Třebíč vyřazena, Chomutov slaví postup do semifinále!

Napsal 21.02.2004 Martin Bocian
C h o m u t o v - Až poslední možný zápas rozhodl o tom, kdo z dvojice Chomutov - Třebíč projde sítem vyřazovacích bojů do semifinále a pro koho sezona skončí. Domácí se museli obejít bez útočníka Stanislava Mikšovice a utkání nedohráli ani další tři chomutovští forvardi. Po úvodním oťukávání otevřel skóre ve 13. minutě hrdina čtvrtfinálové série Radek Šíp. Hosté ale vyrovnali na začátku druhého dějství zásluhou Sobotky. V poslední třetině vstřelil dvě branky Charousek, z nichž však pouze jedna byla uznána. Přesto v konečném účtování stačila Chomutovu k postupu. Celý zápas navíc provázela vynikající kulisa téměř pěti tisíc fanoušků.
ČF5 so 21.2.2004
2:1(1:0, 0:1, 1:0)
TRE
Podolka - Nosek, Plaček, Maleček, Trefný, Szakal, Liška, Ambrož, Dráb - Jeslínek, Šíp, Boušek - Jíra, Koláček, Polodna - Charousek, Kostourek, Hahn - Martenek. Slavík
Třebíč
Luňák - Černý, Kališ, Kučný, Horák, Hrbáček, Mazanec, Spitzer, Pecka - Kaňka, Žiška, Holý, Fryauf, Květoň, Valko, Wolf, Sobotka, Caha, Lála, Zahradník, Hrůza

Domácí opět začali aktivněji, ale naráželi na velmi dobře organizovanou obranu Třebíče. Ve 3. minutě měli sice hosté výhodu jednoho muže v poli, jenže se téměř nedostali na dostřel Podolkovy svatyně. První vyloženou příležitost měl na holi Sobotka, ale ani nadvakrát domácího brankáře nepřekonal. V 8. minutě se vytáhl také Luňák, když předvedl famózní semafor proti Šípově střele. O chvíli později se na jeho stranu přiklonilo štěstí. Plačkova tečovaná střela od modré se zastavila až po betonem překvapeného brankáře. Za hosty kontroval Žiška, ani on však nebyl úspěšný. V minutě desáté nepříjemně narazil na mantinel domácí Hahn a jen velmi těžce se sbíral z ledu. Tento urostlý útočník vynechal většinu letošního ročníku kvůli potížím s kolenem a do sestavy se vrátil teprve nedávno. Podle předběžných informací má vykloubené rameno a natažené vazy v rameni a vypadá to, že sezona pro něj skončila. Hosté pak sice zamkli domácí v obraném pásmu, ale z gólu se radoval Chomutov. Po vhazování po pravé Luňákově ruce zasunul puk za brankovou čáru Radek Šíp a poprvé rozjásal zaplněné tribuny – 1:0. Domácí poté zbytečnými chybami v rozehrávce darovali třebíčským několik slibných příležitostí. Wolf, Mazanec, Sobotka a další si však vylámali zuby na vynikajícím Podolkovi. Závěrečná siréna byla proto pro chomutovské hokejisty do jisté míry vysvobozením.

V nasazeném tempu pokračovali hosté i po přestávce. Ve 23. minutě se všem divákům zatajil dech, když Žiškovo nahození zpoza modré čáry propadlo Podolkovy přes hokejku a zastavilo se těsně před brankovou čárou. Za minutu už ale bylo srovnáno. Martin Sobotka byl sám před bránou, přelstil Podolku forhendovým blafákem a po zemi poslal puk do sítě – 1:1. Třebíčské vyrovnávací branka ještě více povzbudila a motivovala a domácí působili velice zaskočeně. Jenže Chomutovu paradoxně pomohlo oslabení, aby se vrátil zpět do hry. Tomu se s přehledem ubránili a znovu se vydávali na zteč Luňákovy branky. Gól se jim však vstřelit nepodařilo, a to ani v následné přesilové hře. Po polovině zápasu se na ledě začali projevovat emoce a nervozita s přibývajícími minutami stoupala. Ve 35. minutě zůstal puk pod Noskem, s čímž se zřejmě nechtěl smířit hostující Wolf a neustále ho osekával. Domácí obránce nakonec neudržel nervy na uzdě, ohnal se po Wolfovi holí a oba po zásluze odešli na trestnou lavici. Atmosféře svými výroky nikterak nepomohl ani hlavní rozhodčí Kubeš. Ve 38. minutě se téměř sám na Luňáka řítil Charousek, byl podražen, ale sudí nepískal. Za několik vteřin však za stejný zákrok vyloučil právě Charouska, pozdějšího hrdinu utkání. Do konce druhé třetiny se už nic významného nestalo a rozuzlení měla přinést poslední dvacetiminutovka.

Na začátku třetí třetiny dohrávali hosté přesilovku, která však brankový efekt nepřinesla. Ve 43. minutě stadion obrovsky aplaudoval brankáři Podolkovi, který zneškodnil samostatný nájezd Cahy. Poté postupně začal přebírat iniciativu Chomutov. Po nahození Plačka dorážel Šíp, avšak neúspěšně. Záhy ale nepřesnou Malečkovu rozehrávku zachytil opět Caha, jenže z mezikruží domácího brankáře nepropálil. Na opačné straně byl ve stejné pozici Liška, ale i Luňák byl na svém místě. V 51. minutě se po levé straně prodíral před branku Charousek, jehož bekhendový pokus z ostrého úhlu si Luňák srazil maskou za brankovou čáru. Oslavy domácích však přerušil rozhodčí Kubeš, který nepochopitelně gól neuznal. Chomutovští se ale nenechali odradit a zanedlouho se přeci jen radovali z vedení. Po závaru před brankou se k puku dostal dnes velice aktivní Jiří Charousek a nedal Luňákovi šanci – 2:1. Stadion doslova vybuchl nadšením. Hosté se sice ještě snažili něco s výsledkem udělat, domácí však neriskovali další nepříjemnosti a raději vyhazovali na zakázaná uvolnění. Dvě minuty před koncem natlačil třebíčský obránce Jeslínka na brankáře Luňáka, jenž spadl na led. Následně byl domácí útočník krosčekem zezadu sražen a jeho pokořitel si na něj potom klekl a uděloval mu jednu ránu hokejkou do zátylku za druhou. Za třebíčskou branku se pak strhla potyčka a dlouho se nehrálo. Jeslínek nakonec s krvavým obličejem odešel na ošetřovnu. To byla poslední věc, kterou Třebíč v sezoně předvedla, protože chomutovští hokejisté si těsný náskok pohlídali a spolu se zaplněným stadionem se radovali z postupu do semifinále, kde na ně čeká Dukla Jihlava.

Vladimír Kýhos (KLH Chomutov): "Určitě to bylo těžké, dnešní zápas byl o vůli a o štěstí, my jsme chybovali ale štěstí jsme měli více jak soupeř. Rozhodlo že jsme dali dva góly a Třebíč jenom jeden. Michal Podolka chytal výborně a zaslouží si náš dík za výkon který předvedl."

Dr. Karel Čapek (HS Třebíč): "Myslím, že jsme dnes viděli pravou hokejovou bitvu, která byla ze všeho nejvíce poznamenaná tou důležitostí. Myslím, že jsme dnes tady v Chomutově předvedli velice dobrý výkon, rozhodly maličkosti a štěstí pro domácí, a myslím si, že jsme v dnešním zápasu z této série byli lepším týmem, měli jsme více šancí. Hráči odvedli dobrý výkon, bojovali statečně. Chtěl bych klukům za odvedený výkon poděkovat, hráli na hranici možností."