Piráti Chomutov otočili nepříznivý stav a porazili HC Most 4:1

Napsal 29.10.2011 Pavel Kadeřábek, Jan Řápek
C h o m u t o v - První třetina domácím nevyšla a dovolili jít hostům ve 13. minutě do vedení. Ve druhé třetině se podařilo domácím vyrovnat a kdyby proměnili trestné střílení, mohli se dokonce dostat i do vedení. To se bohužel nestalo a tak se šlo do šaten za nerozhodného stavu. Ve třetí třetině se domácí rozstříleli a třemi brankami rozhodli utkání ve svůj prospěch. V závěru ještě odolali hostující přesilovce, kteří odvolali i brankáře a hráli v šesti proti třem.
18.kolo so 29.10.2011
4:1(0:1, 1:0, 3.0)
MOS
Hanuljak - Grof, Mrázek, Palin, Havíř, Rutta, Jillson, Macháček - Hruška, Gajovský, Procházka - Helminen, Kraft, Seman - Endál, Fiala, Hromas - Ondřej, Sikora, Hafenrichter - Heřman
Most
Lusins - Apelis, Hanzl, Vaněk, Bauer, Vachovec, Krejčí, Tauš, Rohan T. - Rohan M., Divíšek, Zucker - Slavíček, Přindiš, Látal - Panuška, Martinec, Přeučil - Klíma, Kuběna, Heinisch

27. Helminen (Kraft), 46. Seman (Helminen, Kraft), 48. Procházka (Endál, Hruška), 60. Hruška (Rutta)

Látal (Mos) 10 minut osobní trest + trest do konce utkání

Začátek zápasu se nesl v přátelském duchu. Jako první se rozhodl vyzkoušet mosteckého brankáře Hruška. Brankář Lusins však střelu v klidu zpracoval. Ve čtvrté minutě přišla na řadu první přesilová hra, v ní se hosté dostali do několika šancí. Hruška dorážel jen o kousek vedle a Palinovi jeho střela moc nesedla. Piráti tedy první přesilovku nevyužili. Vzápětí se vylučovalo i na druhé straně, ale ani Mostu se přes velký tlak gól vstřelit nepodařilo. Chomutov se i nadále tlačil na doslova mosteckou branku, ale střelu Macháčka vykryl brankář a únik Semana zastavil odpískaný ofsajd.

Co se nedařilo na jedné straně, to se podařilo na té druhé. Ve třinácté minutě napadli hosté rozehrávku a kotouč se dostal až k Martinovy Heinischovi, který svou střelou přes obránce překvapil brankáře Hanuljaka. Inkasovaný gól nedostal Piráty na kolena, ale jejich útoky nejčastěji končili nepřesnými finálními přihrávkami, proto se v devatenácté minutě rozhodl jít Dwight Helminen sám na branku. Jeho průnik mosteckou obranou, byl ovšem opět zakončen mosteckým brankářem Lusinsem. Chomutov do konce třetiny již nic jiného nevymyslel.

Do druhé třetiny vstoupili lépe Chomutovští, když hned po půl minutě se procházka ocitl sám před brankáře, ale nevyrovnal. Do podobné situace se o pár minut později dostali i Mostečtí, ale Slavíček nechal zaskvět Hanuljaka. V pětadvacáté minutě se k obrovské šanci dostal Sikora, ale z blízkosti trefil pouze tyč. Následně byl vyloučen mostecký Látal a následoval ho i chomutovský Procházka. Hra čtyři na čtyři však Chomutovu svědčí. V sedmadvacáté minutě se po přihrávce Krafta, který byl hákován, vstřelil vyrovnávací gól Dwight Helminen.

V třicáté minutě se Piráti dostali pod tlak. Po vyloučení Grofa a Ondřeje, hráli Mostečtí minutovou přesilovku pět na tři. Most obstřeloval chomutovskou branku, ale Piráty podržel několika dobrými zákroky brankář Hanuljak. V oslabení ovšem ujel mostecké obraně Sikora. Jeho samostatný únik, musel být zastaven faulem a bylo nařízeno trestné střílení. Sikora bohužel trestné střílení neproměnil. Hra se následně přelévala ze strany na stranu. Oba týmy si sice vytvořili šance, ale všechny ztroskotali na dobře chytajících brankářích. Tento stav trval až do konce druhé třetiny.

Třetí třetina začala přesně tak, jak skončila ta druhá. Oba týmy měli problém s přechodem do útočného pásma. Po několika šancích hostí přišli na řadu i domácí. V šestačtyřicáté se po závaru před mosteckou brankou o tyčku prosadil Filip Seman. Tato branka chomutovské nakopla. Chomutov sice nevyužil nabídnutou přesilovku, ale podařilo se mu vsítit braku těsně po jejím ukončení. Milan Procházka zpracoval endálovu přihrávku a sám prostřelil brankáře Lusinse mezi betony.

Chomutov od padesáté minuty hrál o poznání aktivněji, mnohem častěji se dostávali před branku, jejich střelám jen chyběla potřebná přesnost. V čtyřiapadesáté minutě pak došlo i k potyčce mezi Hafenrychterem a Přeučilem. Oba dostali čtyřminutový trest za hrubost. V sedmapadesáté minutě byla potrestána lavice Pirátů Chomutov za příliš mnoho hráčů na ledě a hosté se rozhodli pro hru bez brankáře. K tomu byl ještě za hrubost vyloučen David Havíř. Byli jsme tedy svědky hry šest na tři ve prospěch hostů. Závar před chomutovskou brankou ale skončil pouze zlomenou holí a vylučovalo se na druhé straně, kdy byl na dvě minuty plus deset za hrubost osobní trest vyloučen Látal. Hosté i nadále zkoušeli hru bez brankáře. Do prázdné branky pak určil konečné skóre zápasu David Hruška.

Václav Sýkora (Piráti Chomutov): „Tento zápas pro nás byl těžký, ale ztížili jsme si ho my sami ne úplně stoprocentním výkonem v první třetině. Sice jsme tu třetinu začali jakýmsi tlakem, ale byl to tlak spíše platonický, kdy jsme sice hráli na soupeřovu branku, ale nebylo tam to správné úsilí a tlak na bránu. V důsledku toho tam nebylo ani to proměnění šancí a pak z nevinné akce, kdy jsme špatně rozehráli, jsme dostali gól. Soupeře to povzbudilo a my jsme v tom utkání teprve zjistili, že soupeř má kvality. Určitě to nebyl odevzdaný soupeř, jistě mu pomohlo, že tu jsou kluci z Varů nebo z Litvínova. Nakonec to pro nás bylo těžké utkání, které jsme dokázali otočit až ve třetí třetině. Spokojený jsem pouze s výsledkem a se třetí třetinou, ale to je málo. My od hráčů vyžadujeme daleko víc a rozhodně nespokojenost s úvodem utkání a přístupu k utkání.“

Kamil Kašťák (Most): „Zápas jsme začali dobře, vedli jsme po první třetině. Myslím si, že jsme dobře bránili přední pásmo. Domácí se tam moc nedostávali. Samozřejmě oni potom vyrovnali a přišli zbytečné fauly. V těch přesilovkách se domácí dostali na koně. Za stavu 2:1 jsme začali trochu riskovat, hráli jsme power play šest na tři a tam jsme nedali gól, naopak domácí ještě pečetili. Bohužel dnes to na body nestačilo. Podali jsme bojovný výkon, ale body nám scházejí.“