Olomoucká flotila dostala první zásah, Piráti úspěšní v poměru 3:1

Napsal 08.03.2010 David Matula, Lucie Štěrbová
C h o m u t o v - První semifinálové utkání odehráli chomutovští piráti na svém ledě proti Kohoutům z Olomouce a úvod utkání patřil domácím, kteří šli do vedení v osmé minutě, kdy se trefil Procházka. Ve druhé části hry se hodně vylučovalo a hosté hráli tři minuty ve dvojnásobné početní výhodě, kterou ovšem nevyužili, když se několika dobrými zákroky blýskl Chábera. Na druhé straně inkasoval Hylák hned v první minutě druhé části, když se v početní výhodě trefil Bombic. Ve třetí třetině začali domácí aktivně a odměnou jim byla třetí branka, kterou vstřelil Jaroslav Hašek. Jiskřičku naděje vykřesal tři minuty před koncem utkání Řípa, který trefil nad rameno Chábery. V závěru si domácí své vedení pohlídali a vedou v sérii – 1:0.
SF1 po 8.3.2010
3:1(1:0, 1:0, 1:1)
OLO
Chábera (Hanuljak) - Pulpán, Bombic, Hájek, Grof, Brňák, Tribuncovs, Trefný, Posmyk - Duda, Kraft, Hruška, Skořepa, Trochta, Procházka, Hašek, Mikšovic, Jíra, Polanský, Domin, Jeslínek
Olomouc
Hylák (Žigárdy) - Mikel, Jenáček, Lhotský, Koma, Nedbálek, Vyrůbalík, Bartoň, Ondrušek - Ministr, Mikšan, Davídek, Černý, Brančík, Řípa, Zbořil, Jenáček, Tomajko, Korhoň, Haluza, Polodna, Kucharczyk

Zdeněk Skořepa 8/7

Semifinálové boje rozjel domácí celek v rychlém tempu. Hrálo se pouhou minutu a druhá lajna si hned při svém prvním střídání vytvořila tlak, který Olomouc ukončila až za cenu faulu. Následující přesilovku ale elitní domácí útok nevyužil a skórovat mohl naopak Korhoň, Chábear byl ale pozorný. V 7. minutě nabídl stejný hráč domácím druhou početní výhodu v zápase a tentokrát ji domácí tým proměnil. Grof střílel od modré a Hylák tvrdou ránu vyrazil přímo na hokejku Procházky, který otevřel v 8. minutě skóre zápasu.

Kdyby se do konečného skóre započítávaly i vyložené, ale trestuhodně nevyužité gólové šance, odcházeli by Olomoučtí už po první třetině do šaten s debaklem. V 9. minutě netrefil odkrytou olomouckou klec Mikšovic, o minutu později spálili další šanci Procházka s Trochtou, kteří uháněli v úniku na Hyláka, ve 12. minutě nedostal Jíra puk přes brankovou čáru a v závěru třetiny opět zvonila po střele Mikšovice tyčka. Hosté si ale v první dvacetiminutovce nedokázali vynutit tlak delšího rázu a tak se šlo do kabin za stavu 1:0 pro domácí.

Ve druhé třetině čekali diváci na branku pouhých 26 sekund. KLH Chomutov dohrával přesilovou hru ze závěru první části a po přihrávce Dudy zvyšoval tvrdou střelou už na 2:0 Bombic. Šance ještě navýšit skóre přišla hned vzápětí, kdy hrál Chomutov další přesilovku, z toho 10 sekund 5 na 3, ale světlo za Hylákovou brankou zůstalo pro tentokrát zhasnuté.

Výhodu dvou mužů v poli nabídl rozhodčí, k velké nevoli domácích hráčů a fanoušků, i Olomouci – a to dokonce v celkové délce 144 vteřin. Chomutovští ale s vydatnou podporou Chábery, který předvedl několik jistých zákroků, nedovolili Olomouci vstřelit kontaktní gól. Závěr druhé třetiny pak dohrávala v oslabení opět Olomouc, ale proti Hylákovi se tentokrát domácí ostrostřelci neprosadili.

Třetí třetina nepatřila k těm, které vynikají oku lahodícím hokejem. Domácí nechtěli Kohouty nechat zdramatizovat zápas a hlídali si svoje pásmo. Olomoučtí naopak chtěli výsledek minimálně srovnat. Nicméně jejich šance na zvrat v 48. minutě výrazně snížil Hašek, který vstřelil branku na 3:0. Kohouti ale i nadále bojovali a s přibývajícím časem měl chomutovský gólman Chábera více a více práce. Za jeho zády nakonec skončila jediná střela – V 57. minutě vykřesal po pěkné střele do růžku jiskřičku naděje Řípa, ale ani odvolání brankáře v 60. minutě nepřineslo kýžené vyrovnání, a tak si pro sebe první semifinálové vítězství urvali domácí hráči KLH Chomutov.

Radim Rulík (KLH Chomutov): "Dnešní výhra je určitě zasloužená, měli jsme víc šancí. Dost jsme jich ale neproměnili, takže se ta výhra rodila poměrně těžce. Nejspíš rozhodla ta část, kdy jsme byli dlouho v oslabení ve třech - bylo důležité, že jsme neinkasovali, a právě tam jsme se odrazili k dnešní výhře. Není jednoduché naskočit po takové pauze do zápasu, dneska celé mužstvo odvedlo solidní výkon. Olomouc avizovala, že tu chce vyhrát, takže my se na zítřek určitě připravíme."

Petr Vlk (HC Olomouc): "Věděli jsme, že nás tady nečeká nic jednoduchého. Počítali jsme i s tím, že na nás soupeř na začatku vlítne, což se potvrdilo. Vývoj první třetiny nebyl z naší strany zase tak špatný, ale domácí hrají výborně přesilovky a taky je proměnili. Nám se samozřejmě nepovedla ta přesilovka 5 na 3, ta četnost střelby tam nebyla taková. Pak to zase nebylo tak špatné, ale bohužel přišlo odskočení na dvě branky, třetí třetiny z naší strany byla dobrá, sice jsme dostali třetí branku, ale rozhodně neodcházíme z tohodle zápasu s hlavama dole. Holt jsme do nedotáhli, ale zítra v šest jsme tu zase nachystaný na další utkání.