Černá můra jménem Třebíč dál straší chomutovské hokejisty

Napsal 18.02.2004 David Dinda
C h o m u t o v - Po úvodní vysoké prohře na ledě Chomutova, otočila dnes Třebíč stav čtvrtfinálové série ve svůj prospěch a zítra může zpečetit svůj postup do semifinále. Přestože se hosté z Chomutova dostali již po pěti minutách zásluhou Michala Jeslínka do vedení, museli v závěru dohánět dvoubrankové manko. Ještě v první třetině totiž domácí otočili skóre a po brankách Kaňky, Mazance a Černého vedli v 17. minutě 3:1. Kontaktní gól vstřelil, ještě do první sirény, Milan Kostourek, který využil hrubé chyby třebíčského brankáře - 3:2. V polovině utkání však přidal čtvrtý gól Fryauf a Chomutov už, ani přes drtivý tlak v závěrečné třetině, nedokázal vyrovnat. Pokud chtějí Severočeši vrátit sérii na svůj led, musí zítra bezpodmínečně zvítězit. V opačném případě pro ně letošní sezóna skončí.
ČF3 st 18.2.2004
TRE
4:2(3:2, 1:0, 0:0)
Třebíč
Luňák - Černý, Kališ - Kučný, Horák - Hrbáček, Mazanec - Spitzer, Pecka - Kaňka, Žiška, Holý - Fryauf, Oliva, Valko - Wolf, Sobotka, Caha - Lála, Květoň, Hrůza
Podolka - Nosek, Plaček - Maleček, Trefný - Szakal, Liška - Ambrož, Dráb - Jeslínek, Šíp, Boušek - Jíra, Charousek, Kostourek - Mikšovič, Koláček, Polodna - Martenek, Slavík, Hahn

Chomutov byl zpočátku aktivnější, jeho první střelu z Koláčkovy hole však Luňák s přehledem vykryl. V 5. minutě ale již tolik štěstí neměl, Jeslínek využil zmatku před brankou a třebíčského brankáře zblízka prostřelil – 0:1. V 7. minutě mohl kontrovat Wolf, avšak na zakončení měl málo času. Třebíč se začala čím dál více prosazovat, o minutu později roztočila kolotoč před Podolkou Žiškova řada, v 9. minutě proletěla Mazancova bomba těsně kolem levé tyče chomutovské svatyně. Třebíčský tlak vyústil v gól na konci 10. minuty, kdy Kaňka za Podolkova záda dorazil Kališovu z mezikruží – 1:1. Ihned poté se Horácké Slavii povedl dokonalý zvrat – 39 vteřin po Kaňkovi tečoval před Podolkou Mazanec a poslal svůj tým do vedení – 2:1. Pojistit mohl ve 14. minutě Wolf, jeho únik ale stačil zastavit jeden z chomutovských obránců. Třebíčských bylo všude plno, o minutu později minul Kaňkův bekhend pravou tyč Podolkovy klece. V 17. minutě se hostující Plaček provinil podražením a odjel si na dvě minuty odpočinout na trestnou lavici. Dlouho tam však nepobyl, za šest vteřin jej odtud vyhnal Černý, jenž tečoval Kališovu střelu od modré – 3:1. Hostům se ale ještě před koncem první části podařilo snížit. V 19. minutě Luňák rozehrál za brankou přímo na Trefného, který přesně našel Kostourka, jemuž nezbylo než zakončit do prázdné třebíčské klece – 3:2.

Ve 21. minutě mohl při oslabení srovnat Šíp, jeho střela ale skončila na konstrukci Luňákovy branky. Šíp si nedal pokoj a Luňáka okamžitě poté prověřil ještě jednou – první střela skončila na gólmanových betonech, následná dorážka mířila nad. Chomutov cítil šanci, chvíli po Šípovi nastřelil Mikšovic Luňákovo rameno. Třebíč se však ubránila a postupně se opět začala také prosazovat. Ve 27. minutě už Žiška zvedal ruce na oslavu gólu, Podolka však jeho šanci zázračně zlikvidoval, stejně jako Kališovu příležitost okamžitě nato. Ve 28. minutě přes celé hřiště prokličkoval Valko, zastavilo jej až těsně před Podolkou Trefného hákování a Třebíč tak dostala opět příležitost hrát přesilovku. Tu nevyužila, ale chvíli po návratu Trefného do hry se do situace dva na jednoho dostali Oliva s Fryaufem, který svůj návrat před třebíčské publikum oslavil brankou na 4:2. Ve 32. minutě se před Luňákem snažil tečovat Jeslínek, třebíčský brankář ale stačil zareagovat a zabránil tak vstřelení kontaktního gólu. Naopak ve 34. minutě se opět mohl prosadit Fryauf, po jehož střele Podolka chvíli nevěděl, kde je puk. Poté měli šanci Chomutovští, minutu poté nedokázal Luňáka překonat Boušek, ihned po něm se nezakončil svůj brejku Hahn. Ve 38. minutě hráli Severočeši po vyloučení Kučného a Kališe devět vteřin pět proti třem, ale ani Nosek svojí tečí, ani Jeslínek svojí bombou na třebíčského gólmana nevyzráli.

I třetí dvacetiminutovku začali hosté lépe, Třebíč se dlouho nemohla dostat z pásma. Ve 48. minutě vyslal tvrdou střelu na Luňáka Šíp, který ale pouze vyprášil gólmanovy betony. Ihned poté se však Třebíč dostala do přečíslení, Olivova střela ale letěla těsně mimo. Chomutov otevřel hru, a Třebíč proto mohla zkusit skórovat z brejků. V 51. minutě unikl Květoň, byl ale podtržen a místo puku skončil sám v brance. Do úniku se dostal minutu po Květoňovi i Caha, jeho střela ale skončila pouze na betonech hostujícího brankáře. V posledních pěti minutách čekala na domácí zkouška ohněm, hosté ji uzamkli v pásmu a zle jí zatápěli. Jenže ani pokus Jeslínka, Šípa a Noska nevyšel a tak 160 vteřin před závěrečnou sirénou zkusili Severočeši vsadit vše na jednu kartu a odvolali Podolku z branky. Více jak dvě a půl minuty trvající power-play, během níž Chomutov bušil do třebíčské obrany, však nepřinasla tolik potřebné branky a tak se zítra v Třebíči může rozhodnout. Pokud chce Chomutov vrátit sérii zpět na svůj led, musí zítra bezpodmínečně vyhrát. V opačném případě pro něj sezóna končí.

Vladimír Petrovka (KLH Chomutov): "Začali jsme dobře, dali jsme první gól, což bylo hodně důležité. Pak jsme bohužel, nevím proč, udělali pár individuálních chyb, které domácí potrestali. Opakovala se tak situace z minulého zápasu, kde byly tři čtyři šance domácího týmu, které proměnili. Druhá třetina – tam jsme měli šest sedm samostatných nájezdů, zase jsme je neproměnili. To asi rozhodlo o celém zápase. Myslím, že máme natolik zkušené hráče, aby tyto situace proměňovat dokázali."

Dr. Karel Čapek (SK HS Třebíč): "Viděli jsme velice zajímavé utkání, před nádhernou kulisou. Pro vývoj zápasu bylo velice důležité, že jsme rychle zareagovali na vedoucí branku hostí dvěma našimi góly. Mužstvo to uklidnilo, přidali jsme třetí branku. Myslím, že ta nešťastná, kuriózní branka na 3:2 naše hráče nevykolejila. Pokračovali jsme ve své disciplinované a trpělivé hře. Měli jsme samozřejmě také odpovídající štěstí a vynikající výkon Filipa Luňáka. To asi rozhodlo o celém utkání. Věděli jsme, že to soupeř v poslední třetině riskne. My se snažili hrát na jistotu a eliminovat jejich hráče. Myslím, že se nám to povedlo. Bylo to ale dramatické a byly tam chybičky, ke kterým nás přinutil soupeř. Utkání jsme přesto ustáli a za to všem patří dík."