Chomutovu vyšel vstup do ligy, vyhrál v Kadani

Napsal 12.09.2007 Jaroslav Poštolka
C h o m u t o v - Dnešním dnem odstartovala nová sezóna 1. hokejové ligy a hned v úvodním kole cestovali chomutovští hokejisté na led okresního rivala SK Kadaň. Chomutov se ujal vedení v 15. minutě Jírovou tečí z přesilové hry a následně za 26 vteřin zvýšil na dvoubrankové vedení Hašek. Ve druhé třetině mohl Polanský snížit, ale v obrovské šanci netrefil odkrytou bránu. Krátce před druhou přestávkou zvýšil Havlůj na rozdíl tří branek. V poslední třetině nejprve snížil Kýhos a konečnou podobu výsledku uzavřel Kostourek.
1.kolo st 12.9.2007
KAD
1:4(0:2, 0:1, 1:1)
Kadaň
Stejskal - Vaněček, Poživil, Pospíšil, Spitzer, Hlubuček, Hlavatý, Mašek, Kocek - Polanský, Fink, Duba - Vrtek, Derfler, Postl - Hlusička, Veverka, Kajer - Jakub Bauer, Jan Bauer, Kýhos
Horčička - Ťupa, Révay, Bombic, Trefný, Kolda, Černý, Chatrnúch, Malinský - Boušek, Šíp, Polodna - Jíra, Kostourek, Mikšovic - Jeslínek, Charousek, Hašek - Tauš, Heinisch, Havlůj

Stihlo se odehrát sotva pár minut a Chomutovští už naplno ukazovali, kam by rádi utkání dovedli. Stejskal odolával tlaku zejména po střele Charouska a později Černého. Oba nastřelili pouze betony brankáře. Z následující akce zahrozili i černožlutí. Kýhos však nezakončil úplně nejpřesněji, a tak se do útočného presu dostali opět hokejisté KLH. Z nátlaku hostů vzešla výhoda přesilové hry, ve které hosté nic kloudného nevymysleli. Poté se dvířka trestné lavice otevřela i na chomutovské straně. V polovině úvodní třetiny měli domácí možnost jít do vedení, když hráli přes 100 sekund v dvojnásobné převaze. Spitzer s Finkem pálili sice nebezpečně, přesto bez úspěchu. Na začátku 15. minuty si Chomutov aktivní hrou vybojoval přesilovku, kterou po chvíli využil. V čase 14:27 pálil od modré po zemi Bombic a Jíra šikovně tečoval mezi Stejskalovy betony, 0:1. Čas 14:53 a další změna skóre. Opaření domácí se po inkasovaném gólu zatáhli zcela do defenzívy, což hosté zkušeně využili. Zpoza branky nahrával Charousek Haškovi, jenž zavěšením pod víko zvýšil na 0:2. Druhou asistenci si připsal Jeslínek. Kadaň se ve zbytku třetiny na mnoho útočných akcí nezmohla a když ani přesilovka v závěru dějství nic nového pro vývoj zápasu nepřinesla, odcházeli hráči do kabin za stavu 0:2.

Začátek prostřední části se nesl ve vypjatém duchu. Ve 24. minutě zle dotírali hosté před Stejskalovým územím, aby v zápětí ujížděli domácí v přesile 3 mužů proti osamocenému obránci. Černožluté zastavila modrá čára a následný hvizd rozhodčího. Kadaňští vycítili šanci, hráli dokonce v početní výhodě, ale snížení nepřišlo. Chomutov očividně mírně polevil, čímž dovolil domácím vytvořit si více šancí než v úvodu zahajovací třetiny. V polovině zápasu byly aktivity týmů rozloženy takřka shodně s časomírou. Občasné, nikoliv však vyložené, šance byly k vidění na každé straně kluziště. O vzrušení se tak staral zejména hlavní sudí, jenž se rozhodl ponechat zápasu volnější průběh tím, že méně foukal do svého náčiní. Když v 33. minutě pískl faul modrobílému hráči, schylovalo se k většímu tlaku Kadaně. Domácí stříleli, dotírali a tlačili seč mohli, přesto Horčičkova klec nabývala zakletého dojmu. Puk několikrát prošel jen kousek od odkryté brankové čáry, kde ho nikdo nedokázal dostat o kus dále. Vzhledem k střelecké impotenci Kadaně muselo asi dojít k potrestání ze strany KLH. Naději na zvrat v zápase sebral domácím Havlůj, který v čase 38:49 završil povedenou kombinační akci. Na 0:3 přihrávali Šíp s Taušem.

Začátek poslední třetiny zaujal všechny fanoušky zajímavým okamžikem. V čase 43:05 totiž přišlo velké překvapení v táboře domácích. Kýhos po přihrávce Jana Bauera patrně nahazoval či přihrával kotouč před branku. Puk prošel Horčičkovi mezi betony a v plíživém tempu se zastavil až v brankové síti, 1:3. Kadaň postupně začala vsázet vše na útok, z čehož plynuly nebezpečné brejky hostů. Ke konci 44. minuty se musel Stejskal hodně ohánět, aby zamezil navýšení náskoku regionálního soupeře. Následující minuty hráli nejprve modrobílí a posléze i černožlutí v početní výhodě. Zejména ve druhé z jmenovaných byla k vidění vážnější situace. Klečící Horčička měl k puku o něco blíže než dorážející Postl. Na začátku 51. minuty ujížděli hosté ve 2 na 1. Zakončující Charousek po několika výměnách puku se spoluhráčem nastřelil místo zcela odkryté branky pouze vyšachovaného Stejskala. Čas 52:53 znamenal pohřbení posledních nadějí černožlutých hokejistů. Po nenápadné akci se puk po střele Kostourka, doplazil do branky pod ležícím Stejskalem. Na 1:4 přihrával Trefný. Rezignovaní domácí nechali Chomutovské dohrát zápas pod jejich taktovkou. Hokejisté KLH se i v závěru zápasu nacházeli častěji v útočném pásmu nežli hráči SK. Přítomné fanoušky hostů tak nemuselo mrzet, že pravděpodobně nestihli začátek fotbalového "zápasu roku" české reprezentace. Závěrečná siréna ukončila zápas za stavu 1:4 krátce poté, co Jan Bauer symbolicky předvedl smůlu domácích, když nastřelil pouze tyč.

Vladimír Kýhos (trenér Chomutova): Byl to první zápas, tedy jiný než jsou přátelské zápasy. Je to derby, samozřejmě jde tedy o trochu jiný zápas než proti ostatním soupeřům. Byli jsme plní očekávání jakou máme formu a myslím že dobrou. První třetinu jsme zvládli výborně a víceméně jsme hru měli ve své moci. Akorát ve druhé třetině jsme nepochopitelně začali hrát hokej nahoru dolů. Hráče jsme upozorňovali že to není dobré. Měli jsme hodně vyloučených, hodně oslabení, ale dokázali jsme je ubránit. V dalších utkáních by však bylo špatné pokračovat ve stejném trendu. S předvedenou hrou jsem spokojený stejně tak jako s výkony všech hráčů.

Miroslav Novák (trenér Kadaně): Myslím, že rozhodla první třetina. Nechali jsme soupeře hrát. Přišla přesilovka pět na tři, kdy za ty dvě minuty prostě gól dát musíme. Ve druhé a třetí třetině nám chybělo i štěstí, ale na druhou stranu musím říci, že Chomutov nás do vyložené šance nepustil. I co se týče například dorážek i tam byla kvalita Chomutova vyšší než naše.