Bitvu o čelo tabulky Chomutov prohrál

Napsal 24.09.2005 Libor Gavlas, Libor Kult
C h o m u t o v - V rámci 7.kola první ligy zamířili hokejisté KLH Chomutov na led HC Havířov Panthers. Jejich duel byl zároveň soubojem prvního s druhým a přinesl strhující podívanou s velkým množstvím šancí na obou stranách. Častá vyloučení Severočechů v úvodní třetině pomohla domácím dostat se do tempa, čehož využili ke vstřelení první branky zásluhou Sedláka. V dalším průběhu si i hosté vytvořili několik velkých šancí, ale neproměnili je, a tak uhodilo znovu před jejich brankou. Na rozdíl dvou gólů zvýšil nejlepší střelec soutěže Seman. Noskovo snížení dalo naději na zisk alespoň bodu. Tyto plány zhatilo vyloučení Kostourka v předposlední minutě a trefa Zdráhala, který do prázdné branky při powerplay Chomutovských upravil na konečných 3:1 pro domácí.
7. so 24.9.2005
HAV
3:1(1:0, 0:0, 2:1)
Havířov
Novotný - Zientek, Galvas, Divíšek, Vrtík, Malinský, Vavruša - Seman, Zdráhal, Žůrek - Mikšan, Lipina, Sedlák - Rozum, Zdeněk, Heider - Sikora, Sprušil, Brynecký
Horčička - Révay, Šulc Jakub, Poživil, Martínek, Szakal, Nosek, Kocek, Trefný - Boušek, Šíp, Polodna - Stavenský, Koláček, Řepík - Šulc Jan, Kostourek, Chyba - Buchal, Mikšovic, Polanský

Výborný hokej dnes nabídly oba týmy více než dvěma tisícovkám domácích fanoušků. Obě mužstva dokazovala, že nejsou na prvních dvou místech v tabulce náhodou. Utkání bylo velmi vyrovnané a rozhodla jej hlavně lepší koncovka domácích.

Domácí se do svého soupeře pustili hned od začátku a dokázali si vypracovat trvalou, mírnou převahu. Hned po minutě hry se dostali dva havířovští útočníci do přečíslení, které zakončil Mikšan střelou nad. Po něm zkoušel štěstí dvakrát Vavruša, ale Horčička byl pozorný. Hosté se poprvé dostali do větší šance ve 4. minutě, ale Polanského střela mířila vedle pravé tyče. O chvíli později byl vyloučen Regat, ale domácí v první přesilovce nic nevymysleli. Velká příležitost přišla těsně po jejím skončení. Lipina pálil bez přípravy, ale jeho střelu po ledě stačil Horčička vyrazit. Domácí se dostali do tempa a hosté si museli znovu pomoct faulem. V následující přesilovce se už domácí usadili v útočném pásmu, ale Divíškova, ani Malinského tvrdé střely od modré změnu stavu nepřinesly. Skórovat naopak mohl na druhé straně Šulc, ale jeho bekhendový pokus Novotný vytěsnil mimo. Havířovský gólman zasáhl pozorně i proti Šípově pokusu zblízka. V 11. minutě načasoval v útočném pásmu výborně Seman přihrávku na Žůrka, ten ve vyložené pozici trefil Horčičku. Další faul hostů nabídl Panterům přesilovku, ale ti se v ní nedokázali vůbec prosadit a Chomutov se v pohodě ubránil. V 15. minutě se pokoušel prosadit z velkého úhlu Seman, ale neuspěl. O chvíli později byl mnohem úspěšnější Sedlák. Dokázal si dojet pro Lipinou nahozený kotouč do středního pásma a z levého křídla prostřelil Horčičku – 1:0. Zvýšit mohl v poslední minutě Žůrek, kterého nastřelil obránce na modré tak nešťastně, že se Žůrek řítil úplně sám na hostujícího gólmana, ale pokus o forhendový blafák úspěšný nebyl. Srovnat skóre mohl Regat, ale jeho prudká střela mířila doprostřed brány, kde stál připravený Novotný.

V úvodu druhé třetiny trefil Chyba Heidera hokejkou do obličeje a domácí dostali výhodu čtyřminutové přesilové hry.V ní se nejprve pokoušel dostat kotouč mezi Horčičkovy betony Seman a po něm vyslal tvrdý projektil Mikšan, ale jeho střela byla nepřesná. Ve 29. minutě hráli poprvé přesilovou hru hosté, téměř po celou dobu byli usazeni v útočném pásmu, ale nedokázali si připravit vyloženou šanci. Po ní však přišla skvělá druhá polovina druhé třetiny. Odstartoval ji obrovský nápor havířovských hokejistů. Téměř dvě minuty svírali hosty v útočném pásmu a vypracovali si několik dobrých střeleckých pozic. Nejprve pálil Zdráhal, po něm dvakrát Vavruša, ale hostující obrana odolala. Po lehké střele Mikšana raději Horčička přerušil hru a hosté se v tomto přerušení dokázali zmobilizovat a začali zle zatápět domácí obraně. Szakalova střela moc šancí na úspěch neměla, ale ve 35. minutě se dostal do obrovské šance Polodna, Novotný jej bravurně vychytal, a kryl i jeho druhý pokus. Po něm zkoušel štěstí znovu Szakal, ale nebyl úspěšný. O chvíli později promarnili hosté největší šanci na vyrovnání. Nejprve si Polodna šikovně obhodil domácího hráče a hosté tak mohli ve dvou najíždět na jediného obránce, ale v útočném pásmu kotouč Polednovi utekl. Po něm však spálil tutovku Koláček. Dostal se k němu puk, který Novotný vyrazil, ale Koláček nepochopitelně minul prázdnou branku. Drtivý tlak hostů přinesl ještě šance Chyby a Šulce, ale chomutovské střelecké trápení stále nemělo konce.

Na konci prostřední části byl vyloučen Malinský a Chomutov tak začal poslední třetinu v početní převaze. Neuplynulo ani půl minuty a do skvělé šance se dostal Boušek, který si pěkně najel za havířovskou obranu, zkoušel Novotnému procedit kotouč mezi betony, ale ten si na to dal pozor. Po přesilovce zvolil stejný způsob zakončení Buchal, ale ani on kotouč za Novotného záda nedostal. Když nevyužil samostatný nájezd Boušek, proti kterému vytasil Novotný skvělý zákrok holí, udeřilo na druhé straně. Ve 44. minutě našel přesnou přihrávkou Zdráhal Semana a jeho střela proklouzla Horčičkovi mezi betony. Strhující hokej pokračoval i nadále, šance se střídaly na obou stranách, diváci byli ve varu. Recept na Novotného nedokázal najít ve 47. minutě znovu Boušek. Chvíli nato zůstal ležet kotouč před domácím brankářem, ale Šíp jej tísněn domácím obráncem nedokázal trefit. V 54. minutě nejprve Heiderův pokus minul levý horní roh hostující branky, po něm Zdeněk mířil také těsně vedle a v následující minutě se hosté poprvé radovali. Martin Nosek dokázal nadvakrát překonat bezmocného Novotného. Za další dvě minuty málem srovnal domácí bek Galvas, který si málem srazil do vlastní sítě přihrávku od bočního mantinelu. Pojistit vedení mohl Žůrek, který se po obrovské chybě obránce Poživila dostal sám před Horčičku a sestřelil jej tvrdým příklepem. Snahu hostů o vyrovnání zhatil svým faulem Kostourek a hosté tak museli dohrávat v oslabení. I přesto se však rozhodli odvolat brankáře, jenže ztratili kotouč už ve středním pásmu a domácí se dostali 3 do útočného pásma a proti nim stál jediný bek. Seman se neukvapil a přihrál Zdráhalovi na premiérovou trefu v nové sezóně – 3:1. Hosté ještě jednou odvolali gólmana a málem je potrestal Vavruša, který z vlastního pásma prázdnou branku jen těsně minul.

Vladimír Kýhos (trenér Chomutova): „Já si myslím, že jsme tady odehráli dobré utkání. Bohužel jsme hráli půlku první třetiny a pak i na začátku druhé ve čtyřech a to mužstvo se pak těžko dostávalo do hry. Posledních pět minut druhé třetiny jsme domácí nepustili z pásma, ale bohužel nedáme gól. Vyhořeli jsme v koncovce. Byl to ale výborný hokej plný nasazení a kluci bojovali a já jsem jim za to také v šatně poděkoval.“

Jiří Režnar (trenér Havířova): „Myslím si, že diváci dneska měli možnost vidět dobrý hokej, kluci hráli výborně. Chomutov je kvalitní mužstvo, které hraje už několik sezón ve stejné sestavě. Nám pomáhá, že máme dva vynikající gólmany, kteří se vzájemně podporují. I dneska pochytal Novotný spoustu šancí Chomutova.“