Chomutov hladce přehrál Jindřichův Hradec

Napsal 14.09.2005 Libor Kult, Martin Bocian
C h o m u t o v - Třetím kolem pokračovala ve středu večer první liga. Chomutovští hokejisté v něm přivítali Jindřichův Hradec a chtěli si napravit chuť po porážce v Jihlavě. To se jim také bezezbytku podařilo. Zásluhou Buchala se v 9. minutě ujali vedení a těsně před koncem první třetiny Révay zvýšil na 2:0. Po přestávce Severočeši svůj nápor ještě vystupňovali a přesné trefy Jana Šulce, Mikšovice a Chyby prakticky rozhodly o vítězi. Tečku za celkovým vítězstvím 6:0 udělal ve 48. minutě Jakub Šulc. Nováček si tak na první body musí ještě počkat.
3. st 14.9.2005
6:0(2:0, 3:0, 1:0)
JHR
Horčička - Révay, Jakub Šulc, O.Poživil, Martínek, Szakal, Nosek, Kocek, Trefný - Boušek, Šíp, Polodna - Stavenský, Koláček, Řepík - Jan Šulc, Kostourek, Chyba - Buchal, Mikšovic, Polanský
Jindřichův Hradec
Kučera (41.Štůrala) - Neckář, Kolda, Domin, Klimeš, Vašíček, Vomela, Hanzl, Ulman - Rob, Cmunt, Mertl - Kocar, Kupec, Kreuzer - Škoda, Mrkvička, Bílek - Kašpárek, Mucha.

Duel dvou týmů, jejichž název zdobí zkratka KLH, příliš hokejové krásy nepřinesl. Domácí diváci mohli být spokojeni alespoň s vítězstvím svých hráčů a s faktem, že viděli šest branek v síti soupeře. Hosté chomutovské hokejisty příliš neprověřili, a tak mohl Luboš Horčička na konci střetnutí slavit první vychytanou nulu sezony.

V úvod zápasu měli více ze hry Severočeši. Pomohlo jim k tomu vyloučení Cmunta hned ve druhé minutě. Čtyřminutovou přesilovou hru však borci KLH neproměnili. Na hostujícího gólmana navíc prošla jediná střela. Naopak v oslabení vystihl špatnou rozehrávku Jana Šulce Škoda, ale jeho bekhend si Horčička v klidu pohlídal. To běžela 6.minuta. Stejnou mincí oplácel v téže minutě na druhé straně Buchal, ale ani on neuspěl.

Na konci 8.minuty jeli Chyba s Kostourkem na jediného bek Jihočechů, ale bekhend druhého jmenovaného se neujal. Za necelých šedesát sekund už stadion vybuchl nadšením. Jaroslav Buchal vyjel z rohu kluziště před branku, kde mu Mikšovic odstavil obránce, a souboj s Josefem Kučerou zvládl na jedničku – 1:0. Zaznamenal tak první gól Severočechů při stejném počtu hráčů na ledě v letošní sezoně. Krátce po něm to z pravého křídla bezvýsledně zkoušel Boušek.

Jihočeši poprvé zahrozili v 16.minutě při své první početní výhodě. S Robovou tečí Cmuntovy střely si Horčička poradil. Další světlejší momenty Jindřichohradeckých přišli v přesilovce 4 na 3, kterou hráli minutu a 44 sekund mezi 18. a 19.minutou. Na strážce domácí svatyně nevyzráli Rob ani Klimeš.

To domácí naložili se svou početní výhodou v poslední minutě třetiny lépe. Martínek nahodil od modré čáry a ve skrumáži před Kučerou se nejlépe zorientovali přihrávající Boušek a střílející Josef Révay – 2:0.

Začátek druhého dějství se povedl domácím. Ve 22.minutě to zkusil Martínek, ale neuspěl. V následující minutě prověřil Horčičku Ulman a po něm také Klimeš. Ve 25.minutě dorážel Polodna vlastní střelu a hned z protiútoku jel Kupec sám na domácího brankáře, který vyšel ze vzájemného souboje jako vítěz. Stejný hráč neuspěl ani ve 28.minutě po závaru na hranici brankoviště.

Ke slovu se tak dostali opět Severočeši, kteří udeřili krátce po Kupcově druhé šanci. Jan Šulc projel obranným pásmem soupeře. Jeho pokus vytěsnil Kučera jen ke Kostourkovi, jenž nabil Janu Šulcovi znovu a ten se napodruhé nezmýlil – 3:0. Ve 30.minutě zapomněla hostující obrana na kapitána Chomutovských Šípa, jehož dvakrát vychytal Kučera.

Ve 34.minutě se netrefil Rob a z dobré pozice mezi kruhy pálil nad Mertl. Poté se ve středním pásmu srazil Stavenský s jedním ze soupeřů a s bolestivou grimasou v obličeji odešel do kabiny. Do střetnutí už se navrátil, ale podle prvních informací by měl být v příštím duelu k dispozici. Další radost domácích přinesla 36.minuta. Buchal se nenechal odstavit od puku a jako na zlatém podnose předložil puk Stanislavu Mikšovicovi, který zvýšil - 4:0.

Takřka jako přes kopírák padl i pátý gól Chomutova ve 38.minutě. V roli nahrávajícího se ocitl Jan Šulc a Tomáš Chyba se svého střeleckého gardu zhostil na výbornou – 5:0. Pro mladého forvarda to byla premiérová trefa v první lize. Druhou část hry zakončila přesilovková střela Ladislava Bouška.

Závěrečné hrací období odstartovala pokračující početní výhoda Severočechů a výměna v hostující brance. Domácí se do útoku příliš nehrnuli a hosté si jakýs takýs tlak vytvořili pouze v přesilovkách. V jedné z nich, jíž Jihočeši hráli od 41.minuty, pálili Klimeš a Škoda. Horčička byl vždy na místě. Ve 45.minutě měl domácí brankář trochu štěstí, když Robův pokus z oslabení vyrazil lapačkou nad.

Za tři minuty využil přesilovku Jakub Šulc, kterému od zadního mantinelu na brankoviště přihrál Polodna – 6:0. Při chuti byla v tomto zápase Kostourkova formace, což dokládá i kombinace jejích členů ve 49.minutě. Bohužel pro domácí byla efektivní, ale nikoliv efektní.

Ve zbytku duelu si Horčička zachránil čisté konto včasným vyjetím proti střele Škody. Pozornost udržel domácí gólman i v 58.minutě, když ho nepřekvapil agilní Rob. Ve stejně minutě nezužitkovala dvojice Řepík-Boušek nájezd na jediného obránce Jindřichohradeckých. Skóre nezměnily ani dva pokusy Poživila z poslední minuty.

Nejlepšími hráči byli vyhlášeni Luboš Horčička na straně Chomutova a Luboš Rob na straně Jindřichova Hradce.

Jaroslav Pařízek (J. Hradec): „Chomutov potvrdil, že je velice silný soupeř a my jsme dneska bohužel selhali ve všech směrech, ve všech řadách, takže si myslím, že jsme zatím podali vůbec nejhorší výkon od té doby, co jsme na ledě. Z našeho pohledu se to hodnotí lehce i přesto, že je to pro nás smutné, soupeř byl jednoznačně lepší a vyhrál zaslouženě, neměli jsme šanci. Snad jen pár hráčů si svůj standard odvedlo a ostatní hráči tady vůbec nehráli to, co umí a vůbec nebojovali. Zítra z toho s chladnou hlavou vyvodíme nějaké závěry. Zvláště mě mrzí katastrofická nedisciplinovanost některých hráčů. Jednalo se o fauly v útočné třetině, kde se to nesmí stávat, ačkoli jsem na to upozorňoval.“

Vladimír Kýhos (Chomutov): „Myslím si, že první třetina byla vyrovnaná, nám se podařilo dát dva góly. Rozhodující, byla druhá třetina, ve které jsme dali tři branky a od té doby si myslím, že už jsme byli jednoznačně lepší. Je dobře, že máme čtyři lajny a kterákoli z nich muže zápas rozhodnout. Luboš Horčička nás také hodně podržel, pro gólmana je to vždycky horší, když na něj nejde moc střel a proto na konci zápasu jsme se soustředili na ubránění čistého konta. Síla v útoku by měla být a doufám, že nezůstane jen u jednoho zápasu.“