Jistota záchrany se odkládá, Piráti padli v Boleslavi bez vstřeleného gólu

Napsal 14.04.2013 Daniel Langer, Libor Kult
C h o m u t o v - V desátém kolem skupiny udržení v Tipsport extralize si mohli Piráti zajistit příslušnost k tuzemské klubové elitě i pro nadcházející ročník. Potřebovali k tomu dva body z ledu Mladé Boleslavi, kde v prvním vzájemném utkání prohráli po samostatných nájezdech. Tentokrát však odjel soubor trenéra Čelanského z města automobilů bez bodů. Domácí vykročili za výhrou už v prvních jedenácti minutách, kdy si vypracovali dvougólový náskok. Ten zbytku utkání ještě navýšili a Piráti tak budou mít druhý pokus k definitivě udržení nejvyšší soutěže v úterý 16. dubna doma proti Liberci.
BAR10 ne 14.4.2013
MBL
5:0(2:0, 1:0, 2:0)
Ml.Boleslav
Valent – Jindra, Chaloupka, Němeček, Toman, Kasík, Pojkar, Žabka, Bohunický – Mikulík, Koudelka, Demel – Nouza, Výborný, Pabiška – Kafka, Vrbata, Hrdel – Jiránek, Pitule, Rys
Hanuljak – Trefný, Palin, Pulpán, Pavlas, Bartejs, Rýgl, Stehlík, Rutta – Káňa, Hruška, Kubinčák – Hřebejk, Kraft, Šagát – Důras, Sikora, Hromas – Gajovský, Kůs, Procházka

Ml.Boleslav
5. Toman (Výborný), 11. Mikulík (Koudelka), 32. Pabiška (Vrbata, Toman), 49. Nouza z trestného střílení, 56. Pabiška (Nouza, Vrbata)

15:14
0:0
0:0
28:33
4020
Hrdel (MBL) - Káňa (CHM) oba 10 minut

Úvodní minuty střetnutí se nesly v duchu nedisciplinovanosti hostujícího celku. V krátkém časovém sledu Chomutovští putovali hned dvakrát na trestnou lavici a byli za to potrestáni. Výborný prokličkoval do útočného pásma, přenechal kotouč za sebe na najíždějícího Milana Tomana, který střelou zápěstím rozvlnil síťku za Hanuljakem - 1:0. Hosty inkasovaná branka probrala z letargie a nebezpečných situací začalo přibývat i před boleslavským brankovištěm.

Do nadějné střelecké pozice se probojoval mezi kruhy Kraft, jeden z domácích útočníků se ale vzorně vrátil a v poslední chvíli soupeře vyrušil. Bruslaři i v nedělním utkání prokázali, že na svém kluzišti mají skvělou produktivitu a ke vstřelení gólu jim stačí opravdu málo. Martin Koudelka vyhrál vhazování na Milana Mikulíka, jenž navzdory zablokované hokejce dokázal praštit do puku a vysokým oblou4kem ho dostat až za brankovou čáru - 2:0.

Mladoboleslavské hokejisty brzké vedení povzbudilo k další aktivitě. Velmi dobře si počínal především David Výborný, který dělal hostující obraně značné potíže jako v případě, kdy Nouza vybojoval pro svého kapitána kotouč v rohu a sjížděl si před branku. Pobídka k teči nakonec opravdu přišla, Hanuljak ale tentokrát zareagoval přesně.

Na druhé straně se ihned po vhazování dostal k nebezpečné střele Důras, Valent ale jeho ostrý pokus vykopl. Více se toho už do první sirény nestalo.

Druhé dějství nejdříve nabídlo o něco méně atraktivní podívanou, za což mohli především domácí hokejisté, kteří se rozhodli nehazardovat se svým dvoubrankovým vedením a nepouštět se do žádných riskantních podniků. Na ledě spíše než pohledných kombinací přibývalo šarvátek, které rozhodčí nemilosrdně trestali. Více než polovina třetiny byla odehrána v nestandardním počtu hráčů a prostor na ledě svědčil spíše Pirátům.

Vyniknout své ofenzivní schopnosti nechal obránce Pulpán, jenž si velmi účinně sjížděl a dvakrát pálil těsně vedle tyče. Z tohoto mráčku ale nezapršelo a ukázala se pravdivost otřepaného rčení „Nedáš, dostaneš!”. Bruslaři se dostali ke své výsostné disciplíně, přesilové hře a pod horní tyčku dorážející Lukáš Pabiška rozjásal ŠKO-ENERGO Arénu potřetí - 3:0.

Kdo si myslel, že v tu chvíli už bylo utkání víceméně rozhodnuté, šeredně se mýlil. Boleslavští hokejisté se částečně vlastní nedisciplinovaností, částečně nešťastnou náhodou dostali do celkem čtyři minuty trvajícího dvojnásobného oslabení. V něm Chomutovští doslova svírali svého soupeře v železných kleštích, Michal Valent ale držel nulu.

Velkou zásluhu na tom měli i Koudelka, Jindra a Chaloupka, kteří strávili v klíčových chvílích na ledě přes tři a půl minuty. Trenér Výborný svému buldočímu komandu věřil natolik, že si dokonce vybral oddechový čas, aby zmínění nemuseli z ledu.

Závěrečnou třetinu načali hosté tlakem v jedné z mnoha přesilovek, ale ani tentokrát ji neproměnili. Tomáš Káňa se nechal vyloučit a za vzteklé reakce si ještě vysloužil osobní trest. Oproti tomu Bruslaři pokračovali ve své hře, nenutili se do útoků. Z průměrné šedi vynikla snad jen akce Tomana, který vystihl při hře ve čtyřech rozehrávku soupeře a s Nouzou zamířil do přečíslení.

Boleslavský obránce svou přihrávku adresoval přesně, hosté zabránili jasné gólové šanci jen za cenu faulu. Nařízené trestné střílení proměnil Tomáš Nouza svou tradiční dlouhou forhandovou kličkou - 4:0.

O čestný zásah Pirátů se pokoušeli Gajovský s Kůsem poté, co si vykombinovali domácí obranu, Valent byl ale i tentokrát pozorný. Tribunám zatrnulo, když se ve středním pásmu nevědomky srazili Rys se Sikorou, oba hráči ale odešli po svých a byli připraveni pokračovat ve hře.

Piráti v závěru ještě zkoušeli zkorigovat výsledek. Tvrdě pálil Palin, z úhlu zaměstnal Valenta tvrdou ranou Šagát. Závěr okořenili další šarvátky, Boleslavští už ale neměli chuť se do nich pouštět. Výzvy hostujících hráčů tak zůstaly nevyslyšeny a hosté odcházeli postupně obsazovat trestnou lavici. V jedné z přesilovek po skrumáži v brankovišti propálil vše v cestě Lukáš Pabiška a stanovil tak konečný výsledek - 5:0. Bruslařský klub si připsal před téměř vyprodanou arénou další důležité vítězství.

Jiří Slabý, BK Mladá Boleslav: „My jsme šli od prvních minut za naším cílem, plnili jsme taktické pokyny, které jsme si stanovili v předzápasové poradě. Rozhodujícím momentem utkání byly nevyužité početní výhody soupeře, kdy to naši hráči skvěle ubránili, za což jim patří velký dík a uznání. Zbytek týmu jim to potom vrátil na druhé straně hřiště. Utkání jsme zvládli výborně, ale nemůže výsledek přeceňovat, chystáme se na další těžké střetnutí.“

Zdeněk Skořepa, Piráti Chomutov: „Utkání z naší strany nebylo vůbec dobré. Věděli jsme, že Boleslav je silná v přesilových hrách, přesto jsme byli v prvních minutách dvakrát vyloučeni. Druhý gól byl laciný, po vhazování v našem obranném pásmu, které jsme měli zdánlivě pod kontrolou. Něco s vývojem střetnutí mohla udělat naše čtyři minuty dlouhá početní výhoda pět na tři, ale nesehráli jsme to tak, jak jsme měli. Bez vstřelené branky se vyhrát nedá, Boleslav byla lepší a zaslouženě zvítězila.“