ST. DOROST - článek

Starší dorostenci mají za sebou náročnou, ale zajímavou letní přípravu

Napsal 18.7.2012 Pavel Kadeřábek
C h o m u t o v - Od posledního našeho setkání s trenérem starších dorostenců Pirátů Chomutov panem Lubošem Slámou, které proběhlo na začátku května uplynuly již dva měsíce a já jsem ho požádal, aby se s fanoušky chomutovského hokeje podělil o průběhu letní přípravy svých svěřenců.

Jak jste byl spokojen s letní přípravou?

Letošní přípravné období bylo jiné než minulý rok. Jiné v tom, že jsme chodily 3 týdny na led a 5 týdnů byla suchá příprava. Nemohli jsme absolvovat tolik té těžké dřiny, která není u kluků moc oblíbená.

Tréninky na ledě v přípravném období, nova věc pro kluky, byla spokojenost?

Táaaaaak určitě…, ale ne, vážně. Kluci byli velice spokojeni, protože vlastně dělali to, co je baví nejvíce, hráli hokej. My jako trenéři jsme s nimi pilovali herní činnosti jednotlivce a hru na malých těsnějších prostorech. Bylo to pro nás náročné, protože jsme se snažili kluky co nejvíce opravovat. Někdy jsme je i zastavovali ve cvičeních a probírali jsme s nimi, jak mají jednotlivé prvky dělat tak, aby to bylo podle našich představ.

Bylo vidět nějaké zlepšeni?

Zjistili jsme, že kluky to bavilo a co je hlavní, věděli, že to potřebují. Makali na ledě poctivě a bylo na nich vidět velké zlepšeni. Hlavně při pilováni vedení kotouče a uvolňování si více začali hlídat kotouč. Také v obranných činnostech bylo zlepšení. Při dodržování obranného postavení a odebíraní puku protihráči. Hlavně se přestali zlobit, když je někdo dohrál. Prostě, neoplácejí a dokáží přijmout tvrdou hru.

Luboš Sláma
Trenér staršího dorostu Luboš Sláma

Viděl jsem, že jste bruslili okolo pneumatik, můžu se zeptat proč?

Jo, to byl jeden z tréninku silového bruslení power skating. Dělali jsme ho 3x v týdnu 40 minut. Doporučil nám ho ředitel naší akademie pan Liška, podle ruské školy. Pilovali jsme v něm hodně bruslení a vedení kotouče, jízdu po hranách, základní hokejový postoj, nácvik kliček a krytí kotouče.

Jak kluci reagovali na krasobruslení?

To jsme měli s trenérkou Petrou Lehkou. Ta s námi prováděla hlavně obratnost, různé skoky a změny směru, přenášení váhy a další. Bylo to zpestření a učení jiných dovedností. Klukům se to líbilo.

Dokonce jste prý měli nečekanou kontrolu ze svazu?

Ano, jsme jedna z akademií. Posíláme své plány na hokejový svaz a oni si to kontrolují. Na nás se přijel podívat reprezentační trenér U 18 Luděk Bukač. Bylo 6 hodin ráno a trénink na ledě.

A byl spokojen?

Byl spokojen, pochválil nás. Líbil se mu trénink a přístup hráčů. Doporučil nám ještě nějaké další cviky, které mužem zapojit do tréninku.

O co se jednalo?

Hlavně o plynulost pohybu a zrychleni hry.

A co příprava s chomutovskými řeckořímskými zápasníky, byl to přínos?

Trenéři klukům hodně ukázali a byli příkladem. Za tři měsíce, co je využíváme nám velice šla nahoru obratnost a síla středu těla. Šlo nám hlavně o sílu a sníženi těžiště těla, abychom byli odolnější v osobních soubojích. To se nám podařilo a do puntíku splnilo naše očekávání.

V minulem rozhovoru jste nás informoval o teambuildingu, uskutečnil se?

Ano, na Vysočině ve Žďárských vrchách v penzionu Sport Rokytno. Byli jsme zde tři dny a tmelili jsme tým. Bylo to sice zpestření, ale při 35 km pochodu a plnění povinností to bylo náročné i po psychické stránce. Na to jsme právě čekali a sledovali, kdo při tlaku povolí a nepotáhne s týmem. Kdo začne nadávat, rozčilovat se a bude negativní. A naopak kdo v té těžké situace je pozitivní a dává sílu týmu. Hledali jsme tahouny, osobnosti, o které se můžeme v sezóně opřít. Šli jsme přes Sněžné, Milovy, Blatiny, Drátenickou skálu (748m), Malinskou skálu (811m), Lisovskou skálu (802), nejvyšší vrchol Českomoravské vrchoviny Devět skal (836 m), Kadov, Fryšavu a Medlov. Kluky to bavilo a brali to jako školu v přírodě. Na kámen, který nosili na zádech, asi dlouho nezapomenou.

Co závěrem k letošnímu týmu?

Oproti loňskému je letošní tým tvořen z větší části z mladšího ročníku 1996. Na začátku jsme toho na ně nemohli tolik naložit, kluci to nezvládali. Nebyli, až na výjimky, odolní psychicky a fyzicky. Museli jsme pomalu a postupně zátěž přidávat. Bylo na nich vidět veliké zlepšování. Hodně jsme s kluky mluvili, aby si uvědomili, že už to není jenom zájmový kroužek, ale tvrdá dřina. Jestli chtějí něco v životě a v hokeji dokázat, tak to stojí hodně odříkání. Většinou to pochopili a na konci přípravného období nás velice pozitivně překvapovali. Čeká nás sice ještě velká dřina a tu vydrží jenom ty odhodlaní a cílevědomí. Lepší trénovat a potom mít dobrý pocit z vítězství v zápasech.

Co teď ještě čeká vaše svěřence?

Teď nic. Mají volno. Krátké tři týdenní prázdniny. První týden dostali úplné volno a další dva týdny mají individuální plány. Předzávodní období začínáme 23. července tréninkem na ledě. Potom následují zátěžové lékařské prohlídky, wingate test a kontrolní testy, jestli si kluci udrželi přes volno výkonnost. V srpnu nás čeká dvanáct přípravných zápasů. Potom už jenom 7. září první mistrák.

Podívejte se, jak trénují starší dorostenci