Piráti ukončili sérii bez výher, v SD ARÉNĚ porazili Škodu Plzeň

Napsal 24.01.2016 Kateřina Kundertová, Miroslav Kučera
C h o m u t o v - K poslednímu utkání třetí čtvrtiny základní části Tipsport extraligy zavítala do SD ARÉNY Plzeň. Západočeši se sice dostali do vedení, ještě v první třetině však Piráti skóre otočili a nakonec ubojovali utkání do vítězného konce. Premiéru si před domácími fanoušky odbyl brankář Robert Kristan.
39.kolo ne 24.1.2016
4:3(2:1, 1:1, 1:1)
PLZ
Kristan – Skinner, Rutta, Jánošík, Valach, Pereťagin, Dlapa, Mrázek, Blaha – Tomica, Červenka, D. Kaše – Vondrka, Dušek, Květoň – Sklenář, Růžička, Ölvecký – Hřebejk, Kämpf, Chlouba
Plzeň
Polívka (na TS Machovský) – Moravčík, Jeřábek, Sklenička, Kadlec, Pulpán, Kubka – Kubalík, Kracík, Indrák – Lev, Přikryl, Kratěna – Svoboda, Preisinger, Hrňa – Beran, Poletín, Suchý

15. Červenka (Jánošík, Tomica), 19. Kämpf (Sklenář, Ölvecký), 27. Jánošík (Květoň), 41. Červenka (Vondrka)
Plzeň
9. Hrňa (Lev), 29. Svoboda (TS), 44. Preisinger (Polívka)

Hodek, Hrubý – Lhotský, Svoboda

Piráti vstoupili do zápasu aktivněji. Hned ve druhé minutě si vytvořili dvě nebezpečné šance. Nejprve Květoň dostal přihrávku od Vondrky mezi kruhy, ale trefil Polívku pouze do ramene. Později po zmatku před Polívkou dorážel Ölvecký, ale opět plzeňského gólmana nepřekonal. Po několika příležitostech na obou stranách byl Valach vyloučen za nedovolené bránění. Během přesilové hry měl na holi úvodní branku Kracík, ale před odkrytou klecí netrefil kotouč. Těsně po vypršení trestu, kdy se Piráti museli bránit, šla Plzeň do vedení. Od Dlapy se odrazil letící kotouč, který Erik Hrňa pohotově ze vzduchu poslal do sítě – 0:1.

V desáté minutě Vladimír Růžička fauloval vysokou holí a dostal čtyřminutový trest, protože se po jeho zákroku objevila u plzeňského hráče krev v obličeji. Možnost navýšit náskok měl Pulpán, ale před odkrytou brankou netrefil kotouč. Piráti si s dlouhým oslabením poradili a několika vyhozeními přečkali čtyři minuty bez inkasované branky. V patnácté minutě ujeli dva Piráti na jediného obránce, Roman Červenka podržel kotouč, střelou tahem překonal Polívku a vyrovnal – 1:1. Během pár okamžiků byl zápas otočen. O druhou branku Pirátů se postaral David Kämpf, jehož přihrávku si Západočeši sami srazili za čáru – 2:1.

Na začátku druhé třetiny Svoboda daroval Pirátům první přesilovku v zápase. Domácím se početní výhoda moc nepovedla a po jedné nepřesné střele Hřebejka se Plzeň vrátila do pěti. O chvilku později měli Chomutovští k dobru další přesilovku za trest Kubalíka. Během přesilové hry předvedli pohlednou spolupráci dva mladí útočníci Chomutova. Kämpf vyslal Kašeho do úniku, toho výborným rozklekem vychytal Polívka. Hosté přečkali i druhé oslabení, ale nestačili Pirátům ve vyrovnaném počtu hráčů na ledě. Ve 27. minutě Sklenář vypálil na Polívku, který kotouč pouze vyrazil k Adamu Jánošíkovi, jenž vyslal nechytatelnou ránu a prostřelil brankáře hostů – 3:1. Krátce poté Lev neunesl tíhu okamžiku a dostal dvě minuty za napadení Červenky.

Ve 29. minutě se Plzeň přiblížila na dostřel. Rutta seknul ujíždějícího Svobodu a sudí za jeho zákrok nařídili trestné střílení. Tomáš Svoboda povedeným bekhendovým blafákem překonal Kristana a snížil na rozdíl jedné branky – 3:2. Po vypršení přesilové hry domácích měl Kristan štěstí, když několikrát tečovaný kotouč vykopl špičkou betonu. V čase 32:00 začalo další oslabení domácích, během kterého si Plzeňští vytvořili velký tlak. Ten přerušil až Dušek, jenž zblokoval jednu z přihrávek do středního pásma. Od 36. minuty měli Piráti dvouminutovou přesilovku, která se jim ale vůbec nepovedla a Plzeň se vrátila do pěti. Poté dostali hosté další početní výhodu, která podle reakcí Vondrky neměla být, ale rozhodčí byl nekompromisní a poslal domácího kapitána za katr. Piráti oslabení zvládli a do šaten odešli s jednobrankovým vedením.

Do posledního dějství Piráti vstoupili výborně. Vondrka přihrál z pádu před bránu, kam najížděl Roman Červenka, ten se štěstím srazil kotouč do sítě a po kontrole videorozhodčím vrátil dvoubrankový náskok domácích – 4:2. Plzeň rychle odpověděla. Ve 44. minutě Miroslav Preisinger vystřelil od modré čáry, jeho prudký kotouč tečoval jeden z obránců až za Kristana – 4:3. O chvilku později Moravčík hákoval jednoho z domácích a dostal od rozhodčích dvě minuty. Za čtyři vteřiny ho následoval Červenka, jenž získal stejný trest za nedovolené bránění. Ve vyrovnaném počtu hráčů na ledě Kaše ujel sám na Polívku, ale byl podražený Pulpánem a ošklivě narazil do branky. Nařízeno bylo trestné střílení, které jel otřesený mladík. Na vystřídavšího Machovského v bráně nestačil a hned potom se do brány vrátil Polívka. Oba celky se vrátily do pěti a hra pokračovala ve vyrovnaném počtu hráčů na ledě.

V dalším průběhu byla hra hodně nepřesná, což zapříčilo absenci větších šancí. V dobré pozici stál Červenka, jenž čekal na modré na kotouč, který k němu ale nedošel. Pět minut před třetí sirénou Piráti po delším bránění vyhodili přes všechny čáry až na zakázané uvolnění, na což Růžička starší reagoval oddechovým časem, aby si jeho svěřenci vydechli. Plzeň dál tlačila po vyrovnávací brance, ale nedařilo se jí překonat Kristana v brance domácích. K tomu jim nepomohla ani přesila jednoho hráče v poli, když Polívka zůstal od 59. minuty na střídačce. V závěru domácí podržela nová posila s maskou. Ani v závěrečném tlaku před bránou se hostům nepodařilo protlačit kotouč za čáru. A Piráti tak přerušili sérii čtyř proher a připsali si tři body.

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): „Pro nás trenéry i celé mužstvo to bylo psychicky těžké utkání. Po debaklu na Spartě jsme měli málo času na přípravu, chtěli jsme se omluvit fanouškům a přerušit sérii proher. Ceníme si, že jsme vybojovali tři důležité body. Do první třetiny jsme vstoupili faulem, oslabení jsme sice ubránili, ale potom jsme inkasovali. Klíčové bylo, že jsme v následujícím čtyřminutovém oslabení nedostali druhou branku. Kdybychom inkasovali podruhé, utkání by v naší situaci bylo náročnější. Trochu nás uklidnilo, že jsme výsledek ještě v první třetině otočili a že jsme po obdržené brance zase odskočili na rozdíl dvou gólů. Pořád vidíme, že máme špatný pohyb a v osobních soubojích jsme stále druzí. Jsme rádi, že jsme tři body s Plzní umlátili, protože nám pomůžou ve vyrovnané tabulce.“

Ladislav Čihák (HC Škoda Plzeň): „Měli jsme v zádech špatnou sérii tří domácích porážek a věděli jsme, že se z toho musíme dostat. Doufali jsme, že se to stane v Chomutově, protože domácí neměli taky dobrou bilanci a nám se paradoxně hraje lépe venku. Celý zápas byl o nervech a dobré obraně. My jsme do zápasu vstoupili dobře, přesto jsme prohráli třetinu 2:1. Po chybě jsme prohrávali o dva góly, ještě jsme stačili snížit na rozdíl jedné branky. Po druhé třetině jsme si něco řekli, ale hned v úvodu poslední periody jsme dostali na 4:2 a zase jsme ztráceli dvě branky. Ač jsme nedokázali dát na 4:4, tak kluci bojovali, tlačili se do brány. Bohužel se nám nepodařilo dojít aspoň do prodloužení. Je dobře, že jsme nezalezli a pořád se tlačili do brány, i když jsme dvakrát prohrávali o dvě branky. Budeme se muset podívat na video a zkusit to otočit ve Varech.“