Po návratu do první ligy odehráli havlíčkobrodští hokejisté základní část již pošesté. V prvních čtyřech letech se Rebelové toulali kolem hranice postupu do vyřazovacích bojů, ale jedenáctá a dvanáctá místa, potažmo šesté místo v západní skupině ze sezóny 2009/2010, na postup nestačila. Velký průlom v historii klubu znamenala až loňská sezóna.
Havlíčkův Brod se v základní části umístil na výborném pátém místě, které znamenalo boj v předkole play-off proti Kadani. Rebelové porazili Kadaň na domácím ledě 4:3 v prodloužení a 4:2, pak sice prohráli v Kadani 3:4 v prodloužení, ale jelikož se předkolo hrálo pouze na tři vítězná utkání, slavili havlíčkobrodští postup o den později po vítězství 6:3. Tím ale vítězné tažení Rebelů teprve začalo.
Ve čtvrtfinále je čekal nepříjemný soupeř v podobě celku z Olomouce, který ale Rebelové dokonale zaskočili. Zvítězili dvakrát na venkovním ledě (4:3 a 2:1), poté i na vlastním (3:2). Kohouti se ovšem nevzdávali a další dva zápasy připadly jim po vítězstvích 3:2 a 4:0. Jenže Havlíčkův Brod uzavřel sérii v šestém zápase na domácím ledě, který vyhrál vysoko 7:2. V semifinále už hokejisté z Vysočiny narazili na Ústecké Lvy, kteří si na nich smlsli ve čtyřech zápasech. Nicméně postup mezi nejlepší čtveřici týmů 1. ligy byl pro Rebely pozoruhodným výsledkem.
Kdybychom v historii havlíčkobrodského hokeje hledali povědomá jména, nemuseli bychom chodit daleko. V Kotlině vyrůstal jeden z řady výtečných hokejistů ve službách Chomutova Aleš Pavlas. Ze svého mateřského klubu se poprvé vydal roku 1999, kdy nastupoval v juniorské soutěži za pražskou Slavii. V jejím dresu nastoupil i k několika utkáním v extralize mužů, ale pak jeho cesta směřovala do Ústí nad Labem, kde odehrál necelých pět sezón. Pak ještě nakouknul do extraligy v dresu Kladna, ve kterém ochutnal i atmosféru play-off. Od sezóny 2009/2010 už ovšem patří Chomutovu. Dnes třicetiletý obránce nemohl během letošní sezóny vinou přetržené Achillovy šlachy nastoupit dlouhých 37 kol a hned v prvním zápase proti Třebíči dostal tvrdý hit a zdálo se, že bude muset vynechat další zápasy. K tomu ovšem naštěstí nedošlo.
Ale není to jen Aleš Pavlas, kdo si zaslouží vyzdvihnout z historie Kotliny. Zmínku si rozhodně zaslouží legendy jako Jaroslav a Jiří Holíkové, Jan Suchý a Josef Augusta. Z čerstvějších hokejových dějin známe Radka Martínka, Tomáše Vaka, Miroslava Dubna a v neposlední řadě mistra světa z roku 2003 a vítěze Stanley Cupu 2006, vloni zesnulého Josefa Vašíčka.
Letošní sezóna byla v základní části pro havlíčkobrodské o něco složitější, než ta předchozí. Po dvaapadesáti kolech mají na svém kontě 73 bodů, ale o účast v play-off museli bojovat až do posledního zápasu. V tom jim ovšem stačilo jakkoliv bodovat. Starosti o postup do vyřazovacích bojů by Rebelové nemuseli mít, kdyby se vyvarovali tří čtyřzápasových a jedné pětizápasové řady prohraných střetnutí. Kromě nich hráli totiž velice stabilně a nebáli se porazit ani soupeře ze špičky, včetně Pirátů.
Chomutov porazili svěřenci trenéra Karla Dvořáka hned v prvním vzájemném měření sil na chomutovském ledě, ve kterém zvítězili v poměru 5:4. Nejvíce Piráty trápil hlavně jejich bývalý hráč Petr Polodna, který si připsal gól a asistenci, jeden bod za přihrávku si připsala další bývalá chomutovská opora Milan Kostourek. To bylo ale ze strany Rebelů vše. Následující tři střetnutí vždy vyhráli Piráti – 6:2, 3:1 a 5:1.
Největší oporou v dresu Rebelů je letos jejich kapitán Vojtěch Němec. Během 36 zápasů stihl nasbírat úctyhodných 43 bodů za 14 gólů a 29 asistencí, což ho řadí na desátou příčku bodování 1. ligy po základní části. Zdatně mu sekunduje ex-chomutovské duo Milan Kostourek – Petr Polodna, kteří si připsali 38 (15+23), respektive 34 (13+21) bodů. V brance mají shodný počet odehraných zápasů Jaroslav Suchan a zkušený Stanislav Neruda, který ale dle informací na havlíčkobrodském webu momentálně laboruje s výronem kotníku. Za Rebely odchytal dvanáct utkání Jarno Laitinen, který je chomutovským fanouškům také známý. Finský gólman se ale vrátil do země tisíce jezer, kde hájí branku Sportu Vaasa.
Připravte si hlasivky, bubny, řehtačky, vlajky, šály, nebo se třeba vybavte plyšovým Picaroonem a v pondělí vyrazte na chomutovský zimní stadion. Kromě povzbuzování domácích borců můžete třeba hrát o Pirátský poklad, nebo nakoupit stylové suvenýry ve fanshopu. V Chomutově startuje hokejový svátek, nenechte si ho ujít! Čtvrtfinále play-off 1. hokejové ligy začíná v pondělí od půl šesté.
Piráti ladili formu na play-off netradičně nikoliv na ledě, ale v bowlingové herně. V pátek společně povečeřeli a pak si to mezi sebou rozdali v bowlingu. Od soboty se jejich zraky ubírají již jen jedním směrem. Tím je pondělní vstup do čtvrtfinálové série.
V sestavě by se měl objevit sparťanský útočník Adam Lapšanský, který se s největší pravděpodobností postaví do středu třetí formace. Připraven je také útočník Štěpán Hřebejk, který v posledním duelu z důvodu zranění nehrál. Brankář Tomáš Duba doléčuje zranění a s největší pravděpodobností bude při vstupu do play-off krýt záda Milanu Řehořovi.
Již dříve se fanoušci mohli dozvědět, že startu série bude předcházet česká státní hymna a slavnostní buly, které v pondělí vhodí Jiří Růžička. Brzy dvaasedmdesátiletý rodák z Chomutova, který ve svém klubu odehrál více než čtyři stovky zápasů a nastřílel 243 branek. Bývalý elitní útočník je posledním kapitánem chomutovského mužstva, které v sezóně 1973/74 naposledy působilo v československé nejvyšší soutěži. Před startem play-off se Jiří Růžička stal také jednou z tváří kampaně „Věřím!”