Preview k zápasu

Kdo zatluče první hřebík, Chomutov nebo Třebíč?

Napsal 14.02.2004 Radko Chmelař, Martin Košan
C h o m u t o v - Základní a nadstavbová část 1. hokejové ligy je za námi a na pořadu jsou vyřazovací boje play off. Chomutov sezónu prodlužuje právě v těchto kláních, kdy mu čtvrfinálového soupeře, Horáckou Slávii Třebíč, přiřadilo až poslední kolo nadstavbové části. Oba soupeři se střetnou ve vyřazovacích bojích poprvé, když nepočítáme play off 2.ligy v sezóně 97/98, kdy Třebíč do ligy postoupila. První zápas série, hrané na tři vítězná utkání, startuje na chomutovském ledě v neděli 15.2.2004 tradičně od 17:30.
15.02.2004, 17:30, Zimní stadion Chomutov
KLH Chomutov Play off - čtvrtfinále SK HS Třebíč
2003/04 11. kolo 18.10.2003 TRE CHM 0 : 6 (0:2, 0:3, 0:1) více
2003/04 24. kolo 06.12.2003 CHM TRE 2 : 2 (0:1, 2:1, 0:0) více

Náš soupeř
Klub založen: 1928
Internet: www.hstrebic.cz
Trenéři: Mejzlík Roman a PaeDr. Čapek Karel
Nejvyšší výhra ve vzájemných duelech: 0:6 (18.10.2003)
Nejvyšší prohra ve vzájemných duelech: 7:2 (06.02.1999)
Hvězdy týmu: Michal Kaňka, Robert Holý a David Mazanec

Historie klubu HS Třebíč

Počátky organizovaného bruslařství v Třebíči sahají až do roku 1884, kdy vznikl Bruslařský klub Třebíč, v jehož čele byl prof. Pochop. Střediskem bruslařů bylo kluziště na Polance. Později se začal v Třebíči hrát i bandy hokej a tak Třebíč patří i k městům, která se mohou pochlubit jeho nejstarší tradicí. Tehdy také začala hrát kanadský hokej i Sportovní společnost Třebíč, kterou vytvořily sloučené kluby ČSK a Achiles. Zásluhou DSK i Horácké Slavie, založené v únoru 1928, se úroveň kanadského hokeje v Třebíči podstatně zvýšila a brzy následovala řada pěkných úspěchů obou mužstev.
Pro Horáckou Slavii byla nejúspěšnější sezóna 1939-1940, kdy se stala mistrem župy a vybojovala si postup do první ligy (lepším poměrem branek před ČLTK Plzeň). Hned v následující sezóně skončili hokejisté Horácké Slavie v naší nejvyšší soutěži na čtvrtém místě jako nejlepší moravský oddíl. Úspěchy třebíčských hokejistů měly odezvu i v nominaci do reprezentačních týmů. V mužstvu Moravy hráli tehdy proti Čechám Růžička, Bouzek, Polák, Pernička. V sezóně 1941-1942 se Horácká Slavia s první ligou rozloučila, když v rozhodujícím utkání prohrála se Stadionem České Budějovice 1:2. Připomeňme si alespoň hlavní kádr hráčů, kteří se tehdy zasloužili o rozvoj a dobrou pověst třebíčského hokeje.
Mužstvo složené výhradně z místních hráčů vyhrálo v sezóně 1957/58 kvalifikaci o postup do II. ligy ještě na rozestavěném zimním stadionu zatím bez mrazícího zařízení. Z uvedených důvodů byli hráči nuceni absolvovat tréninky často i o půlnoci v Brně a Jihlavě.
V roce 1973 byl odsouhlasen plán na zastřešení stadionu, jehož realizace byla zahájena v roce 1977. V tomto roce ovšem došlo k tragické havárii, kdy se vlivem nekvalitních technologií a materiálu celá střecha zřítila (více viz historie stadionu). Při tomto neštěstí zahynuli dva lidé. Další zastřešování proběhlo v roce 1979 a v roce 1980 došlo ke konečné kolaudaci. Do té doby hráli třebíčští hokejisté v improvizovaných podmínkách na zimních stadionech v Náměšti nad Oslavou, Znojmě a Jihlavě. To se projevilo na ztížených podmínkách přípravy mužů a zejména mládeže. S otevřením nového zimního stadionu se otevřela také lepší vyhlídka budoucnosti třebíčského hokeje, která se začala brzy naplňovat.
V 80.letech začal být třebíčský hokej zásobován líhní vlastních talentů, což se projevilo na vzrůstající výkonnosti. Po rozpadu komunistického režimu se situace změnila a proto mohl v roce 1991 přejmenováním vzniknout oddíl Horácké Slavie. Se změnou názvu jako kdyby se do Třebíče vrátila tradice úspěšných čtyřicátých let. Ochozy zimního stadionu se začali plnit fanoušky, kteří hráče povzbuzovali ke stále lepším výkonům. V začátkem devadesátých let se Třebíč začala propracovávat do vyšších pater druholigové tabulky, až se v sezóně 1994/1995 poprvé dostala do baráže o postup do 1.ligy. Tehdy se HS musela smířit s pátým, prvním nepostupovým místem. O rok později se do baráže třebíčští probojovali znovu a i tentokrát jim postup do 1.ligy unikl jen velmi těsně.
Vytouženou 1.ligu si po velmi dlouhé době, ale zcela zaslouženě, vybojovali hokejisté HS Třebíč v sezóně 1996/1997, kdy barážovými utkáními(včetně Chomutova) prošli zcela bez zaváhání. Tehdy byl stadion nasycen davem čítajícím téměř 6000 diváků a snad o ničem jiném než o hokeji se nemluvilo.
Od té doby se v Třebíči hraje 1.liga stabilně a, řekněme, věru vcelku úspěšně. Od prvního roku účasti v první lize se drží tým HS Třebíč po základní části na předních místech tabulky. V sezóně 1999/2000 se dostali do baráže o postup do extraligy, kde však jako favorité zůstali na hokejkách Mělníka. O rok později otřásla místním hokejem tragická událost. Tehdy se ve čtvrtfinálovém utkání v baráži o extraligu s Duklou Jihlava vážně zranil třebíčský útočník Tomáš Zelenka. Toto zranění poznamenalo průběh celé série a HS dále nepostoupila. Zatím nejúspěšnější ročník zažili třebíčští fanoušci v letech 2001/2002. To nejdříve v základní části porazila Horácká Slavia na vlastním ledě legendární Duklu Jihlava 10:1 a poté přešla přes Slezan Opava poprvé do semifinále. Tam však ztroskotala na ambiciózní Dukle Jihlava. O rok později si Horácká Slavia zahrála i několik utkání s Kladnem, které na jeden rok nakouklo do 1.ligy. Utkání v Třebíči byla poměrně povedená, divákům se muselo líbit zejména poslední odehrané utkání v play-off se šestinásobným mistrem nejvyšší ligy, které nakonec HS po velkém boji prohrála.

Vzájemná bilance novodobé historie 1.ligy

Z V R P Skóre
Bilance doma 9 5 2 2 28:18
Bilance venku 9 1 1 7 20:31
Bilance celkem 18 6 3 9 48:49

Sezóna 2003/2004

Do letošní sezóny vkročili hokejisté Třebíče, na rozdíl od Chomutova, levou nohou, když na domácím ledě podlehli ústeckým Lvům 2:4 a tento nevydařený zápas hodil na Slávisty deku, a to pěkně prošívanou, protože i přes výhru v druhém kole na ledě Panterů z Havířova, nedokázali v dalších kolech bodovat a jejich šňůra bez bodu se protáhla na pět zápasů se skórem 6:23. Pro porovnání s Chomutovem, Třebíč se po sedmi kolech krčila se třemi body na 12. příčce, zatímco si Severočeši užívali euforie sedmi výher v řadě se ziskem 21 bodů a skóre 27:9. Po tomto nevydařeném začátku se zableskla naděje zlepšení výsledků v podobě uhrané remízy v Opavě 2:2 a následné porážce hokejistů Písku v přímém souboji o 13.příčku. Avšak po tomto záblesku přišlo trio porážek, první na ledě Komety Brno 2:1, druhá na domácím ledě, když Třebíči udělil kanára právě Chomutov 0:6, třetí ránu zasadila Dukla, když jasně vyhrála 6:2. Po dvanácti kolech klesla Horácká Slávia na třináctou příčku se ziskem 7 bodů (Chomutov 33). Fanoušci Třebíče však hráče neopustili a společnými silami v hledišti burcovali tým k lepším výkonům. Ty přišly hned ve třináctém kole, kdy na svém ledě porazili Olomouc 3:0 a nastartovali tak stíhací jízdu k play off. O týden později odvezli dva body z ledu ústeckých Lvů. Během listopadu a prosince dokázali odvézt body z ledu Berouna, Chomutova a Olomouce, doma porazili Jihlavu, ale se soupeři, s kterými bojovali o vytouženou osmičku body ztráceli. 16.12.2003 bylo oficiálně potvrzeno, že klub opouští trenér Ladislav Kolda, který měnil vzrůstající Třebíč za potápějící se České Budějovice a taktovky se ujal dosavadní asistent Roman Mejzlík. Po 25 kolech byla Třebíč díky zmrtvýchvstání na deváté příčce a na osmou Kadaň ztrácela čtyři body. V posledních desíti kolech, vyjma posledního, získala Horácká Slávia 20 bodů a před sebou měla rozhodující utkání s Kadaní, 161 sekund před koncem to vypadalo, že Třebíči play off letos unikne, protože skóre v tu chvíli ukazovalo stav 2:2 a to nahrávalo do karet hokejistům Kadaně, avšak v čase 57:40 se trefil třebíčský Kališ a poslal domácí do vyřazovacích bojů, kde na ně čeká KLH Chomutov.

Předpokládané sestavy

Chomutovu se jakoby mávnutím proutku těsně před play-off vyprázdnila hrozivě vypadající marodka, na jejím soupisu najdeme dnes již jen zraněného Martina Tomse, pro něhož letošní sezona již skončila.

Otazníky nad sestavou před prvním zápasem čtvrtfinále však řeší trenéři Třebíče. Se Vsetínem cestoval v pátek 13.února do Budějovic k důležitému utkání Lukáš Valko a také Jiří Beroun byl v pátek k dispozici Znojmu. Z Kladna bude v neděli 15.února k dispozici pouze Tomáš Wolf. Naopak na ledě se v pátek objevil po delší pauze zaviněné vnitřním zraněním Martin Fryauf. Má od lékařů povoleno pouze pomalu organismus zatěžovat, takže jeho start v nědělním utkání je značně nejistý.

Chomutov: Fikrt (Podolka) - Nosek, Dráb, Maleček, Trefný, Szakal, Liška, Ambrož, Plaček - Jeslínek, Šíp, Boušek - Jíra, Charousek, Kostourek - Hahn, Koláček, Polodna - Martenek, Mikšovic, Vlček

Třebíč: Luňák - Černý, Kališ, Kučný, Spitzer, Hrbáček, Mazanec, Pecka, Dusík - Kaňka, Žiška, Holý - Beroun, Oliva, Valko - Wolf, Sobotka, Hlusička - Hrůza, Květoň, Lála