Junioři nakonec v Brně úspěšnější. Zápas zvládli poměrem 3:2

Napsal 08.03.2012 Daniel Pavlík
C h o m u t o v - Předposlední kolo NOEN Extraligy juniorů přineslo velmi vyrovnaný hokej. Nejdříve dostal hosty do vedení Radek Hrabák, ale Brno ještě do konce druhé třetiny vyrovnalo. Na poslední a rozhodující třetinu sice Kometa vstřelila další branku, Piráti však po trefách Marka Račuka a Danka Deveriho zvítězili a z moravské metropole si odvážejí další 3 body.
43.kolo čt 8.3.2012
KOM
2:3(0:0, 1:1, 1:2)
Kometa
Barus - Šidák, Fusek, Buhaj, Dujsík, Peslar, Křivohlávek, Koukal, Sedlák, Jurák, Novák P., Dlapa, Kozák, Jankovič, Zbořil, Krejčiřík, Novák J., Boček, Káňa, Dittrich, Bilčík (C).
Strmeň - Kolář, Pazděna, Kopáč, Korim, Čížek, Bartejs, Novák, Chlouba, Komma, Klouček, Deveri, Ondráček, Mazánek, Hammerbauer, Dobrovolný, Račuk, Opalek, Hrabák (C)

Kometa
38. P. Novák (Peslar, Kozák), 48. Křivohlávek (Zbořil, Dlapa)
34. Hrabák (Deveri, Chlouba), 56. Račuk (L. Novák), 57. Deveri (Bartejs)

7:5
1:1
32:27
155
Volf - Linhart, Toman
Hammerbauer (CHM) 10 minut osobní trest

Utkání mezi čtvrtou Kometou a druhým Chomutovem v první polovině zápasu příliš lahodný hokej nenabídl. Jen občas někdo z týmů zahrozil a zahřál diváky v KAJOT ARENĚ. První hrozbu na Strmeně vyslal Adam Zbořil, ale jeho bekhendový blafák mu vůbec nevyšel. Hosté zahrozili až v desáté minutě Račukem, ovšem brněnský brankář Barus si věděl rady. Největší příležitost měl pět minut před koncem první periody domácí Jurák, leč jeho samostatný únik zastavil Strmeň skvělým semaforem. Nezáživná dvacetiminutovka tak skončila 0:0.

To druhá pasáž hry snesla daleko lepší měřítka. Chomutov se mnohem častěji osměloval a také hrozil. Nejprve to byli Brňané, kteří ostřelovali chomutovskou bránu. Například Jakub Novák pelášil sám na bránu, ovšem neuspěl a za pár okamžiků mířil nebezpečně Jurák, radost mu překazil brankář Strmeň. Největší šance hostů v celém dosavadním duelu proběhla v třicáté minutě. Od modré pálil Kolář, kotouč se od Baruse odrazil před opuštěného Bartejse a ten trestuhodně minul prázdnou bránu.

Diváci se dočkali gólu ve čtyřiatřicáté minutě. Zbořilovo vyloučení potrestal ranou od modré čáry RADEK HRABÁK. Barus nic neviděl, kotouč mu proletěl mezi betony – 0:1. Kometa reagovala na nepříznivý výsledek poměrně rychle. Za tři minuty dokázal vyrovnat PATRIK NOVÁK, jenž si našel odražený puk a uklidil jej pohotově do sítě – 1:1. V závěru se mohl měnit stav po nájezdu Křivohlávka, jeho pumelice však skončila vysoko nad. Do kabin se odcházelo opět za nerozhodného stavu, tentokrát 1:1.

V poslední třetině tempo hry opadlo. Vůbec první šance přišla až v osmé minutě třetí třetiny a rovnou byla gólová. Zbořil poslal mezi kruhy přesný pas na JANA KŘIVOHLÁVKA a ten bez rozpaků prostřelil bezmocného Strmeně – 2:1. Domácí tak poprvé v zápase vedli. Jak se později ukázalo, tak i naposled. Hodně klíčovým momentem se totiž následně ukázalo dvojnásobné vyloučení Kozáka za vysokou hůl. Piráti zmáčkli Kometu a ta nevěděla, kam dřív skočit. Oslabení sice přežila, nikoliv velký tlak.

Výborně chytající Barus sice neustále odolával, ale pět minut před koncem si vybral pořádný kopec smůly. MAREK RAČUK na něj nahodil zpoza brány kotouč a ten se od jeho betonů došoural do klece – 2:2. Uběhla sotva minuta a skóre se znovu muselo měnit. Nekoncentrovaní domácí nechali uniknout DANKA DEVERIHO, který si položil Baruse a střelou do horní části brány jej překonal – 2:3. Šok pro Kometu, jenž vedla 2:1, ale během osmdesáti devíti vteřin najednou prohrávala.

V závěru se mohla dočkat zřejmě zaslouženého vyrovnání, to by však v power-play nesměl Patrik Novák trefit tyč! V hektické koncovce Brňanů měli Piráti i štěstí, tlak Komety byl místy drtivý, skóre již zůstalo neměnné. Po výsledku 3:2 si Chomutov připsal plný počet bodů.

Před zápasem jsme se hecovali přes Facebook, prozradil ex-brněnský Pirát Jan Strmeň

Loňskou sezónu strávil v brněnském drese, v letošní se stal hlavní příčinou brněnského neúspěchu proti chomutovským Pirátům. Jan Strmeň pochytal ve čtvrtečním juniorském duelu jedenatřicet střeleckých pokusů Komety a notnou dávkou se podílel na druhé letošní výhře Pirátu právě nad brněnským soupeřem.

Utkání hodnotil chomutovský gólman podobně jako oba trenéři. „Bylo to vyhrocené utkání, Kometa nechtěla klesnout pod čtvrtou příčku a my si chtěli upevnit naše druhé místo v tabulce. Jsme rádi, že se nám to povedlo, bylo to velmi těžké zde vyhrát,“ porovnal hlavní cíle obou mančaftů do utkání dvacetiletý Strmeň.

V závěru utkání nechybělo málo a zápas mohl jít do prodloužení. Při brněnském power-play nastřelil domácí Patrik Novák tyč a další velké příležitosti domácích zničil právě Strmeň. „V tom závěru byl neskutečný závar, ani jsem pořádně nevnímal. Brno vycítilo, že už nemůžeme a tak toho chtěli využít. Dali do závěru všechno, co mohli, všude to kolem mne létalo, naštěstí se štěstěna obrátila k nám. Jsem rád, že to takhle dopadlo,“ oddychl si ještě po utkání dobře naladěný gólman.

Chomutovští si tak díky výhře upevnili svoji pozici na druhém místě extraligy, Kometa po prohře klesla mimo první čtyři týmy, a pokud se v posledním zápase do ní nevrátí, zahraje si předkolo play-off. „První čtyřku jsme měli jistou již před utkáním, ale chtěli jsme si ji upevnit. Ze spodu se na nás tlačí další týmy, navíc takhle půjdeme na teoreticky snadnějšího soupeře. Ale doopravdy jen teoretického, play-off je již jiná soutěž, tam bude rozhodovat aktuální forma,“ hledí do budoucnosti hrdina předposledního kola juniorské Noen extraligy.

Strmeň strávil minulou sezónu právě v brněnském juniorském drese, s většinou brněnských hráčů se tedy moc dobře zná. „Hecování nějaké proběhlo. Někteří se mi ozývali telefonem, někteří přes Facebook, snažili se mě rozhodit, popichovali mě. Mě to jenom povzbudilo, jsem za to rád, že mi takhle napomohli k mému dnešnímu výkonu,“ poděkoval s úsměvem gólman, který v loňském roce tvořil brankářskou dvojici s Filipem Barusem, jenž dnes nastoupil v brněnské bráně.

Chomutovský gólman se netajil ani se jmény dotyčných hecovačů před zápasem. „Na ledě jsme se přímo hecovali s Romanem Jurákem a Honzou Káňou, přes Facebook hlavně s fanoušky, kteří dnes výborně fandili,“ uzavřel tak krátký rozhovor gólman Jan Strměň.

Pavel Pazourek (HC Kometa Brno): Zápas rozhodnuly dvě branky v posledních minutách třetí třetiny. Pět minut před koncem jsme vydrželi čtyřminutové oslabení a pak nám nejspíš opadla koncentrace. Druhou branku jsme si navíc dali vlastní, což nás dostalo trochu do kolen. Je to škoda, protože si myslím, že jsme celý zápas byli lepší, měli jsme poměrně slušný počet šancí, jen nám chybělo štěstí, aby nám to tam spadlo. Ale takový je hokej, hráčům nemohu nic vyčíst, slušně jsme bojovali o výsledek do posledního hvizdu.

Jaroslav Beck (Piráti Chomutov): Zápas to byl zajímavý, do Brna jsme určitě nejeli jako favorité. Domácí hráli dobrý hokej, byli nebezpeční a my se s nimi snažili srovnat krok. Kluci, kteří naskočili do zápasu po delší pauze, se otřepali a začali si více věřit. Nám dnes pomohli šťastné góly, skvělý výkon Honzy Strmeně v bráně a také nervozita domácích, kteří v dnešním zápase museli uspět, aby se udrželi v první čtyřce. Někdy je štěstí důležitější než trocha rozvahy a klidu, každopádně dnes jsme byli svědky nádherného a férového hokeje.