Piráti vyloupili Litvínov! Poprvé si zahrají vyřazovací boje Tipsport extraligy

Napsal 23.02.2016 Marcel Holl
L i t v í n o v / C h o m u t o v - V rámci 48. kola Tipsport extraligy se uskutečnilo čtvrté derby s litvínovskou Vervou. Piráti do něj vstoupili dobře, díky brankám Sklenáře a Šidlíka vedli po úvodní periodě 2:0. Druhá část patřila domácím, kteří dokázali srovnat krok. O tříbodovém vítězství nad nedalekým rivalem rozhodl přesilovkovou trefou v polovině závěrečného dějství Roman Červenka. Piráti tak mají čtyři kola před koncem jistotu, že si poprvé v historii zahrají vyřazovací boje nejvyšší soutěže.
48.kolo út 23.2.2016
LIT
2:3(0:2, 2:0, 0:1)
Litvínov
Janus – Kubát, Pavlík, Pavelka, Gula, Frolo, Chaloupka, Sklenička – Lukeš, Hübl, Gerhát – Trávníček, Šimeček, Martynek – Piroš, Reichel, Duda – Doležal, Válek, Jurčík – Střibrný
Strmeň – Skinner, Rutta, Tejnor, Valach, Pereťjagin, Šidlík, Mrázek – Tomica, Červenka, Pospíšil – Hřebejk, Kämpf, Květoň – Sklenář, Dušek, Ölvecký – Račuk, Chlouba, Kaše

Litvínov
27. Gerhát (Hübl), 33. Piroš (Reichel)
16. Sklenář, 19. Šidlík (Ölvecký), 52. Červenka (Rutta, Hřebejk)

Hribik, Mrkva - Flegl, Polonyi

Vstup do čtvrtého sezoního podkrušnohorského derby měli lepší domácí. Již ve druhé minutě se Kristian Reichel řítil sám na Strmeně, ten ale jeho střelu dobře viděl a zachytil kotouč ve své výstroji. I v dalším průběhu byl chomutovský brankář neprůstřelný, a tak se podařilo skórovat jeho spoluhráčům.

V šestnácté minutě se dostal do dobré příležitosti JAKUB SKLENÁŘ, který byl při zakončení faulován a sudí signalizoval vyloučení, i přesto se dostal ke střele, po které se kotouč zastavil před brankovou čárou. Dojíždějící Dušek se ho snažil doklepnout za Janusova záda, avšak v tom mu snažil zabránit ležící obránce Pavlík, který si ho nešťastně srazil rukavicí do branky. Planost úvodní trefy duelu ještě posvětil hlavní rozhodčí po konzultaci s kolegou u videa.

Po úvodní brance přebrali útočné choutky hráči Chomutova, kterým se po přibližně dvou minutách povedlo navýšit vedení na rozdíl dvou branek. Při další signalizované výhodě našel Peter Ölvecký přihrávkou od pravého hrazení volného PETRA ŠIDLÍKA, s jehož střela z vrcholu kruhů nemohl brankář Janus vůbec nic dělat.

Do druhých dvaceti minut vstoupili lépe Piráti, kteří si hned v úvodu připravili povedenou příležitost, ve které se ocitl Roman Červenka, jenž se dostal za záda litvínovských hráčů, ale svým pokusem na Januse nevyzrál.

Poté pomalu přebírali iniciativu domácí. Tváří v tvář Strmeňovi se ocitl Hübl ale pirátský maskovaný muž byl připraven a podržel svůj celek. O necelé dvě minuty později už ale kapituloval. Hüblovu střelu z pravého kruhu ještě dokázal vyrazit, ale k puku se dostal FRANTIŠEK GERHÁT, jenž pohotově poslal černou gumu do sítě.

Litvínovští dokázali o dalších šest minutek vytěžit ze zvyšujícího se tlaku vyrovnávací gól. KAMIL PIROŠ nahodil z úhlu puk na Strmeně a se štěstím přelstil chomutovského gólmana.

Jan Strmeň ve zbylích minutách druhé periody musel řešit ještě několik ošemetných situací, ale se všemi si poradil a po druhé siréně svítil na časomíře nerozhodný stav 2:2.

Úvodní část třetí třetina patřila Chomutovu. Zřejmě nejvážnější příležitost měl v prvních minutách Štěpán Hřebejk, jenže jeho s jeho pokusem si Janus poradil. Chomutovští si vytvářeli i nadále velice slušné brankové příležitosti a Vervu téměř k ničemu vážnějšímu nepouštěli.

Dvanáct minut do konce základní hrací doby putovali na trestnou lavici postupně Trávníček, Frolo i Kubát a Piráti si tak zahráli velice dlouhou přesilovku pěti proti třem. Tu dokázal využít tvrdou střelou z pravého kruhu ROMAN ČERVENKA, který tak vrátil chomutovským barvám vedení.

Zhruba pět minut před závěrečnou sirénou nastřelil Juraj Valach po Červenkově nahrávce tyčku Janusovy brány. Po vyloučení Kämpfa se dostali Litvínovští k solidnímu tlaku v útočném pásmu, ale všechny střelecké pokusy Vervy ztroskotaly na Janu Strmeňovi. Litvínov navíc nevyužil ani hru bez brankáře, a tak si Chomutov připsal druhé vítězství v sezóně nad nedalekým rivalem.

Jiří Šlégr (HC VERVA Litvínov): „Řekl bych, že jsme do utkání vstoupili dobře. Prvních deset minut jsme měli navrch a poté jsme darovali soupeři přesilovky a vývoj se začal otáčet. Ve druhé třetině jsme měli více ze hry. Mohli jsme ten zápas úplně otočit, ale bohužel se to nepovedlo. Poslední třetinu jsme přestali bruslit, střílet. Za třetinu jsme měli asi jen dvě střely, což není vůbec dobře. Zápas jsme si svým způsobem prohráli sami, protože jsme se nechali vyloučit do tří a Chomutov toho využil.“

Břetislav Kopřiva (Piráti Chomutov): „Myslím si, že naše mužstvo zahrálo velmi dobře, mělo dobrý pohyb. Měli jsme dobrý vstup do zápasu, ale ve druhé třetině jsme mohli vítězství i ztratit, protože tam nás Litvínov hodně zatlačil. Bylo pro nás náročné ustát jejich přesilovky, ale bylo dobré, že druhá třetina skončila 2:2. Ve třetí třetině se po přestávce mužstvo zklidnilo, zahrálo svoji hru, ale stínem utkání je, že jsme ztratili několik hráčů, kvůli zranění. Utkání jsme dohrávali na pár lidí, ale někteří kluci se ukázali ve velmi dobrém světle.“