Konečně! Chomutov veze důležité vítězství z Ostravy

Napsal 16.01.2006 Lukáš Bajgar, Martin Bocian
C h o m u t o v - Pouhé dva dny po neúspěšném utkání v Mladé Boleslavi museli chomutovští hokejisté absolvovat dlouhou cestu do Ostravy, kde odstartovali poslední čtvrtinou soutěže. Tamní Sareza začala utkání lépe a v 9. minutě se ujala vedení. Hosté však ještě do přestávky skóre otočili. Od té doby tahali Moravané za kratší konec a pouze dorovnávali náskok soupeře. Až na trefu Milana Kostourka z 55. minuty odpovědět nedokázali. Výsledek pak při power play pečetil Ladislav Boušek. Na prvním venkovním vítězství za poslední dva měsíce se velkou měrou podílel Jiří Charousek, který včera v dresu Litvínova odehrál celé utkání ve Vsetíně a dnes v chomutovském dresu vsítil jeden gól sám a na tři další přihrál.
40. po 16.1.2006
SAR
3:5(1:2, 1:1, 1:2)
Poruba
Čech - Chatrnúch, Pazdera, Augusta, Mocek, Holík, Ovšák, Vnenk, Buček - Šebesta, Sochorek, Heřman - Bokroš, Oliverius, Polášek - Badžo, Holuša, Chyba - Baranyk, Kapsa, Lelkeš
Podolka - Martínek, Szakal, Jakub Šulc, Kasík, Černý, Trefný - Boušek, Šíp, Jan Šulc - Buchal, Koláček, Kostourek - Mikšovic, Malát, Charousek.

Sareza Ostrava naladěná posledním vítězstvím nad Jihlavou chtěla naplno bodovat i proti Chomutovu, který v minulém kole podlehl domácí Mladé Boleslavi. Přesto to byli právě hosté, kdo se prvně nadlouho usídlil v útočném pásmu. Šíp si s Bouškem předali několikrát kotouč, aby střílející Martínek otestoval gólmana Čecha. A následně znovu tatáž řada zavařila, jenže tečující Boušek, stojící u konstrukce brány, minul. Obraz hry se jako mávnutím kouzelného proutku změnil – ostravský kapitán Šebesta sice vytáhl Podolku z jeho svatyně, ale kotouč nezpracoval dle svých představ a případná příhra před prázdnou bránu se nekonala. I proti Pazderovi Podolka jistě zakročil. V 8. minutě nejdříve napálil Heřman chomutovského brankáře, aby z protiakce Malát skončil s pukem až v ostravském brankovišti, kde jej zastavili až sudí verdiktem Postavení útočícího hráče v brankovišti. Minutu nato již domácí tribuny oslavovaly Marka Badža, který za zády Holušou prostřeleného Podolky zasunul kotouč do brány. Po polovině první části se puku po zaváhání domácí obrany zmocnil Jan Šulc, ale projektil zaduněl jen o Čechovo břicho a byl posléze ukryt pod lapačku. V 11. minutě si Chomutov zahrál přesilovou hru 5 na 3. Proti Martínkově ráně byl ještě ostravský hlídač brány stoprocentní, ale na blafák Ladislava Bouška již nestačil. Definitivní obrat se konal již v čase 14:15 – Boušek, ač hlídán, nabruslil do útočné třetiny, jednou rukou nalezl na druhé straně najíždějícího Jiřího Charouska a ten přesunujícího se Čecha snadno překonal. Tři minuty před sirénou nejprve Oliverius po Ovšákově krasojízdě poslal touš do Podolkovy lapačky a po střídání řad zase Holuša střelou mimo bránu zajistil, že Ostrava po dvaceti minutách prohrávala 1:2.

V úvodu druhé tercie se sice hosté na několik desítek vteřin usadili před ostravskou bránou, ale kloudnou akci nevymysleli. Sareza hned při první vážnější akci skórovala - Lukáš Bokroš v početní výhodě dorazil do chomutovské kasy Baranykovu sraženou střelu. Ve 27. minutě prosvištěla Szakalova rána těsně kolem domácí brány, ale to bylo ze strany hostí na pár minut vše. Poměr střel 19:11 poukazoval na střeleckou bohatost třetiny – domácí Badžo si v přesilové hře nabruslil před Podolku, a měl to usnadněno i tím, že mu všichni ustoupili, a brankář úspěšně čelil. Chomutovský Chyba v ostravských barvách zase po Badžově nahození nezpracoval kotouč dle svých představ a nestrhl vedení na domácí stranu. Úderem 35. minuty se rozložení sil na ledě dramaticky změnilo, Chomutov si místy dělal, co chtěl. Než se dočkal třetí branky, promáchl Šíp Bouškem namířený kotouč před odkrytou brány po přečíslení tři na dva. Zmíněná branka padla v čase 35:19 opět v přesilové hře z hole Petra Martínka, jenž nechytatelnou dělovkou „z první“ do tyče a od ní do brány poslal Severočechy opět do vedení. V rozmezí 37. a 38. minuty si Charousek se Šípem připsal každý jednu střelu po příhře toho druhého, jenže jen do připraveného gólmana Sarezy. A když po střele Trefného se štěstím likvidoval Čech, vedli hosté po dvou třetinách 2:3.

Snový úvod, tak by se dal nazvat gól Jana Heřmana v čase 40:30, jenž na obranné modré obdržel od Šebesty puk a mašíroval si to s ním až před Podolku, kterému jej poslal nad lapačku. O sedm minut později Šíp nezužitkoval tváří v tvář proti Čechovi Kasíkův ideální pas. Na druhé straně podruhé v zápase vytáhl Šebesta chomutovského kasaře z brány, ale puk již dostatečně nadzvednout nedokázal, stejně jako Heřman sto třicet sekund poté, který měl dokonce dva pokusy na přehození gólmana. V 54. minutě ve vlastním oslabení Sochorek blokován hostující obranou dojel až k brankovišti, leč kotouč skončil opět v Podolkově lapačce. V téže přesilové hře hostů vyšachoval Jan Šulc se střílejícím Milanem Kostourkem domácího brankáře a Chomutov opět vedl. Sareza přesto nesložila zbraně - Sochorkem vyslaný puk projel Podolkovým brankovištěm, jakoby se nechumelilo, jenže mimo tři tyče. A tak došlo v čase 59:04 k power-play Ostravy proti čtveřici hostům. Ale domácí určitě nebudou na ni rádi vzpomínat, nejdříve chomutovský Jan Šulc namířil na prázdnou bránu, ale bek Pazdera zachytil, stejně jako Charouskův pokus – proti následné dorážce Ladislava Bouška byl již krátký. Chomutov si tak po výhře 3:5 nad domácí Sarezou Ostrava odváží všechny tři body.

Josef Halouzka (Ostrava): „Nejsme spokojeni s výkonem ani s předvedenou hrou. Za stavu 3:3 jsme nedali své šance. Dnes nám vůbec nevyšly přesilovky. Opět jsme vyhořeli v koncovce.“

Vladimír Kýhos (Chomutov): „Venku se nám vůbec nedaří, vyhráli jsme tam snad dvakrát. Vstoupili jsme do utkání dobře, ale děláme moc chyb. V kabině jsme se připravili na třetí třetinu a ve 30 sekundě je vyrovnáno. Podržel nás Michal Podolka, který podal vynikající výkon. Jsme spokojeni, protože jsme vyhráli.“