Piráti vezou cenné vítězství z Olomouce, výborné utkání odchytal Ján Laco

Napsal 03.01.2017 Michal Luxa
O l o m o u c / C h o m u t o v - V rámci pětatřicátého kola Tipsport extraligy zajížděli Piráti na led Olomouce, kde zvítězili 3:1. Chomutovští nastoupili do zápasu s chutí a už ve druhé minutě se prosadil Michal Poletín. Toho v závěru úvodní dvacetiminutovky napodobil Michal Vondrka. Severočeši v průběhu zápasu přidali ještě jednu branku a vypadalo to, že si Ján Laco připíše druhé čisté konto v dresu Chomutova. To mu ale sedm minut před koncem pokazil Tomáš Mikúš, jenž stanovil konečný stav duelu.
35.kolo út 3.1.2017
OLO
1:3(0:2, 0:0, 1:1)
Olomouc
Konrád – Škůrek, J. Galvas, Jaroměřský, Ondrušek, Houdek, Rašner – Skladaný, J. Knotek, Burian – J. Mikúš, Herman, Strapáč – T. Mikúš, Ostřížek, Holec – Marek, Macuh.
Laco – Flemming, Dlapa, Valach, Skinner, Rutta, Mrázek, Havel – Vondrka, Huml, Tomica – Skokan, Raška, Sklenář – Koblasa, Kämpf, Poletín – Hlava, Šťovíček, Lauko.

Olomouc
54. T. Mikúš (Jaroměřský)
2. Poletín, 20. Vondrka, 47. Skokan (Flemming, Kämpf)

Hejduk, Kubičík – Gebauer, Lederer

Hned v první minutě se do samostatného úniku po chybě mladého Galvase dostal Michal Vondrka, ale Branislav Konrád se blýskl perfektním zákrokem a nedovolil změnu ve skóre. Již v minutě následující domácí gólman kapituloval. Ihned po vhazování se dostal ke střele Michal Poletín a puk zaplachtil do horního růžku domácí svatyně - 0:1.

Kohouti se ale tlaku nezalekli a snažili se kontrovat na druhé straně. Skladaného pokus byl sražen do ochranné sítě a Ján Laco nemusel zasahovat. Jeden z naskakujících juniorů, Rok Macuh se dostával do slibné pozice, ale chomutovská obrana pracovala na výbornou. V dalších minutách tempo hry poměrně opadlo, Pirátům byla odpískána dvě zakázaná uvolnění po sobě, čehož se snažili domácí využít. V závaru před brankou se snažili dorážet Knotek s Burianem, ale puk za brankovou čáru nedorazili.

V druhé polovině první třetiny si Kohouti zahráli přesilovou hru, Juraj Mikúš byl zahákován Mrázkem. Tvrdou střelou hned po buly se prezentoval Houdek, Laco úspěšně zasáhl. Následně se klubko hráčů snažil prostřelit Galvas. I Chomutovští si během svého oslabení připsali střelu na branku – Konrád při rozehrávce namazal Skokanovi, který okamžitě pálil, domácí brankář zasáhl. První početní výhoda utkání zůstala nevyužita.

V závěrečných minutách první části hry byli mírně aktivnější hosté, Rutta zachytil rozehrávku a vystřelil, Konrád byl pozorný. Následně Poletín vyslal tvrdou ránu, Kämpf ale stál v brankovišti, a tak byla hra přerušena. Sklenář, Skokan a Raška motali hlavy domácí defenzivě, nakonec jejich snažení bylo zastaveno zašlápnutím puku u mantinelu za Konrádovou brankou. Chomutov hrál aktivně, Vondrka hledal spoluhráče, kterému by předal puk zpoza branky, ale jeho pokus byl ztečován pryč z chomutovského útočného pásma. V poslední minutě první třetiny přidali hosté další branku, Michal Vondrka se dostal do samostatného úniku a střelou nad beton překonal domácího gólmana - 0:2.

Na druhé straně se sám na vrcholu kruhu ocitl Brett Flemming, Konrád jeho pokus vyrazil až do ochranné sítě. Ve stejné pozici na druhé straně se o chvíli později ocitl i František Skladaný, ale ani jho pokus neprošel do sítě. Posléze se blýskl dobrým zákrokem domácí gólman, když zasahoval proti Kämpfovi.

Do samostatného úniku se hnal Holec, ale Juraj Valach mu čistě odebral puk. V následujícím tlaku ale tentýž hráč fauloval a Kohouti hráli třetí přesilovou hru. Hanáci sice měli optický tlak, ale nedokázali se dostat do slibných střeleckých pozic a Ján Laco si mnoho zákroků nepřipsal. Zbývaly ještě čtyři vteřiny z trestu Valacha, když se útočným faulem provinil Juraj Mikúš a hosté hráli první početní výhodu.

Slibnou kombinaci zakončoval po Vondrkově přihrávce Huml, puk prošel jen centimetry od Konrádovy pravé tyčky. I další pokus si připsal Ivan Huml, ale tentokrát Konrád zkrotil puk v lapačce. Ani hosté nedokázali svou první početní výhodu zužitkovat. Rok Macuh sklepl puk na Hermana, který uháněl sám na Laca, zpětnou přihrávkou ještě hledal najíždějícího Holce, ale nebyli úspěšní. Holec se navíc provinil sekáním a hosté dostali k dispozici další přesilovou hru. V jejím začátku se za vyhozeným pukem hnal Skladaný, ale Laco u něj byl o chviličku dříve. Kohouti bránili zodpovědně, sekundy v útočném pásmu šetřil Jaroměřský. Ani ve druhém oslabení v krátkém časovém sledu Mora neinkasovala.

Do slibné příležitosti se dostali bratři Mikúšové, volný puk posléze dorážel i Galvas, ale ani jeden z domácích hráčů Laca překonat nedokázal. V závěru prostřední části hry fauloval Rok Macuh, ale vzápětí byl sám faulován Koblasou, oba dva usedli na trestnou lavici a diváci mohli sledovat hru ve čtyřech hráčích na obou stranách. Huml se dostal do slibné šance, Konrád maskou vyrazil puk na břevno, od kterého se kotouč odrazil do předbrankového prostoru odkud jej domácí obránci odklidili. V úplném závěru druhé třetiny měl hostující gólman plné ruce práce, domácí dvakrát během krátkého časového úseku doráželi z těsné blízkosti, ale Laco ve spolupráci s obranou udržel čisté konto.

Tempo hry na začátku třetí třetiny bylo nízké, oba týmy začaly opatrně, do jedné z ojedinělých šancí se dostal Petr Strapáč, ale mířil mimo tři tyče. První vyloučení ve třetí třetině na sebe nenechalo dlouho čekat, Jan Jaroměřský se provinil hrou vysokou holí a putoval na trestnou lavici. V oslabení Kohouti zodpovědně bránili, do šance se dostal Knotek, ale puk mu poskakoval na hokejce a nezakončil přesně. Chomutov svou třetí přesilovou hru dokázal využít, když puk za Konrádova záda poslal David Skokan po Flemmingově přihrávce - 0:3.

Šanci na vrácení do hry dostala Mora vzápětí, Dlapa se provinil podražením a odešel pykat na trestnou lavici. Ale početní výhoda se Kohoutům nepodařila podle představ. Piráti zodpovědně bránili, odklízeli puky z předbrankového prostoru a Ján Laco pracoval na výbornou, takže Hanáci nevyužili ani svou čtvrtou přesilovou hru v utkání.

Z poměrně nenápadné akce dokázal v padesáté čtvrté minutě snížit stav zápasu Tomáš Mikúš, když zužitkoval asistenci Jana Jaroměřského a propálil Laca z mezikruží 1:3. Vstřelený gól domácí hráče nabudil k větší aktivitě, ale Chomutov si na olomoucké průniky dával pozor. Strapáč čistým hitem u mantinelu trefil Skinnera, za což si vysloužil odplatu od Skokana, takže se na ledě strhla menší potyčka.

Zdeněk Venera (HC Olomouc): „Nemám ve zvyku hledat výmluvy, ale toto, co dnes, jsem nezažil. Aby v den zápasu devět hráčů mělo horečky, chřipky a další nastoupili ne úplně zdraví, jsem ještě neviděl. Někteří nám vypadli ještě před zápasem. Cením si toho, jak to kluci zvládli. Například málokdo ví, že Juraj Mikúš hrál, ale předtím měl pět dní čtyřicítky horečky. I během utkání odstoupili další hráči, nezůstala nám jediná pětka pohromadě. Dohrávali jsme v podstatě na dvě a půl pětky. Budu věřit tomu, že se hráči brzy uzdraví.“

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): „Na utkání měl vliv začátek, Michal Vondrka v první šanci neproměnil, ale posléze Poletín po buly vsítil první branku. V první třetině, bych řekl, že jsme měli víc ze hry, hráli jsme, co jsme chtěli. V závěru periody jsme dokázali ještě zvýšit. Ve druhé třetině jsme polevili, i když jsme na to v šatně upozorňovali, díky Lacovi jsme udrželi vedení 2:0. Před třetí třetinou jsme si k tomu zase něco řekli. V přesilové hře jsme dali třetí branku, což nás definitivně uklidnilo. Hráči plnili pokyny hlavního trenéra. Velmi si vážíme tří bodů.“