Piráti sérii domácích vítězství neprodloužili, proti Vítkovicím padli

Napsal 08.01.2013 Antonín Domanický, Petr Horčička
C h o m u t o v – Piráti nezačali zápas osmatřicátého kola nejlépe. Ve druhé minutě už prohrávali a to rozhodně nebylo z první třetiny všechno, když kapitulovali ještě dvakrát a po první třetině prohrávali 0:3. Po třetí inkasované brance vystřídal Kostúra Řehoř a domácí trenéři doufali, že to hře dodá nový impuls. V polovině utkání se hostům podařilo navýšit vedení na rozdíl čtyř branek. Domácí dlouho nemohli na Málka najít recept, který ale přeci jen našli. Bylo tomu tak ve 36. Minutě, kdy se v přesilovce pět na tři prosadil Zálešák. V posledním dějství domácí snížili po brance Sikory na 2:4. Poslední slovo měli ale hosté, kteří po brance Burgera přidali pátou branku. Vítkovičtí si tak z Chomutova odváží všechny tři body.
38.kolo út 8.1.2013
2:5(0:3, 1:1, 1:1)
VIT
Kostúr (od 15. Řehoř) - Mrázek, Rýgl, Pulpán, Palin, Rutta, Trefný, Pavlas, Macháček – Lušňák, Kraft „C“, Hřebejk – D. Hruška, Zálešák, Kůs – Důras, Sikora, Hromas – Račuk, Gajovský, Ton.
Vítkovice
Málek (Šindelář) - Barinka, Kudělka, Sloboda, Rehák, Malík, Stehlík, Voráček – Káňa, Burger „C“, Klimek – Svačina, Roman, Huna – Strapáč, R. Hruška, Ujčík – Szturc, Kucsera, Húževka – Kolouch.

36. Zálešák (Pulpán), 53. Sikora (Macháček)
Vítkovice
2. Roman (Huna), 6. Klimek (Kudělka), 15. Ujčík (R. Hruška, Malík), 27. Svačina (Roman), 60. Burger (Malík)

6:6
1:0
0:0
37:25
2769

Utkání Pirátů proti Vítkovicím, v rámci třicátého osmého kola Tipsport extraligy, nabralo rychlý spád od samotného začátku. Svou první větší šanci využili hned ve druhé minutě hosté, když chybné rozehrání Chomutovských využil Svačina, který přihrávkou zpoza brány vyzval ke skórování ONDŘEJE ROMANA. Ten se střelou pod horní tyč nemýlil – 0:1.

Vítkovice se nechtěli spokojit s jednogólovým stavem. Při hře čtyř proti čtyřem se na Kostúra řítil Klimek, chomutovský gólman skvěle zasáhl lapačkou. Proti dalšímu pokusu, který přišel opět z rukou LUKÁŠE KLIMKA, však zasáhnout nedokázal – 0:2. Domácí mohli rychle zvrátit nepříznivé skóre. Hromas unikl všem a řítil se v samostatném nájezdu na Málka. Ten však potvrdil, že nájezdy zvládá výborně a tento pokus vykopl betonem.

I přes snahu domácích přišel třetí gól hostů. VIKTOR UJČÍK prostřelil vše, co mu stálo v cestě a poslal tým z Ostravy do tříbrankového vedení – 0:3. Po této brance došlo ke střídání gólmanů na straně Pirátů. Matúše Kostúra nahradil Milan Řehoř. Pirátům se nedařilo rozehrát a nechávali vítkovické útočit. Strapáč obdržel přihrávku zpoza brány a gólu zabránil pouze dobře postavený Řehoř.

Úvod druhé třetiny přinesl vyloučení na straně Chomutovských. Na trestnou lavici se odebral Marek Račuk. Síly na ledě se však rázem srovnali, za podražení byl vyloučen Jiří Burger. Další vyloučení však přišlo opět na straně Pirátů, když byl vyloučen Důras za sekání. Tým Pirátů musel čelit nebezpečné přesilovce čtyř proti třem. Oslabení však zvládli a mohli pokračovat v pokusu o vyrovnání.

Důras vyslal krátce po vypršení svého trestu tvrdou střelu, ta se odrazila zpět do brankoviště a Málek se musel ohánět, aby zabránil případným dorážkám. O chvíli později padl další gól. Postaral se o něj VLADIMÍR SVAČINA, který dopravil kotouč do Řehořovy brány i přesto, že chomutovský gólman proti jeho střele zakročil – 0:4. Domácí mohli opět rychle odpovědět, ale Hřebejkovo tvrdou střelu zlikvidoval rychlým zákrokem Málek.

Domácím se naopak nedařilo ani v přesilovkách. Snadno ztráceli puky a nechávali soupeře pronikat až ke svému brankářovi. Piráti se dočkali čtyřminutové přesilovky, když byl vyloučen vítkovický Roman za sekání a držení. Během tohoto oslabení byl vyloučen Strapáč za zásah do oblasti hlavy a krku.

Piráti tak dostali příležitost zahrát si více než dvě a půl minuty dvojnásobnou přesilovku. MIROSLAV ZÁLEŠÁK zkusil střelu z ostrého úhlu a Chomutovští se tak dočkali vytouženého gólu – 1:4. Oslabení pokračovalo a na vítkovickou branku se řítila jedna střela za druhou. I přes mnoho obrovských šancí se Pirátům nepodařilo do konce druhého dějství změnit stav utkání. Do kabin se odcházelo za stavu příznivějšího pro hosty.

Domácí se v úvodu třetí části snažili navázat na hru ze závěru předchozí třetiny. Střela Zálešáka se otřela o boční síť, následně při hře čtyř proti čtyřem se do situace dva na jednoho dostali Gajovský s Palinem. Gajovského přihrávku Palinovi však zblokoval včasným vložením hole vítkovický obránce. Vítkovice dále zvládali utkání a snažili se udržet si příznivé skóre.

Chomutovští se však nevzdávali a MAREK SIKORA zvedl naděje domácích, když vlétl do útočné třetiny a rychlou střelou prostřelil vítkovického gólmana – 2:4. Piráti rázem ožili. Pulpán se pokusil napodobit Sikoru, ale trefil pouze připravenou Málkovo lapačku. Následně obdržel Hruška nádhernou přihrávku od Lušňáka ale jeho nadějný bekhendový pokus si do branky cestu nenašel.

Piráty začínal tlačit čas. To vedlo ke zvýšení střelecké aktivity. Sikora našel Hromase, ale ten ani na třikrát nepřekonal dnes výborně chytajícího Málka. Vítkovické navíc oslabil Húževka, za zdržování hry, když vyhodil kotouč mimo ledovou plochu. Při následné přesilovce došlo i na hru v šesti, ale ani v té se Chomutovským nepodařilo skórovat. Naopak se o úpravu skóre postaral JIŘÍ BURGER, když se trefil do opuštěné chomutovské klece. Vítkovice ubránili své vítězství a odjíždějí z Chomutova s plným bodovým ziskem.

Mikuláš Antonik (Piráti Chomutov): „Byl to podobný zápas jako na Slavii. Díky špatnému výkonu jsme prohráli první třetinu a v závěru se to potom snažíme nějak dohnat. Bohužel neproměníme šance a ten zápas skončí, jak skončí. V power-play dostaneme pátou branku a je po zápase, body jsou pryč.“

Peter Oremus (HC Vítkovice Steel): „Tento zápas byl pro nás velmi důležitý. Věděli jsme, že potřebujeme zvítězit. Podařilo se nám získat tři body a tím pádem jsme se zase o kousek posunuli k příčkám, zajišťujících play off. Samozřejmě, že nás dnešní výhra těší a teď to musíme potvrdit i v domácím zápase.“