Rozhovory

„Když góly v All-Star Game nevypadají hezky, nepočítají se,“ vtipkoval Brett Flemming

Napsal 18.02.2018 Libor Kult
B r a t i s l a v a / C h o m u t o v - Dlouhou olympijskou přestávku si téměř všechny týmy Tipsport extraligy krátí přípravnými duely s nejrůznějšími soupeři na nejrůznějších místech. Čtrnáct hokejistů si třetí únorovou sobotu zpestřilo čekání na závěr soutěže premiérovým ročníkem All-Star Cupu pro nejlepší hráče české, slovenské, rakouské a německé elitní ligy. Pirátské barvy hájil na klání v Bratislavě, kam byl trenérskou dvojicí Vůjtek-Ujčík a generálním manažerem Nedvědem nominován z každého extraligového týmu jeden hráč, Brett Flemming. Kanadský obránce pomohl mužstvu ke druhému místu, což krátce po závěrečném ceremoniálu nepovažoval za nejdůležitější. „Vítězství by bylo příjemným bonusem, ale akce byla hlavně o zábavě,“ prohlásil.

Za pár dní sedmadvacetiletý rodák z Reginy ještě v pátek absolvoval trénink v Chomutově, poté sedl do auta a vyrazil do slovenské metropole, kde se sešel extraligový výběr bez hráčů, kteří odcestovali na olympijský turnaj do Jižní Koreje. Pro první ročník All-Star Cupu to sice nebyly úplně optimální podmínky, ale Brett Flemming si akci pochvaloval.

„Byla to zábava, protože jsem blíž poznal aspoň některé kluky, proti nimž nastupuju. Když jsem jako cizinec přicházel, moc hráčů jsem neznal,“ vysvětloval, jak se na novinku letošní sezóny také díval. „To se teď změnilo a já jsem si to v Bratislavě užil,“ ujišťoval.

Týmy české a slovenské Tipsport extraligy, rakouské mezinárodní EBEL a německé DEL hráli dvakrát patnáct minut hrubého času ve třech proti třem každý s každým. Na ledě tak bylo hodně místa a hra trvala déle než pětiminutové prodloužení, které se hraje v soutěžích. Za faul se nařizovalo trestné střílení, ovšem rozhodčí zkřížili ruce nad hlavou za celý turnaj jen jednou.

„Je to úplně jiný styl hokeje. Hráči mnohem víc drží puk na holi. Když nevidí šanci nahrát nebo jít dopředu, vrátí se nebo přihrají zpátky, aby mohli znovu nabrat rychlost a vytvořit nějaké přečíslení nebo nějakou šanci,“ glosoval Brett Flemming poměr sil na ledě, který vyžadoval více bruslení. „Samozřejmě se člověk trochu dřív unaví, ale devadesát minut hrubého času ve třech proti třem se dá zvládnout. Jak už jsem říkal, byla to opravdu zábava,“ liboval si.

V sezóně 2015/2016 působil vítěz neoficiálního světového šampionátu sedmnáctiletých z roku 2007 poprvé v Evropě, když hrál v barvách italského Bolzana rakouskou EBEL. U našich jižních sousedů stejně jako v Německu působí řada zámořských hráčů. Není divu, že Brett Flemming potkal v metropoli na břehu Dunaje známé tváře. „Nastupoval jsem s pár hráči z EBEL i německé ligy. Věřím, že teď po zápasech budeme mít možnost se potkat, sednout si a pokecat,“ plánoval v útrobách Zimního stadiónu Ondreje Nepely.

Výběr Tipsport extraligy předváděl typický český kombinační hokej, v němž se nezřídka z výhodných pozic čekalo ještě na možnost přihrát někomu ze spoluhráčů. „Je to All-Star Game, kde musí góly vypadat hezky. Když nevypadají, nepočítají se,“ chechtala se někdejší naděje Washingtonu. „Hodně kluků v našem týmu má rádo puk a dobře se s ním pohybují. Nakonec nám prvenství bohužel uteklo o jediný gól, přesto byla zábava si se všemi zahrát,“ opakoval vyslanec Pirátů.

O celkové prvenství i prémii pětadvacet tisíc euro pro celý tým přišel český tým v závěrečném klání se zástupci slovenské extraligy. Družina Vladimíra Vůjtka staršího sice v průběhu druhého poločasu vedla o dva góly, ale konečná remíza byla málo. Slováci slavili v domácím prostředí triumf. „Když nejste první, jste vlastně poslední,“ reagoval s vážnou tváří Brett Flemming. „Samozřejmě si dělám legraci,“ rozesmál se během chvilky. „Jak už jsem říkal, celé to bylo o zábavě a o setkání s hráči z ostatních soutěží,“ doplnil ještě.

Majitel sedmnácti letošních kanadských bodů zaujal mimo jiné dvěma momenty. V duelu s rakouskou EBEL zaskočil v prázdné brance za gólmana a zabránil jistému gólu, ve střetnutí s německou DEL pak přistála na ledě jeho helma. „Chtěl jsem kluky trochu pobavit, navíc jsem si říkal, že hattrick jednoho z našich hráčů si helmu na ledě zaslouží,“ smál se a připomněl počin pardubického Davida Tomáška. „Jako obránce mám za úkol blokovat střely, takže jsem v naší prázdné brance vlastně jen dělal svou práci,“ culil se autor pěti letošních gólů v Tipsport extralize směrem k první zmíněné situaci.

All-Star Cup má za sebou úvodní ročník, který má odstartovat tradici setkávání nejlepších hráčů čtyř evropských soutěží z víceméně sousedících států. Brett Flemming to vnímá jako výborný počin. „Myslím, že jde o skvělý nápad. Hrál jsem EBEL, teď znám českou extraligu. Je super poznat přední hráče taky z německé i slovenské soutěže a zjistit, jak na tom tyhle ligy jsou,“ kvitoval.

Kromě hokeje plánoval 145. muž NHL draftu 2009 také obhlídku bratislavských pamětihodností. „Ještě jsem nikde nebyl, protože jsem se v pátek trochu zpozdil na cestě. Myslím ale, že v neděli bude čas. Slyšel jsem, že tu mají moc pěkný hrad a hezká náměstí, tak se vyrazím podívat,“ uzavíral krátce po oficiálním ukončení akce.

Brankáři: Miroslav Svoboda (HC Plzeň) a Libor Kašík (Aukro Berani Zlín).

Obránci: Erik de la Rose (HC Dukla Jihlava), Marek Hrbas (HC Vítkovice), Brett Flemming (Piráti Chomutov) a Martin Vyrůbalík (HC Olomouc).

Útočníci: Martin Hanzl (HC Litvínov), Martin Nečas (HC Kometa Brno), Lukáš Pech (HC Sparta Praha), Jaroslav Bednář (HK Hradec Králové), David Tomášek (HC Dynamo Pardubice), Dominik Lakatoš (Bili Tygri Liberec), Lukáš Žejdl (BK Mladá Boleslav) a Jiří Polanský (HC Oceláři Třinec).

Trenéři: Vladimír Vůjtek a Viktor Ujčík. (Generální manažer: Petr Nedvěd.)

VÝSLEDKY TELH:

EBEL – TELH 5:3 (2:3)
Branky: 2. Broda, 10. Broda, 22. Higgs, 23. DeSousa, 29. Morley – 6. Polanský, 15. Žejdl, 16. Bednář.

DEL – TELH 6:7 (2:4)
Branky: 3. Ziegler, 8. Uvira, 21. Loibl, 22. Umicevic, 24. Sullivan, 30. Lampl – 6. Pech, 9. Tomášek, 10. Bednář, 14. Tomášek, 17. Tomášek, 27. Bednář, 28. Pech.

TIPSPORT LIGA – TELH 4:4 (2:3)
Branky: 1. Slovák, 14. Novotný, 21. Radivojevič, 27. Hohmann – 6. Bednář, 8. Žejdl, 15. Lakatoš, 18. Pech.

Výsledky a celkové statistiky naleznete zde.