Krásnou hokejovou bitvu vyhráli Jihočeši

Napsal 10.01.2005 Petr Kubica, Martin Bocian
C h o m u t o v – Ve 38. kole zažili Chomutovští diváci druhý svátek letošní hokejové sezony. Na sever Čech totiž opět zavítalo mužstvo HC České Budějovice, nabité hvězdami z NHL. Slušně zaplněný Duhový stadion sledoval od začátku napínavé střetnutí. V 8. minutě tribuny vybuchly radostí, když v přesilové hře ukončil zmatky před brankou hostí Charousek – 1:0. I přes mírnou převahu Budějovic se skóre až do přestávky nezměnilo. Po přestávce však přesnou střelou do horního rohu branky vyrovnal Dvořák. V polovině zápasu nechala domácí obrana trestuhodně projít Bělohlava, který otočil stav – 1:2. Ve 37. minutě se ale v přesilové hře podařilo vyrovnat Bouškovi a do šaten se tak odcházelo za nerozhodného stavu. Ve třetí části získali pro hosty dvoubrankové vedení Dvořák se Seilerem. Chomutov však bleskově odpověděl Buchalem – 3:4. Vytoužené remízy však už domácí nedosáhli.
38.kolo po 10.1.2005
3:4(1:0, 1:2, 1:2)
CEB
Horčička - Hájek, Szakal, Trefný, Hlubuček, Plaček, Prošek - Boušek, Šíp, Řepík - Polodna, Charousek, Jíra - Malát, Mikšovic, Šulc - Hahn, Mezera, Buchal
Č. Budějovice
Turek - Martínek, Krstev, Ference, Kotaška, Jindra, Neckář, Kolda, Macháček - Dvořák, Prospal, Hřebejk - Sailer, Bělohlav, Mertl - Rob, Šimánek, Kropáč - Hanzal, Květoň, Musil

Chomutov nastoupil k tomuto utkání již bez útočníka Michala Jeslínka, který byl na pokyn svého mateřského klubu Litvínova odvelen směr extraligová Jihlava. Hosté z jihu Čech začali utkání velmi z ostra a Horčička musel likvidovat několik ošemetných situací před svou svatyní. Od konce 6.minuty dostali modrobílí výhodu muže v poli a budějovickému týmu zle zatápěli. Nejdříve Hájkovo nahození Turek vyrazil a o chvíli později i tvrdou Jírovu střelu skryl ve své náruči. Zvolna končila chomutovská přesilovka, když se po zmatcích v obraně Jihočechů dostal k puku Jiří Charousek a bekhendovým blafákem nedal Turkovi šanci - 1:0. Ve 12.minutě se dostali ke slovu hosté. Dvořák přihrával Martínkovi, jehož ránu z úhlu Horčička bezpečně pokryl. Hned poté šel do brejku Charousek, ale byl zastaven jen za cenu faulu a Chomutov měl další přesilovou hru, která neměla dlouhého trvání, následně byl vyloučen Mikšovic za hákování. Hosté zaveleli k náporu a chomutovští se v těchto fázích zápasu zuby nehty ubránili. Na konci třetiny byli Severočeši opět oslabeni o jednoho hráče, tlak hostí ještě zesílil, avšak nedokázali z něj nic gólově vytěžit.

Začátkem prostřední části dohrávali budějovičtí ještě přes půl minuty přesilové hry ze třetiny úvodní. Charousek již naskakoval po trestu na led, když v tu samou chvíli se rozpřáhl Radek Dvořák a dělovkou pod horní tyčku vyrovnal skóre na 1:1. Od 22.minuty hráli hosté další přesilovku. Snažili se pálit na chomutovskou branku ze všech možných pozic, ale Horčička byl v tomto oslabení svého týmu výborný. Podobný průběh přesilové hry se odvíjel od 26.minuty, jen v opačném gardu, ale také Turek svůj tým v těchto chvílích podržel. Naopak domácí brankář Horčička mohl doplatit na svou chybu v rozehrávce při vlastním oslabení, jenže hostující tým ji nedokázal potrestat. Po polovině zápasu si trio sudích proti sobě poslalo domácí obecenstvo, když hlavní rozhodčí vyloučil za diskutabilní nesportovní chování Mikšovice, který byl naražen na mantinel a hned nato nechali bez povšimnutí asi metrové postavení mimo hru hostí. Ve 34.minutě se Radek Bělohlav protáhl kolem chomutovského obránce a v samostatném nájezdu překonal Horčičku. Ten puk zachytil kousek za brankovou čarou - 1:2. V 17.minutě měl Chomutov opět k dispozici přesilovou hru a tedy možnost k vyrovnání. A to se mu dokonale povedlo. Hned šest vteřin po vhazování, po teči kapitána Šípa, vpravil vyrovnávající gól do budějovické branky Ladislav Boušek - 2:2. V těchto chvílích byl Chomutov aktivnější a ještě se dostal k možnosti strhnutí skóre na svou stranu, ale Turek již za svá záda do konce této třetiny žádný puk nepustil.

V úvodu třetího dějství přišel podpořit své hráče také nemocný trenér Kýhos a viděl odehrávajicí se hru z velké části v obranném pásmu Budějovic, kdy nejdříve Mikšovic chtěl skákavým pukem překvapit Turka a o pár minut později svými tvrdými střelami neuspěli Skakal a Buchal. Ve 48.minutě se objevil Martínek úplně sám před Horčičkou, zkusil kličku, kterou chomutovský strážce v leže chytil do lapačky. V té samé minutě hrál Chomutov v další početní výhodě, nedokázal ji zúročit, a tak přišel trest. Hned po skončení přesilovky se dostali Jihočeši do přečíslení 2 na 1 a zvládli jej skvěle. Prospal přihrál Radku Dvořákovi a ten svým druhým golem vrátil hostům vedení - 2:3. 52.minuta a další oslabení Českých Budějovic. Domácí se na chvíli usadili v útočném pásmu, ale kotouč utekl Hájkovi do středního pásma a z brejku zahrozili opět Dvořák z Prospalem. A v 53.minutě se to Jihočechům již povedlo. Domácí zapomněli na volného Petra Sailera a ten krásným blafákem překonal Horčičku - 2:4. To domácí ještě stále hráli přesilovou hru a jejího využití se nakonec dočkali. To čtyři vteřiny před návratem Květoně z trestné lavice, střelou z úhlu pod horní tyčku, snížil na 3:4 Jaroslav Buchal a dal domácím ještě naději na vyrovnání. Poslední přesilovou hru utkání si zahrál dvě minuty před koncem Chomutov, hosté byli potrestáni za příliš mnoho hráčů na ledě. Přesilovka zůstala nevyužita, a tak si České Budějovice odvážejí z Chomutova důležité vítězství v boji o první příčku v tabulce. Chomutov se naopak po prohře propadl na prozatímní páté místo.