Chomutov prohrál první semifinálový zápas

Napsal 01.04.2007 Jaroslav Poštolka
C h o m u t o v - První semifinálové utkání na východě Čech vyhráli domácí Energetici jednoznačným výsledkem 7:3. Hradečtí hokejisté v úvodní třetině otevřeli skóre zápasu, ale severočeši vyrovnali dorážkou Jiřího Charouska. Katastrofický byl průběh druhé třetiny, kdy chomutovští hráči inkasovali během devíti minut pět branek. Za stavu 2:1 mohl Petr Jíra srovnat skóre, ale trefil jen spojnici Hylákovy brány. Po páté inkasované brance vystřídal Horčičku v bráně Michal Podolka. V poslední třetině nejprve hradecký Diviš zvýšil na rozdíl šesti branek. Modrobílí aspoň zkorigovali skóre zápasu brankami Petra Jíry a v závěru při dlouhé přesilovce střelou Martina Noska od modré čáry.
SF1 ne 1.4.2007
HKR
7:3(1:1, 5:0, 1:2)
Hr.Králové
Hylák - Toužimský, Prošek, Burian, Hendrich, Pazdera, Lesák, Daňo, Klement - Fořt, Roubík, Diviš - Fojtík, Koudelka, Vondráček - Haluza, Šinágl, Suchý - Zadina, Sakrajda, Volráb
Horčička (od 35. Podolka) - Bombic, Trefný, Chatrnúch, Černý, Nosek, Révay, Filip, Malinský - Boušek, Šíp, Polodna - Jíra, Kostourek, Mikšovic - Jeslínek, Charousek, Hašek - Tauš, Heinisch, Havlůj

Hned na úvod utkání se naskytla domácím hráčům obrovská šance ke skórování, když hráli více jak minutu dvojnásobnou přesilovou hru. Východočeši se sice po celou dobu přesilovky drželi v pásmu Chomutova, ale vytvořili si jen dvě vážnější šance. U obou byl Roman Vondráček, ale hlavně také brankář Chomutova Luboš Horčička, který je zlikvidoval. V deváté minutě se pěknou švihovkou prezentoval Lukáš Filip, ale trefil Alexandra Hyláka pouze do ramena. Hned nato na druhé straně se před Horčičku natlačil Patrik Fořt. Ten ještě úspěšný nebyl, jenže odraženého kotouče se zmocnil Richard Diviš, který mezeru mezi betony hostujícího brankáře trefil přesně a prvním gólem zápasu rozjásal hradecké tribuny. O chvíli později předložil Koudelka Josefu Fojtíkovi, který si vylámal zuby na perfektním zákroku hostujícího brankáře. Horčička se roztáhl na brankové čáře a zneškodnil jeho střelu z první, jasný gól Východočechů. V čase 13:14 měli důvod k radosti i věrní fanoušci Chomutova, jenž se do Hradce Králové vypravili. K odražené střele Josefa Révaye se jako první dostal Jiří Charousek a bylo vyrovnáno.

Ve druhé třetině se doslova roztrhl pytel s góly. Ve 28. minutě poslal Hradec do vedení Petr Šinágl, když dorazil bekhendovou střelu Pavla Suchého za záda Luboše Horčičky. O minutu později měl na hokejce vyrovnání Petr Jíra, když dělovkou mezi kruhy trefil spojnici Hylákovy branky. Pár centimetrů mu ke skórování chybělo a možná právě ty rozhodly o následném průběhu utkání. Chvíli poté totiž ve vlastním pásmu vzal kotouč Jaroslav Roubík, projel celé hřiště a chladnokrevným blafákem do bekhendu navýšil hradecké vedení. Ještě ani pořádně nedozněly hradecké oslavy třetí branky a na světelné tabuli svítil stav utkání 4:1. Petr Haluza si z rohu kluziště vybruslil na hranici kruhů a z otočky trefil přesně pod víko. Vzápětí uháněli na Horčičku sami dva Roubík s Fořtem, ale Luboš Horčička zachoval klidnou hlavu o oba hradecké útočníky k překvapení všech diváků vychytal. V čase 34:34 našel Roman Vondráček mezi kruhy volného Martina Koudelku, který přesnou střelou k tyči vyhnal Horčičku z brány. Na jeho místo se postavil Michal Podolka, ale ani ten gólové chuti domácích nezabránil. Zdeněk Toužimský ve 37. minutě napřáhl na modré a prostřelil vše, co mu stálo v cestě. Hradečtí odehráli výbornou třetinu a do posledních dvaceti minut si s sebou brali pětibrankový náskok.

Chomutovu by ve třetí třetině pomohl snad už jen hokejový zázrak. Navíc hned v první minutě třetí třetiny zvýšil vedení již druhým gólem v utkání Richard Diviš. I přes nepříznivý stav ale hosté odehráli závěrečné dějství důstojně a díky dvěma brankám ho také vyhráli. V čase 41:23 trefil mezeru mezi betony Alexandra Hyláka Petr Jíra. Deset minut před koncem šikovně mířil Roman Prošek, ale jeho střela orazítkovala jen tyč chomutovské branky. Pět minut před závěrečnou sirénou zasáhl Daniel Volráb nešťastně do obličeje Stanislava Mikšovice a oba předčasně putovali do sprch. Hradecký útočník dostal trest do konce utkání a Mikšovic ho kvůli zranění nedohrál. V pětiminutové přesilovce se prosadil Martin Nosek, když střelou od modré čáry vše před sebou prostřelil. Hradečtí první utkání v semifinálové sérii vyhráli vysoko 7:3. Druhé utkání je na programu zítra a nutno podotknout, že se hraje znovu od nuly. Domácí budou určitě chtít potvrdit nedělní vítězství, jenže mužstvo Chomutova je složené ze zkušených hráčů, kteří jednoznačně půjdou za jasným cílem, přestěhovat sérii na chomutovský led za stavu 1:1. Není nutno dodávat, že bude k vidění parádní hokej.

Vladimír Jeřábek (hlavní trenér Hradce Králové):
Viděli jsme pěkný hokej, ve kterém rozhodla druhá třetina. My jsme se v ní dokázali odtrhnout gólově a prakticky rozhodli. Máme důležité první vítězství v sérii, ale hned zítra se bude hrát od nuly. V první třetině pro nás bylo důležité, že jsme ji udrželi na 1:1, Chomutov v jejím závěru nevyužil přesilovou hru, které mají výborné. Bylo jasné, že soupeř ve třetí třetině přitvrdí a bude nás chtít minimálně rozhodit, nechtěli jsme se už zranit, to byla naše priorita. U Jirky Hendricha se uvidí zítra. U Marka Zadiny víme, že je kvalitní hráč a má hodně zkušeností a je odolný v soubojích, proto jsme ho povolali.

Vladimír Petrovka (asistent trenéra Chomutova):
Výsledek mluví za vše. Domácí vyhráli zaslouženě. My jsme nezvládli druhou třetinu, kdy jsme po druhé brance domácích otevřeli hru a Hradec toho dokázal neuvěřitelným způsobem využít, byl hrozně produktivní. Prakticky ze sedmi šancí dal pět branek, což rozhodlo celé utkání.