Piráti zvládli i třetí utkání kvalifikační skupiny o postup do play-off, v derby zdolali Litvínov

Napsal 07.03.2019 Petr Význer, Michal Luxa
L i t v í n ov / C h o m u t o v - Ve třetím kole kvalifikační skupiny DHL extraligy juniorů o účast ve vyřazovacích bojích zajížděli Piráti na led sousedního Litvínova, kde zvítězili 3:2. Chomutovští po čtyřiceti minutách vedli o tři branky, když se postupně prosadili Matyáš Svoboda, z trestného střílení Michal Gut a Petr Chlán. Jenže v poslední periodě se Verva dostala na rozdíl jediného gólu, vyrovnat se jí už však nepovedlo. Nic na výsledku nezměnilo ani najetí Prokopa Limanovského do Dominika Pavláta, které rozpoutalo hromadnou bitku.
OPO3 čt 7.3.2019
LIM
2:3(0:1, 0:2, 2:0)
Litvínov
Zajíček – Bártek, Viedemann, Baláž, Kitzberger, Kroupa, Háva – Kudrhalt, Kysela, Berka, Stehlík, Limanovský, Bartoš, Jouza, Fišer, Kovačič, Dufek
Pavlát – Váchal, Šuráň, Seemann, Zeman, Beneš, Vaněk, Štochl – Štefančík, Vrhel, Chlán, M. Svoboda, Holka, Koláček, T. Koblížek, Pech, Ouřada, Gut

Litvínov
42. Jouza (Dufek, Kysela), 56. Bartoš (Kitzberger)
18. M. Svoboda (Vrhel, Vaněk), 35. Gut (TS), 39. Chlán (Ouřada)

Limanovský, Bartoš - M. Svoboda, Beneš všichni 5 minut a do konce utkání

Utkání bylo na šance chudé, ale i tak byla jedna k vidění hned v samém úvodu. Limanovský obdržel skvělou přihrávku do brejku, ve kterém selhal. Mířil mezi lapačku a beton, na to byl Pavlát připravený a chytil.

Přesilové hry nebyly silnou stránkou ani jednoho týmu. Litvínov měl tu úplně první, ve které si nevytvořil žádnou šanci, a navíc byl na puku více Chomutov. Další povedenou akci předvedl v osmé minutě Jouza, který projel okolo soupeřovy obrany a střelou švihem trefil tyč. Následně se Litvínov dostal ještě k několika dorážkám. Ty skončily jen ve skrumáži těl před Pavlátovou brankou.

Zápas byl velmi tvrdý a vyhrocený, což dokazovala řada strkanic poté, co vždy jeden z brankářů přikryl puk. Baláž nabídl Pirátům přesilovku. Z té znovu nic nebylo a hra v klidu plynula. Obrovskou chybou byl nevědomý, ale přitom úmyslný ofsajd Litvínova na začátku 18. minuty.

Hra se automaticky přesunula do obraného pásma Chemiků. Toho využil Vrhel, který zpoza branky našel Matyáše Svobodu. Nápřah mu vyšel náramně, takže propálil Zajíčka na bližší tyč – 0:1. Několik málo vteřin po vstřelené brance byl vyloučen Beneš, brzy následoval i trest pro Pavláta. Piráti však 62 vteřin trvající oslabení tří proti pěti zvládli.

Ve druhé třetině pokračovala vyloučení, jenže využívání přesilových her bylo pro oba týmy velký problém. Po polovině utkání se do šance dostal Chlán, který obdržel parádní přihrávku zpoza branky od Zemana, ale trefil jen lapačku Zajíčka. Krátce poté měli také Piráti k dispozici přesilovku pět na tři, ale předčasně ji ukončil faul Vrhela.

V přesilovce čtyři na tři se Gut chopil kotouče a ujel všem hráčům Litvínova, až Bártek byl schopný ho zastavit. Ovšem jen za cenu faulu, tudíž bylo nařízeno trestné střílení. Michal Gut se ho ujal se vší grácií a parádní kličkou do bekhendu překonal bezmocného Zajíčka – 0:2. Na sklonku prostředního dějství pykali domácí za příliš mnoho hráčů na ledě a rozjela se chomutovská přesilovková kombinace. Ouřada nahrál Petru Chlánovi, který dostal čas i prostor na zakončení, čehož využil a vymetl pavučiny z růžku Zajíčkovy klece – 0:3.

Po 67 vteřinách hry ve třetí části Daniel Jouza překvapil všechny zúčastněné, když se po rychlé kombinaci chopil touše a prostřelil jinak bezchybného Pavláta – 1:3. Po vstřelené brance se domácí vzchopili a rozjeli honbu za vyrovnáním. Chomutov si zkušeně hlídal náskok a úspěšně bránil střední pásmo.

Po dalších vyloučeních na obou stranách se skóre měnilo až v 56. minutě, kdy Dan Bartoš převzal u vlastní branky přihrávku od Kitzbergera a projel až tváří v tvář Pavlátovi, kterého svižnou střelou překonal – 2:3. Bylo tak zaděláno na drama, které vyvrcholilo tři vteřiny před koncem během litvínovské hry bez brankáře. Limanovský se srazil s Pavlátem a vznikla hromadná bitka, která pokračovala slovními přestřelkami ještě na trestné lavici. Výsledek už se ale nezměnil, takže Piráti vyhráli i třetí souboj ve skupině o play-off

Radek Mrázek (HC Litvínov): „Je škoda, že jsme prvních čtyřicet minut nehráli stejně jako posledních dvacet ve kterých jsme se více tlačili do brány. Byli jsme vylučováni za zbytečnosti. Hráč nemůže být dvakrát vyloučen za to, že špatně střídá. To jsou maličkosti, které nás potom sráží a berou nám hodně sil. Na rozdíl od nás Chomutov přijel v plné síle. Myslím si, že remíza by zápasu slušela víc, ale soupeř na rozdíl od nás proměňoval šance.“

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): „Bylo to hrozně těžké utkání. I když Litvínovu chyběli tři klíčoví hráči, předvedli domácí obětavý a srdnatý výkon. Takový výkon jsme podali i my, přestože jsme nehráli jsme úplně podle našich představ. Podařilo se nám dát první branku, což mužstvo trochu uklidnilo. Poté jsme soupeři dlouho neodskočili, ale využili jsme trestné střílení a dobře sehráli přesilovku, takže jsme věřili, že utkání zvládneme. Na druhou stranu musím sportovně uznat, že si Litvínov zasloužil vstřelit branku, což se mu také povedlo a dostal se na dostřel. Závěr vygradoval, oba týmy se chtěly porvat o body. Byla tam taková sportovní „mela“, takže si myslím, že to bylo fantastické derby, které splnilo všechny atributy. My jsme rádi, že jsme ho zvládli.“