Představujeme zahraniční soupeře v přípravě: Přijede exotický soupeř z Kazachstánu

Napsala 16.07.2018 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Piráti v přípravě před nadcházející sezónou v Tipsport extralize vyzvou celkem tři zahraniční soupeře, tím posledním bude Sarjarka Karaganda, která působí ve druhé nejvyšší ruské soutěži. Duel s mužstvem, které přijede z Kazachstánu, je naplánován na čtvrtek 23. srpna od 17 hodin a 30 minut. Po zmíněném utkání už Chomutovští vyzvou jenom extraligové soky z Litvínova a Liberce.

Okénko do historie klubu

Hokejový klub byl v Karagandě založen v roce 2006 pod stávajícím názvem Sarjarka Karaganda. Mužstvo hrálo úvodních šest sezón v kazachstánské lize až na výjimku v ročníku 2008/2009, kdy nastupovalo ve druhé nejvyšší ruské soutěži.

Od sezóny 2012/2013 hraje Sarjarka vyšší ruskou ligu, ve které jednou slavila titul šampiona, jednou prohrála ve finále a dvakrát v semifinále. V minulém ročníku skončila už v osmifinále, když ji v sedmi zápasech vyřadil Novokuzněck.

Karaganda

Karaganda je jedno z nejlidnatějších měst na území Kazachstánu a leží přibližně 250 kilometrů jihovýchodně od Astany v Karagandské oblasti. Své jméno získalo podle čimišníku stromovitého (Caragana arborescens), který v této části bývalé sovětské republiky roste ve velkém množství. Jedná se o až čtyři metry vysoký opadavý keř z čeledi bobovitých.

Pohled do historických statistik

Nejvíce bodů získal v černožlutém dresu Alexej Obuchov, jenž během 193 utkáních nasbíral 139 kanadských bodů za 62 gólů a 77 přesných přihrávek. O sedm bodů zpět je Rus Oleg Lomako, který potřeboval na 74 branek a 58 asistencí 219 zápasů. Trojku v produktivitě uzavírá Eldar Nažmutdinov díky 35 gólům a úctyhodných 93 přihrávkám, s nimiž je také nejlepším nahrávačem.

Nejlepšími střelci jsou Oleg Lomako a Alexej Obuchov, třetím je Rustam Jesirkenov, jenž vstřelil 55 gólů a přidal 56 asistencí.

Poslední sezóna ve VHL

Karaganda odehrála kvalitní základní část, jelikož v 52 zápasech získala 101 bodů za osmadvacet plných vítězství, pět dvoubodových zisků a sedm urvaných bodů v prohraných prodlouženích nebo nájezdech, celkem dvanáctkrát odešla se svěšenými hlavami.

Finální čtvrté místo ji v osmifinále poslalo proti třináctému Metallurgu Novokuzněck, který sice prohrával 1:3 na zápasy, ale nakonec v sedmém střetnutí Sarjarku přetlačil v 92. minutě utkání, tj. 12. minutě druhého prodloužení, a postoupil do čtvrtfinále.

Současná sestava Sarjarky (podle eliteprospects.com)

Brankáři: Ádám Vay, Alexandr Jeňušin, Děmid Jeremejev.
    Obránci: Těmirlan Amangeldij, Maďar Ibrajbekov, Maxim Ivanov, Roman Kovalenko, Anton Kudrjavcev, Sergej Lazarev, Alexej Ložkin, Jegor Mažuga, Jegor Naměstnikov, Alexandr Šikun, Edgars Siksna, Timur Sultějev, Nikita Volobujev.
    Útočníci: Maxim Běljajev, Andrej Meščerjakov, Dmitrij Michajlov, Alexej Mitrofanov, Aslan Rajsov, Andrej Rjašencev, Bari Saburov, Artut Sarvarov, Konstantin Sokolov, Marek Tvrdoň, Vladimir Volkov, Ajdos Žorabek, Alexandr Zubrickij.

Nikdo z Čechů do kazachstánského města nezavítal

Přestože čeští hráči cestu do Karagandy nenašli, národnostní složení všech hokejistů, kteří v černožlutém dresu nastoupili, není malé. Kromě Rusů, Ukrajinců nebo Bělorusů se podívali do centra Kazachstánu také Finové, Kanaďané, Švédové případně Němci. V celkovém počtu deseti Slováků jsou bývalý Pirát nebo hokejisté z české extraligy.

Největší porci zápasů odehrál ve VHL bývalý hráč Mladé Boleslavi Michal Macho, celkem nastoupil ke 134 utkáním se 74 kanadskými body za dvaatřicet gólů a dvaačtyřicet asistencí. Malou porci střetnutí v Kazachstánu odehrál Jaroslav Jabrocký, jenž sezónu 2004/2005 bojoval v Kadani a na přelomu desetiletí sedmkrát oblékl dres chomutovských Pirátů.