Chomutov prohrál druhý semifinálový zápas na Hané na samostatné nájezdy

Napsal 11.03.2008 Jaroslav Poštolka
C h o m u t o v - Hokejisté Chomutova odehráli dnes večer v hanácké metropoli druhý semifinálový zápas. Trenér Pešout oproti první zápasu udělal v sestavě změny, do ofenzivy zařadil útok ve složení Havlůj, Heinisch, Tauš a v defenzivě se poprvé v play off objevil obránce Kloz. Úvodní třetina druhého semifinálové utkání přinesla jedinou branku a do vedení po brance Janečka z úhlu se dostala Mora. Chomutov měl v závěru prvního dějství minutovou výhodu dvojnásobné přesilovky, ale nedokázal ji využít. Naopak Severočechům se vydařil výborně vstup do druhé části hry, už po 51 vteřinách vyrovnal Révay střelou z mezikruží, ale za minutu Zbořil využitou přesilovkou dostal Olomouc opět do vedení. Ve 24. minutě se domácí dostali již do dvoubrankového vedení a v chomutovské svatyni Horčičku vystřídal Podolka. O pár sekund později mohl snížit ze samostaného úniku Charousek, ale na Žigárdyho nevyzrál a následně během 80 vteřin se Krušnohorcům povedl dokonalý obrat a třemi góly strhli na chvíli vedení na svou stranu. Olomoučtí hokejisté tímto zvratem byli otřeseni, vzali si oddechový čas a v polovině druhé dvacetiminutovky v přečíslení zásluhou Davídka vyrovnali na 4:4. Na začátku závěrečné třetiny domácí Mora v početní výhodě zase odskočila do těsného vedení, ale Chomutov za chvilku bleskově odpověděl vyrovnávací branku Jeslínka, jenž se v play off trefil už popáté. V 53. minutě se Olomouc počtvrté v zápase ujala vedení, které však do konce utkání neudržela a chomutovští hokejisté v poslední minutě v oslabení při power play vyrovnali Taušovou tečí a vynutili si prodloužení. V prodloužení na obou stranách nebyla k vidění žádná vážnější akce a utkání v samostatných nájezdech rozhodl olomoucký Ministr, který jako jediný proměnil svůj nájezd. Stav série: 2:0.
SF2 út 11.3.2008
OLO
7:6sn(1:0, 3:4, 2:2 - 0:0)
Olomouc
Žigárdy – Nedbálek, Švrček, Chmelíř, Štach, Paška, Ondrušek, Kříž, Vyrůbalík, Bartoň - Ministr, Smejkal, Bouz - Brančík, Davídek, Zbořil - Janečka, Čuřík, Ondráček - Bordowski, Žajgla
Horčička (od 24. min. Podolka) – Révay, Trefný, Černý, Chatrnúch, Ťupa, Bombic, Všetečka, Kloz - Jíra, Gálik, Domin - Mikšovic, Šíp, Boušek - Hašek, Jeslínek, Charousek - Havlůj, Heinisch, Tauš

Hosté z Chomutova nastoupili do utkání s několika změnami v sestavě, prostor na ledě dostala na úkor Polodny, nechávajícího odpočinout zhmožděné koleno, nejlepšího střelce základní části Kostourka a také Polanského, útočná řada páté formace Tauš, Heinisch, Havlůj, mezi beky se zařadil Kloz, který nahradil virózou oslabeného Koldu. Domácí hokejisté vítěznou sestavu neměnili. Úvod byl velmi opatrný, zejména domácí hráli na jistotu a přes střední pásmo se snažili chodit co nejjednodušeji a více spíše hleděli na zadní vrátka. Jimi se tak snažili protahovat hosté, Trefný s Mikšovicem však svými pokusy pouze zahřáli Žigárdyho. Jeho protějšek Hořčička si na kotouč sáhnul až ve 4.minutě, kdy ramenem vytěsňoval střelu Bouze. Mora se více do hry dostala až o dvě minuty později, kdy byl vyloučen Révay. Přesilovka ale přinesla ovoce až ve svém samotném závěru, na něm si ale smlsnul chomutovský gólman, když lapil Zbořilovu dorážku Chmelířovy střely. Poté převzali iniciativu hosté, trávili v olomouckém pásmu stále více času, ovšem myšlenka či finální nahrávka chyběly a tak mohl Žigárdy většinou jen čekat na střely z nouze. V 15.minutě však přišel blesk z čistého olomouckého nebe. Petr Janečka vystartoval po pravém křídle a švihem našel mezírku mezi betony Hořčičky 1:0. Hosté mohli vzápětí vyrovnat, zahráli si přesilovku při vyloučení Žajgly, ke kterému přisednul posléze ještě Čuřík. Téměř minuta proti třem ovšem stačila Chomutovu pouze k vyprodukování slabé střely Bombice. V závěru třetiny se ještě do kotouče opírali Trefný a opět Bombic, jejich projektily ale záhy končily svou trajektorii na chráničích stínících olomouckých beků.

Vstup do prostřední části hry vyšel lépe Chomutovu. Ten dokázal hned v orvní minutě pohotovou a přesnou dorážkou Josefa Revay vyrovnat. Mora ale do minuty strhla vedení opět na svou stranu, když vyloučení Haška potrestal Tomáš Zbořil 2:1. Za necelých 120 vtřein se mohli domácí radovat znovu, ozval se nejlepší čtvrtfinálový střelec Mory Jakub Čuřík a nedorozumění v chomutovské defenzivě využil k vymetení pravého horního růžku Hořčičkovy brány 3:1 Účinkování chomutovského gólmana v zápase skončilo a nahradil jej Michal Podolka. Ve 27.minutě odstartovali hosté neuvěřitelnou devadesátivteřinovou. Při signalizovaném vyloučení nejprve Stanislav Mikšovic vrátil do olomoucké brány svou vlastní teč Revayovy střely, za půlminuty se tutovky do odkryté klece dočkal Radek Šíp. Následovalo vyloučení Švrčka ale také prudká rána Haška, která se odrazila od mantinelu k nikým nekrytému Michalu Jeslínkovi, který pohodlně dokonal severočeský obrat 3:4. Mora byla otřesena a i po oddechovém čase se dostávali olomoučtí pod tlak. Z nejhoršího dostal Moru výpad 2 na 1 ve 32.minutě, kdy Janečka dlouho naznačoval střelu, až na sebe vytáhl beka a přesnou žabkou poslal touš k Martinu Davídkovi, který notnou dobu ve stoje čekal na svou chvíli 4:4. Mora se následně do soupeře zakousla, velikou šanci sebral Podolka z hole Smejkalovi. V závěru třetiny se přiostřilo v osobních soubojích, hosté dostali výhodu přesilovky, ale kvarteto Mory zvládlo oslabení s přehledem.

27 vteřin početní výhody si tak hosté přinesli do dějství posledního, Bouz se ale mohl vrátit na led s klidem. Vzápětí dala Chatrnúchova vysoká hůl šanci domácím a Filip Smejkal ji dokonale potrestal tečí Bouzova nahození 5:4. Za necelé dvě minuty zaúřadovala dvojice Hašek – Jeslínek, první akce ještě skončila se štěstím dobře pro domácí, následnou Haškovu ránu vytěsnil Žigárdy pouze k Michalu Jeslínkovi, který vyrovnal 5:5. Zápas se dostal do vysokých obrátek, ve 47.minutě se ale roztrhl pytel s vyloučenými, Mora si chvíli mohl zahrát 4 na 3, ale Kříž zahákoval unikajícího Tauše a tak se ledová plocha vylidnila a hrálo se chvíli s nejmenším možným počtem hráčů na ploše. Po tomto intermezzu se dostali do několika šancí olomoučtí, celou aktivitu korunoval v čase 52:00 Richard Bordowski svým důrazem, když protlačil kotouč pod Podolkou a strhnul vedení na stranu domácích 6:5. Chomutovští byli hodně podráždění, což dokumentoval i nájezd Havlůj na Davídka, Mora sice hrála další přesilovku, přišla však o Bouze, který obdržel desítku za komentář celé situace. V závěru se Chomutov vrhnul do ofenzívy, Mora se dostala pod tlak, který ale necelé dvě minutky před koncem přibrzdil faulem Jeslínek. Hosté si v oslabení vzali time-out, odvolali, Podolku a dokonale sehráli buly v pásmu Olomouce. Revay našel střílenou přihrávkou Zdeňka Tauše, který vyrovnal 6:6.

Na olomoucké ochozy tak čekalo prodloužení. Mora do něj šla se 42 vteřinami zbývající přesilovky. Dostat se do pásma se ale olomouckým nezdařilo. Poté se hra stala spíše vyčkávací taktickou šachovou partií, obě mužstva hrála na jistotu a nechtěla se dopustit žádné chyby. Narůstala ovšem nervozita, bylo k vidění několik rozmíšek, závěr nastaveného času přinesl ještě vyloučení Revay, který nahrnul na mantinel Vyrůbalíka. Po úpravě ledu začala loterie samostatných nájezdů a hned ten první proměnil mezi Podolkovy betony Milan Ministr. Vzhledem k tomu že žádný z dalších aktérů už protivníkova gólmana nepřekonal, vystavil tak olomoucký forwadr Chomutovu zpáteční jízdenku z Hané s dvouzápasovým mankem.

Martin Pešout (KLH Chomutov): “Mně se dnes hodnotí zápas velice těžko. Myslím, že jsme byli lepší celý zápas a nakonec jsme prohráli na penalty. A to je to celé krutější, nemá ale cenu věšet hlavy, pokud dále budeme předvádět takový výkon jako dnes, tak se k nám snad přikloní i štěstí. Dnes jsme prohráli a nikdy už nikoho nebude zajímat, že jsme hráli výborně. S tím v play-off spokojení být nemůžeme. Navíc jsme prohráli 7:6, play-off se hraje na jeden dva góly, my jsme jich dali venku šest a přesto to nestačilo. Prohráváme 2:0 na zápasy, to není příjemné, doma nás může svazovat to, že musíme vyhrát bezpodmínečně oba zápasy, protože kdybychom se do Olomouce vraceli za stavu 3:1, tak s tím v téhle atmosféře asi těžko budeme něco dělat. Domácí mají vynikající publikum, což je jejich obrovská výhoda, dnes jsme ale předvedli, že se s tím dokážeme vyrovnat. Doufáme, že nás doma také přijdou naši fanoušci takto podpořit.“

Petr Fiala (HC Olomouc): “ Tahle vítězství se většinou hodnotí jen jako dílčí úspěch, vyhráli jsme podruhé a jestli to bylo zasloužené nebo ne, tak v play-off je tohle absolutně jedno. Teď je to prostě 2:0 na zápasy, víme o síle Chomutova v domácím prostředí a budeme se snažit to soupeři co nejvíce neusnadnit. Po třech slepených brankách jsme přemýšleli nad výměnou gólmana, ale Štefan stál v bráně tak neohroženě, že jsme ho tam nechali. Hosté šli obratu v zápasu naproti, branky padly jednak při signalizovaném vyloučení, pak v přesilovce, takže jsme celou situaci nijak nedramatizovali, nebyl to náš propadák při hře 5 na 5. Bylo důležité, že jsme srovnali. Důležitým momentem v závěru bylo, že jsme třikrát prohráli vhazování a proto dostali vyrovnávací gól.“