Překvapení: Vedoucí čtyřka první ligy nezvládla roli favorita

Napsal 24.01.2004 Martin Bocian, Zbyněk Matýsek
C h o m u t o v – Obrovského překvapení se dočkali fanoušci prvních čtyř celků prvoligové tabulky při pohledu na výsledky 35. kola. Beroun, Ústí, Chomutov i Jihlava totiž prohráli na ledě svých soupeřů z nižších pater tabulky. Na chomutovské hokejisty čekal neoblíbený soupeř – HC Kometa Group Brno. Brněnští vedli od 11. minuty brankou Nohela a jejich vedení zvýšil na začátku druhé třetiny Kos. O dvě minuty později sice snížil Boušek, ale následně se trefil domácí Šperger. Naděje chomutovských na bodový zisk oživil ve 36. minutě Vlček, ale poslední celek tabulky v závěrečné části pojistil výsledek a vyhrál 5:2.
35.kolo so 24.1.2004
KOM
5:2(1:0, 2:2, 2:0)
Kometa
Tuček - Augusta, Chvojka, David, Kučírek, Sedláček, Štrach - Balát, Kašík, Kos, Látal, Meixner, Nohel, Sedláček, Točík, Šperger
Fikrt - Liška, Maleček, Nosek, Plaček, Révay, Szakal, Trefný - Boušek, Charousek, Jeslínek, Jíra, Koláček, Kostourek, Martenek, Mikšovic, Polodna, Slavík, Vlček, Šíp

V úvodu zápasu se hra odehrávala více v obranném pásmu Komety a Tuček, který se poprvé představil domácímu publiku, musel být více ve střehu než jeho protějšek Michal Fikrt. Toho poprvé prověřil střelou od modré Štrach. Chomutovští měli první šanci ve 4. minutě, ale Vlčkova střela skončila na betonu brankáře Komety. V 8. minutě získal puk na modré čáře Jiří Sedláček a řítil se sám na Fikrta, ale puk nezvednul a ten zůstal pod chrániči chomutovského strážce svatyně. Branku viděli diváci v 10. minutě. Předcházela jí střela Noska těsně za modrou čárou domácích. Pak se z protiútoku dostal do šance Kašík, poslal puk volnému Nohelovi a Pavel Nohel poslal Kometu do vedení. Michal Fikrt při této brance moc čisté svědomí neměl, neboť jeho pravý beton puku "pomohl" přejít brankovou čáru. Ve 13. minutě si Kometa zahrála přesilovku, ale bez brankového efektu. V 15. minutě brněnskému publiku zatrnulo při projektilu Trefného. Ten pálil téměř z červené půlící čáry, Petr Tuček puk jemně popostrčil na břevno a od něj se naštěstí dostal do ochranné sítě za brankou. Do konce 1. třetiny si vyzkoušel přesilovku i Chomutov, ale větší šanci měl jen Szakal, který pálil od modré. Závěr prvního dějství patřil Kometě, která měla šance díky Špergerovi a Nohelovi. Ten se do své příležitosti dostal v přesilovce v samém závěru. 11 vteřin první třetiny měla Kometa převahu dvou mužů v poli.

Početní výhoda trvala ještě 6 vteřin druhé třetiny, pak dohrávala Kometa minutu a půl klasickou přesilovku 5x4. V jejím závěru našel Kašík z levé strany mantinelu osamoceného Václava Kosa a ten překonal Fikrta podruhé. Chomutov pak vrátil do hry po necelých devadesáti vteřinách Ladislav Boušek střelou pod Tučkův pravý beton. Ve 25. minutě se opět vylučovalo a Kometa opět hrála dvojnásobnou přesilovku. Tentokrát plnou minutu a půl. A početní výhodu dokázala zase zúročit. Po ukázkové kombinaci celé třetí pětky doklepl do opuštěné Fikrtovi klece Zdeněk Šperger. Trošku nečekané vedení domácích Chomutov zaskočilo. Hra se začala odehrávat hlavně ve středním pásmu a před hostujícím brankářem, do obrané třetiny Komety se přesunula ojediněle, větší ohrožení branky zaznamenal dělovkou od modré Maleček. To bylo při vyloučení Kučírka, ale po jeho návratu na ledovou plochu se hra opět vyrovnala a Kometa začala mít mírnou převahu. To, že Chomutov dostala pod mírný tlak jí ukolébalo, čehož Chomutov využil. Při střele Trefného byla Tučkova lapačka v pohotovosti, ale po buly v obranném pásmu Komety však Ladislav Vlček domácího gólmana překonal. Hra dostávala ostrý náboj, často se vylučovalo, hlavně na straně hostů, ale do konce druhé třetiny (potažmo utkání) diváci branku z přesilovky neviděli.

Úvod třetí třetiny patřil Chomutovu, který nejvíce ohrožoval Tučka střelou do modré a spoléhal na případné teče. Tentokrát pálil Révay. Kometa si pro změnu libovala v brejcích a přečíslení. Ve 42. minutě zapomněli hosté na Meixnera, který se dostal do brejku na levém křídle, křížnou přihrávkou našel Kučírka, Fikrt byl v pohybu a tak nebyl pro Richarda Kučírka problém ho překonat počtvrté. Dvoubrankové manko donutilo trenéry hostů ke změnám v sestavě, v prvním útoku začal nastupovat Martenek a ten se hned dostal do šance. S pukem projel z vlastního obranného pásma podél mantinelu až na útočnou modrou čáru a vystřelil. Tuček však vyjetím z branky tuto šanci elegantně zlikvidoval. Z protiútoku se dostal do totožné šance Sedláček, ale brankář hostí vyrazil jeho střelu ramenem. Brankář Komety se pak stal na několik minut nejzaměstnanějším hráčem na ledě, postupně na něm ztroskotali Trefný, Szakal, Martenek i Jeslínek. V 53. minutě se dostala do šancí i Kometa. Nejprve po odvážném Kučírkově průniku a jeho zadovce pálil Štrach, v 54. minutě zužitkoval pas Zdeňka Sedláčka Ondřej Látal v pátou branku Komety. Chomutov začal mírně dostávat Kometu pod tlak, dopomohly mu k tomu i přesilové hry, v 59. minutě měli hosté přesilovku 5x3. V poslední minutě zlikvidoval dvě ostré střely Szakala Petr Tuček lapačkou.

Kometa se dočkala zaslouženého vítězství, kterému položil základ výkon Petra Tučka. Ten zaujal dobrými reflexy, rozehrávkou hokejkou, kterou předváděl hlavně v první a druhé třetině, postupem času se dostával do slušné formy. Velmi dobře zahrály všechny útoky, uznání zaslouží hlavně Richard Kučírek, Václav Balát, Zdeněk Šperger, Ondřej Látal, Pavel Augusta, Tomáš Meixner a Jan Kašík.

Leoš Zajíc (Kometa): „Po šíleném utkání v Havířově, horší to být nemohlo, dneska hráči chtěli vyhrát, bylo to na nich vidět, bránili, odpovědně vyhazovali puky.. Pokud takhle nebudeme bojovat, body neuděláme. Měli jsme dnes i štěstí, mužstvo bylo po včerejšku v dezolátním stavu. Podařilo se nám to dát dohromady. Využili jsme nějaké šance, které jsme měli, branky byly vybojované, z odražených puků, ale do konce sezóny to asi jinak nepůjde. Ale pokud budeme takto bojovat, měli bychom do konce nadstavby ještě nějaké body uhrát. Chtěli bychom dosáhnout na desáté místo, ale bude to strašně těžké. Jak vidíte, Havířov, Písek, Opava dělají body a budou se na desáté místo tlačit. Nesmíme se dívat na to, jak hrají ostatní, ale soustředit se na sebe. Jít od jednoho utkání ke druhému.“

Vladimír Petrovka (Chomutov): „Já myslím, že my můžeme hodnotit utkání velice špatně. Hráči byli upozorňovaní, aby v začátku hráli svoji hru, a začali jsme bohužel hrát profesorský hokej, nebyla tam žádná odpovědnost, nic, co má s hokejem, který hrajeme, společného a samozřejmě brněnští hráči se chytli, začali bojovat a my jsme se do zápasu nedostali.“