že Severočeši vybojují v Třinci hned dva zápasy. Oceláři byli v obou střetnutích střelecky aktivnější, ale Ján Laco pokračoval ve skvělých výkonech, čímž připravil základ úspěchu. První zápas rozhodla branka Michala Vondrky a ten druhý přetavil v další bod Vladimír Růžička. Syn slavného českého trenéra se v prodloužení dostal od mantinelu až před branku a tváří v tvář překonal Šimona Hrubce. Okamžitě v sektoru hostujících příznivců propukla radost a hlasitý jásot. Vždyť Chomutovští přivezli domu dva cenné body a ukázali, že i s favoritem se dá hrát vyrovnaná partie.

Po druhém utkání byla na mužstvu vidět pohoda a třeba Jan Rutta si neodpustil žertík, jenž byl mířen na tiskového mluvčího klubu Libora Kulta. Šéfredaktor zrovna natáčel rozhovor na klubový web s Vladimírem Růžičkou mladším a v tom se za ním zjevil reprezentační obránce. Ten Libora proměnil, když mu rychle nasadil kšiltovku. Celá situace pobavila také střelce rozhodujícího gólu, jenž nechtěl dát pobavení najevo, ale na videu je vidět značný úsměv.

Chomutovští Piráti zvládli náročnou situaci a pobláznili “celé město“. Ať už čtvrtfinálová série dopadne jakkoliv a můžeme být na svůj tým hrdí. Hráči nic nevzdali a zbytek vyřazovacích bojů si můžeme užívat. Pojďme vyprodat domácí zápasy, které se hrají už v neděli a pondělí.