Piráti rozstříleli Kometu ve třetím dějství, už nebudou horší než osmí

Napsal 26.02.2016 Kateřina Kundertová, Antonín Domanický
C h o m u t o v - Ve 49. kole Tipsport extraligy přivítali Piráti na svém ledě Kometu Brno. Hosté se v první třetině zásluhou Tona ujali vedení. Pirátům se ale ve druhé třetině povedlo srovnat. Na začátku třetí dvacetiminutovky se dokonce Chomutov dostal do vedení. Na to ale Brno odpovědělo vyrovnáním. Na následné branky Červenky, Haranta a Kämpfa ale hosté nezvládli zareagovat. Tři body tedy náleží Pirátům, které spolu s dalšími výsledky rozhodly, že Piráti neskončí hůře než osmí a na šesté místo ztrácí tři kola před koncem jen tři body.
49.kolo pá 26.2.2016
5:2(0:1, 1:0, 4:1)
KOM
Kristan – Skinner, Rutta, Mrázek, Valach, Pereťagin, Šidlík, Harant – Tomica, Červenka, Kaše – Hřebejk, Kämpf, Květoň – Sklenář, Dušek, Ölvecký – Chrpa, Račuk, Chlouba.
Kometa
Čiliak – Kaberle, Kuboš, Hanzlík, Kováčik, Malec, Trška, Kozák – R. Zohorna, Čermák, Dočekal – Káňa, Němec, Špirko – Ostřížek, Hruška, Ton – Burian, H. Zohorna, Vondráček – Dvořák.

32. Skinner (Červenka), 42. Kämpf (Květoň), 49. Červenka (Tomica, Račuk), 52. Harant (Račuk), 53. Kämpf (Mrázek)
Kometa
12. Ton (Hruška), 45. Ostřížek (Ton, Hruška)

Hrubý, Šindler – Jelínek, Ondráček

Piráti byli zpočátku aktivnější a vypracovali si několik šancí. Dvakrát to zkoušel Červenka. Nejprve nevyzrál na Čiliaka střelu zpoza obránce, poté nasměroval kotouč jen pod betony brněnského gólmana. V přesilové hře si na Červenkovu přihrávku sjel před bránu Kaše, ale těsně minul. Po komerční přestávce se o slovo přihlásili hosté. Ve 12. minutě Hruška sjel do pásma a přesnou přihrávkou našel najíždějícího Petra Tona, který mezi dvěma domácími hráči zvedl kotouč nad Kristanovu lapačku a otevřel skóre – 0:1.

Piráti tlačili po vyrovnání. V šestnácté minutě Kaše vystřelil z pravého kruhu, ač byla rána sražena, zaplachtila těsně nad horní tyčí. Oba celky si do konce třetiny vypracovaly několik šancí, žádná ale do sítě nezapadla. A tak domácí strávili přestávku s jednobrankovou ztrátou.

Piráti začali druhou třetinu aktivněji než hosté, ale na Čiliaka nemohli najít účinný recept. Tomica to zkoušel z hranice kruhu, Harant střílel do skrumáže před bránou, ale žádný pokus do brány nezapadl. Poté se Rutta napřáhl na modré a vyprášil betony brněnské jedničky. Potom, co domácí nevyužili přesilovou hru, sami se oslabili o jednoho hráče. V přesilové hře se Brno nedostalo do žádné šance a ještě muselo hasit rychlé protiútoky domácích.

Od devětadvacáté minuty si Piráti vytvořili značný tlak, který přinesl několik infarktových momentů, kdy před domácími stála prázdná brána, ale Čiliak zůstal stoprocentní až do 32. minuty. V čase 31:26 si Brett Skinner posunul kotouč do osy hřiště a střelou do protipohybu vyrovnal stav utkání – 1:1. Hned vzápětí Brno obléhalo branku domácích, ale vedení si nazpět neuzmuli.

Chomutovští byli po vyrovnávací brance při chuti a pokračovali v tlaku. Račuk se nebál přesily a přes čtyři bránící hráče se dostal ke střele, která jen těsně minula klec. Do konce periody si domácí vyzkoušeli ještě jednu přesilovou hru, ve které Valachův pokus nadvakrát dorážel Kämpf, ale Čiliaka nepřekonal. Hned po vypršení dvouminutového trestu Čermáka Ölvecký posunul kotouč na nehlídaného Duška, jenž zakončil těsně vedle tyče.

Chomutovští vstoupili do třetího dějství nejlépe, jak mohli. Střela Květoně se odrazila od Čiliaka až za kruhy, kde kotouč přebral David Kämpf, jehož střela rozvlnila síť – 2:1. V další šanci stál opět mladý chomutovský útočník, ale z předbrankového prostoru trefil pouze masku gólmana. Kometa vzápětí odpověděla. Kristan po slabé střele Hrušky rozehrál na Tona, který posunul na Davida Ostřížka, jenž pohodlně zakončil do odkryté klece – 2:2.

Od 49. minuty Piráti začali kolotoč. Roman Červenka dostal přihrávku za obránce, přesnou střelou překonal Čiliaka a poslal Chomutov do vedení – 3:2. Hned nato Sklenář nastřelil břevno, které zacinkalo i na druhé straně kluziště po střele Kaberleho. V čase 51:11 Račuk dobře pracoval v rohu kluziště a poté přihrál na Tomáše Haranta, jenž stál na modré. Ten prudkou střelou trefil Čiliaka, ale kotouč se obloučkem dostal až do brankoviště a doklouzal za čáru – 4:2.

Brankové konto domácích uzavřel v třiapadesáté minutě David Kämpf. Střela Mrázka se od gólmana odrazila na hůl už jmenovaného útočníka, který obkroužil brankáře s obráncem na zádech a zakončil do odkryté brány – 5:2. Zbytek utkání už moc šancí nepřinesl. Jediné, co ještě stojí za zmínku je mexická vlna, která na oslavu vítězství dvakrát oběhla ochozy chomutovského stadionu.

Vladimír Růžička (Piráti Chomutov): „Brno bylo v první třetině malinko lepší. Přestože jsme na začátku zápasu nějaké šance měli, inkasovali jsme jako první. Od druhé třetiny už jsme ale začali Brno přehrávat. Vytvořili jsme si poměrně velký tlak a vyrovnali. Ve třetí třetině jsme měli zápas pod kontrolou, i když jsme dostali trochu nešťastný druhý gól. Důležité bylo, že jsem se i potom dostali do zakončení a byli jsme v něm úspěšní. Vybojovali jsme díky tomu cenné vítězství za tři body.“

Martin Pešout (HC Kometa Brno): „Řekl bych, že jsme v rámci jednoho zápasu sehráli dva různé, protože v první polovině utkání jsme hráli docela dobře a vedli jsme. Druhá půlka hlavně od stavu 2:2 se nám vůbec nepovedla. Dostali jsme laciné góly a domácí zaslouženě vyhráli.“