Piráti smazali třígólové manko, nakonec Liberci podlehli v prodloužení

Napsala 01.04.2017 Kateřina Kundertová
L i b e r e c - Piráti se po druhém semifinále Generali play-off Tipsport extraligy pod Ještědem vracejí na vlastní led se ztrátou dvou bodů v sérii. Ve druhém utkání Chomutovští prohrávali 0:3, když snížil kapitán Michal Vondrka a započal stíhací jízdu, jelikož na něj navázali v posledním dějství Juraj Valach a David Kämpf. Rozhodující trefu si v prodloužení připsal Dominik Lakatoš.
SF2 (ČT SPORT) so 1.4.2017
LIB
4:3p(1:0, 2:1, 0:2 - 1:0)
Liberec
Lašák – R. Šimek, Ševc, Jánošík, Vitásek, Mojžíš, Derner – Lakatoš, P. Jelínek, L. Krenželok – Ordoš, Bližňák, Radivojevič – Valský, Vantuch, Svačina – A. Dlouhý, J. Stránský, Bartovič
Laco – Rutta, L. Chalupa, Flemming, Skinner, Valach, Dlapa, Kudělka – Vondrka, Huml, Tomica – Skokan, V. Růžička, Sklenář – Račuk, Kämpf, Koblasa – Hlava, Lauko, Poletín

Liberec
19. Lakatoš (Ordoš), 21. Radivojevič (Ordoš), 28. Svačina (Valský), 63. Lakatoš
37. Vondrka (Huml, Rutta), 49. Valach (Koblasa, V. Růžička), 52. Kämpf (Chalupa, Rutta)

Hribik, Hradil – Komárek, Ondráček

V úvodní šanci zápasu se octil Ondřej Vitásek, který ale z mezikruží minul stejně jako o chvíli později Vladimír Růžička na druhé straně. Krátce poté šly oba celky po potyčce u liberecké střídačky do čtyř, v této situaci Nicolas Hlava nastřelil ihned po buly tyčku. V polovině třetiny si domácí zahráli početní výhodu, kterou následně nevyužili ani Piráti. Poté, co Branko Radivojevič neproměnil svůj bekhendový pokus, stál sám před Jánem Lašákem osamocen Marek Tomica, ale puk nedokázal dorazit do odkryté brány.

Vzápětí mohl jít do úniku Michal Vondrka, ale byl dobře pokrytý, avšak poslal puk na bránu, před kterou ho tečoval Jakub Sklenář těsně nad. V osmnácté minutě byli Chomutovští vyloučeni do třech, čehož Liebrec ještě nevyužil, ale v klasické přesilovce už uspěl. V devatenácté minutě Dominik Lakatoš posunul puk do brankoviště, kde se zamotal do dvojice Brett Skinner – Jan Ordoš a nakonec vyplaval zpět u střelce úvodního gólu, domácí mladík doklepl puk z čáry za ni – 1:0.

Prostřední dějství odstartovalo pro Piráty velmi nešťastně, Jan Ordoš vystihl rozehrávku chomutovského gólmana, poslal puk před branku Branku Radivojevičovi, který neměl problém zvýšit na rozdíl dvou gólů – 2:0. Krátce poté měli Piráti možnost více než minutu přesilovku pět na tři, kterou však nevyužili a naopak ve 28. minutě inkasovali. Jakub Valský předložil puk Vladimíru Svačinovi, jenž se trefil přesně pod horní tyčku Lacovy klece –3:0. Poté Ján Laco pokryl teče Lukáše Krenželoka a Mária Bližňáka. Od poloviny utkání si Piráti vybojovali další početní výhodu v pěti proti třech, která trvala bez pěti vteřin dvě minuty.

Jediný výrazný pokus Juraje Valacha od modré sice skončil za Jánem Lašákem ale bohužel pro Chomutovské těsně vedle pravé tyčky. Ve 37. minutě vzal všechnu odpovědnost na sebe kapitán Pirátů. Michal Vondrka po pravé straně vjel do pásma a rychlou střelou z kruhu na vzdálenější tyč překonal libereckou jedničku – 3:1. Před koncem druhého dějství jeli Liberečtí tři na jednoho, kombinace sice byla pohledná, ale v koncovce selhal Jakub Valský, jenž netrefil úplně prázdnou bránu z hranice brankoviště.

Piráti v úvodu třetí třetiny tlačili do brány, což ukončilo vyloučení za příliš mnoho hráčů na ledě, které Chomutovští přečkali bez většího ohrožení vlastní brány a inkasovaného gólu. Poté se hra přelévala ze strany na stranu a všechny pokusy na obou stranách končily u gólmanů. V čase 48:48 se prosadil rychlou střelou od modré Juraj Valach, jehož ránu za záda vlastního brankáře ztečoval Jan Stránský – 3:2.

Krátce poté nezužitkovali Piráti přečíslení, což ale napravil hned z dalšího útoku David Kämpf, jenž předvedl pohlednou individuální akci a prosadil se svoji typickou střelou mezi betony, čímž vyrovnal – 3:3. I v další šanci stál mladý chomutovský odchovanec, tentokrát se prokličkoval kolem obránců, ale jeho skákavý a ztečovaný puk Ján Lašák udržel. V závěru utkání se oba celky soustředily na obranu a nepouštěly soupeře do velkých šancí.

Rozhodující branku utkání vstřelil ve třetí minutě prodloužení Dominik Lakatoš – 4:3pp.

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): „Soupeř nastoupil aktivněji než v úvodním duelu, místy jsme s tím měli problém. Nicméně jsme se během zápasu víc a víc dostávali do šancí, vedli jsme 3:0, mohli jsme přidat i další branky, což se nestalo a soupeř vytěžil ze svých šancí vyrovnání. Myslím si, že rozhodlo, že jsme přečkali obě soupeřovy přesilovky pět na tři. Rozhodl náš tlak v brankovišti, který nám přinesl góly v základní hrací době i trefu v prodloužení.

Vladimír Růžička (Piráti Chomutov): „Myslím si, že zápas byl z naší strany mnohem lepší než první. Musím poděkovat hráčům za bojovný výkon a za to, že jsme se dokázali vrátit do zápasu z 0:3 na 3:3. Bohužel jsem v prodloužení inkasovali. Přijeli jsme do Liberce pro jedno vítězství, to se nepovedlo. Musíme vyhrát dva zápasy doma, abychom mohli na něco pomýšlet.“