Přestřelka v okresním derby nakonec vítěze neměla

Napsal 12.01.2005 Libor Kult
C h o m u t o v - Poslední kolo třetí čtvrtiny zavedlo borce KLH na led zeměpisného souseda do Kadaně. Po úvodním dějství by se nikdo nenadál takové gólové nadílky, jaká se nakonec urodila. Vše načal ve 22.minutě Martin Postl a domácí vedli. Chomutovští ovšem otočili skóre dvěma brankami v rychlém sledu zásluhou Martina Maláta a Roberta Plačka. Ve 26.minutě byl stav 1:2. do kabin šli ale s jednobrankovým náskokem Kadaňští po brankách Petra Pospíšila v oslabení a Lukáše Pecha. Na branku Tomáše Polanského ze 42.minuty odpověděl Petr Jíra na počátku 44.minuty. Divoký úvod třetí třetiny ukončila branka Milana Vobořila, která padla přesně 60 sekund po Jírově snížení. Dlouho to vypadalo na tři body pro domácí, ale těsně po polovině třetiny snížil na rozdíl jediného gólu Stanislav Mikšovic. Za půl minuty po něm zajistil hostům bod jejich kapitán Radek Šíp.
39.kolo st 12.1.2005
KAD
5:5p(0:0, 3:2, 2:3 - 0:0)
Kadaň
Hübl - Hlavatý, Meňhart, Pospíšil, Staněk, Vobořil, Špelda - Derfler, Hlusička, Jabrocký, Kajer, Kreuzmann, Kuchler, Pech, Polák, Polanský, Postl, Stavenský, Tvrdek, Žák
Horčička - Hájek, Szakal, Trefný, Hlubuček, Plaček, Prošek - Řepík, Šíp, Boušek - Polodna, Charousek, Jíra - Malát, Mikšovic, Šulc - Hahn, Mezera, Buchal

První třetina:

Vyloučených poskrovnu a vyrovnaný hokej

Po (pro derby s Chomutovem typickém) sběru vhozeného papíru začala první třetina. Úvod zápasu by se dal shrnout jako poměrně opatrný. Ani jeden z týmů se bezhlavě nehrnul do útoku. Jako první zahrozil Chomutov několika střelami od modré čáry. Ve třetí minutě se pokusil Hübla překvapit Mezera, ale jeho dělovka směřovala pouze do ochranné sítě. O chvíli později musel ukrýt v lapačce Hübl další střelu. Kadaň si vymohla Horčičkovu pozornost v šesté minutě, kdy z mezikruží pálil Stavenský. Tvrdou střelu si vzal na starosti pro tentokrát jeden z obránců. Další minuty byly ve znamení aktivní hry domácích. Ti se do obranného pásma Chomutova dostávali poměrně snadno a chomutovský muž s maskou se rozhodně nenudil. Vyrazil všechny střely z úhlu i rychlou přihrávku před brankoviště.

Hrála se třináctá minuta, když se ve středním pásmu uvolnil Šulc a jednoznačně si to namířil na Hübla. Proti chomutovskému hráči byl samotný Staněk, kterému nezbylo nic jiného, než hákovat, za což si taky vzápětí odešel odpočinout na trestnou lavici. Při přesilovce se skóre neměnilo. Před Hüblem bylo sice celkem horko, ale žádná z útočných akcí síť za kadaňským brankářem nerozvlnila. I po návratu domácího provilnilce se chvíli hrálo, jakoby Chomutov měl přesilovou hru. V 17. minutě se k puku dostal Mezera. Se střelou neváhal. Jakmile přebruslil modrou čáru, orazítkoval prudkou ranou Hüblovu hruď.

Domácí se zahambit nenechali. Krátce po Mezerovi se celá pětka Kadaňských dostala před Horčičku. K ráně se odhodlal domácí Pospíšil. Pro chomutovského gólmana to nebyla jednoduchý zákrok, proto si pro jistotu vyjel z brány. Kotouč našel místo pouze v jeho betonech. V těchto chvílích byla Kadaň aktivnější a na několik minut se usídlila v obranném pásmu hostí. V 18. minutě převahu pocítil Hájek, když nedovoleně bránil ve hře a musel na dvě minuty oslabit svůj tým. Chomutovu ale zřejmě fakt, že mají na ledě o hráče méně nijak nevadil. Okamžitě po vhození puku se na osamoceného Hübla rozjeli dva hráči. Ten se štěstím vyrážel. Vyrazil šťastně pro domácí, jelikož ti se v okamžiku ocitli před Horčičkou. Do pásma puk zavezl Hlusička. V nestřežené chvíli našel Stavenského, který ještě stačil stačil přihrát najíždějícímu Dreflerovi. Po krásné kombinaci pálil z blízka. Nebezpečnost akce neunesl Šíp a střelce podrazil. Kadaň tedy zbytek úvodní třetiny dohrála v přesilové hře 5 na 3.

Druhá třetina:

Ráj pro fanoušky

Bez přerušení se hrálo jen velmi krátce. Už ve 30. vteřině se znovu otevřela vrátka na chomutovské trestné lavici. Usedl na ni Hájek za hákování. Kadaň se roztáhla po celém obranném pásmu hostí a bez problémů kombinovala. První střelu od modré ještě Horčička vyrazil. Na další akci byl však již krátký. Kajer s Pechem si lehce přiťukli a naservírovali puk Postlovi, který skulinku mezi brankářem a klecí spolehlivě našel. Domácí se ujali vedení 1:0.

Kadaňští povzbuzeni vstřelenou brankou na ledě získali převahu. Ta ale netrvala dlouho. Ve 25. minutě se Chomutovští pomalu přemístili před domácího gólamana. Kotouč na Malátově hokejce zůstal jen krátce a poté putoval za Hüblova záda. Chomutov vyrovnal na 1:1. Chomutov už byl opět ve hře, což ukázal vzápětí. Prošek unikl domácí obraně a stál už tváří tvář jen Hüblovi. Ten musel zastavit svižnou střelu. Ve 26. Minutě se stav měnil znovu. Ze skrumáže skóroval Plaček. Jeho gól znamenal vedení Chomutova 2:1.

Další minuty byli Chomutovští doslova všude. Nejprve Mikšovic dojel až na dostřel domácí brance. Místo střely volil přihrávku, která však svého adresáta nenašla. V těchto chvílích tuhla domácím fanouškům krev v žilách. Puk svištěl kolem brankové čáry skutečně často. Na ledě se také přiostřilo. Osobní souboje se dohrávaly až do konce. Kadaňský útlum přerušila akce, kdy Horčička lapal po puku, ale štěstí mu nepřálo a kotouč jasně mířil za jeho záda, ale mimo branku.

Ve 33. minutě byl vyloučen kadaňský Pech za držení. Aby mu tam nebylo smutno, přisedl k němu za minutu Hlusička, který přišel odsedět trest domácí střídačky pro příliš mnoho hráčů na ledě. Hosté hráli přesilovou hru pět na tři. Ještě ve vlastním oslabení zavezl kotouč před Horčičku Pech. Kajer chvíli za bránou mátl obránce a Pospíšil poté puk uklidil mezi tyče. Domácí srovnali na 2:2.

Pro Kadaň to znamenalo obrovský růst sebevědomí a chomutovští obránci nevěděli, kde jim hlava stojí. Zákonitě musel přijít faul. Na dvě minuty byl vyloučen Polodna. Při přesilové hře bylo před Horčičkou dusno, ale gól nepadl. Vedení se přesunulo na stranu domácích v 39. minutě. Další bod v tomto utkání zaznamenal Pech. Proti jeho dorážce neměl chomutovský betonový muž šanci. Kadaň vedla 3:2.

Třetí třetina:

Gólová smršť

Euforie z vedení trvala i na začátku závěrečné třetiny. Domácí ostřelovali Horčičku ze všech pozic. Ve 42. minutě zvedali ruce nad hlavu hráči žlutočerných barev. Na 4:2 zvýšil Polanský. Puk mu naservíroval jak již bylo v tomto utkání zvykem Pech.

Na počátku posledního dějství padaly branky jako na běžícím pásu. Ve 44. minutě snížil na 4:3 Jíra za asistence Proška. Kadaň však na dvoubrankovém vedení trvala a tak přišla blesková odpověď. Pech s Tvrdkem ukázali svou souhru a Vobořil měl již lehkou pozici. Boušek navíc obdržel trest do konce utkání. Kadaň vedla 5:3. Hra se hodně otevřela a šance střídala šanci na obou stranách. Chomutovským chyběl kus štěstí při nájezdu dvou na jednoho a Polanskému vzápětí, kdy ani na dvakrát nepřelstil brankáře hostí. S otevřením hry přišlo i přiostření. Většina osobních soubojů se dohrávala až do konce a výjimkou nebylo ani pošťuchování před svatyněmi.

V 52. minutě opět úřadoval Chomutov v podání Mikšovice. Ten se utrhl ve středním pásmu, našlápl si a z dálky prostřelil Hübla. Hosté snížili na rozdíl jediné branky – 5:4. Chomutov cítil, že je stále šance na výhru. V 53. minutě přišel zlom. Stav byl srovnán na 5:5.

Kadaňští byli studenou sprchou ochromeni a začaly přicházet chyby. Několik minut smůly za patami překonali až v 57. minutě. Od teď až do konce třetiny se hrálo v režii domácích. Před chomutovskou svatyní to „smrdělo gólem“. Domácím se však nepodařilo skórovat ani do odkryté branky a utkání skončilo v řádné hrací době 5:5.

Prodloužení:

Proč prohrát?

V nastavených pěti minutách se o vítězi nerozhodlo. Na obou stranách byla vidět opatrná hra, ani jeden z týmů nechtěl prohrát. Týmy si tedy odvážejí body za remízu.

Vladimír Kýhos (trenér KLH Chomutov): Třikrát jsme prohrávali, ale dokázali jsme utkání dovést až k bodu. Ukázala se síla mužstva. Za stavu 2:1 jsme měli zápas v hrsti, měli jsme i přesilovky pět na tři, ale místo abychom vstřelili branku a odpoutali se od soupeře, gól jsme dostali a to bylo rozhodující. Alois Chlustina (trenér SK Kadaň): Derby nemá favorita, což se dnes potvrdilo. Po opatrném začátku jsme se dostali do vedení 1:0. Poté díky našim dvěma chybám jsme prohrávali 2:1. Dokázali jsme otočit ve druhé třetině, což bylo jedině v náš prospěch. Vzápětí na 4:2 a mysleli jsme, že už máme po zápase, ale zaplatili jsme za svou nekoncentrovanost. Dokázali jsme se ještě vzchopit na 5:3, ale skutečně naše chyby rozhodly o, potom již spravedlivé, dělbě bodů.