V prvním duelu zaslouženě vyhrála jihlavská Dukla

Napsal 24.02.2004 David Dinda
C h o m u t o v - Repríza loňského semifinále čekala dnes na chomutovské diváky, na sever Čech přijela kdysi slavná Dukla Jihlava. Domácí od samého začátku postrádali tři zraněné útočníky, nenastoupil Jíra, Mikšovic ani Hahn. Proto nebyla sestava Chomutova ideální. Vítězství soupeře se zrodilo už v první třetině, kdy nejprve díky důrazu Mareše se Dukla dostala do vedení a následně Kuchyňova dělovka zajistila Jihlavě dvoubrankový náskok. Domácí působili unaveně a během utkání si nedokázali vytvořit vyloženou šanci. Tu jim deset minut před koncem nabídl hlavní sudí Florian, když za faul na unikajícího Kostourka nařídil trestné střílení, které sám postižený proměnil. V závěrečné power-play měli domácí ještě dvě velké příležitosti, ale Charousek ani Boušek vyrovnat nedokázali.
SF1 út 24.2.2004
1:2(0:2, 0:0, 1:0)
JIH
Podolka - Nosek, Plaček, Maleček, Trefný, Szakal, Liška, Ambrož, Dráb - Jeslínek, Šíp, Boušek - Martenek, Koláček, Polodna - Slavík, Charousek, Kostourek - Stoklásek
Jihlava
Suchan - Kuchyňa, Kolafa, Punčochář, Malena, Šmarda, Morava, Duben - Padělek, Bakus, Rytnauer - Mareš, Havel, Altrichter - Cmunt, Kaňkovský, Říha - Sklenička, Fink, Čachotský

Díky několika zraněním musel dnes domácí trenér řešit problém se sestavou. Místo zraněných Mikšovice, Jíry a Hahna musel do základní sestavy nasadit náhradníky Martenka se Slavíkem. Do branky se znovu postavil Michal Podolka.

Od úvodního buly bylo na hráčích vidět, že Chomutov má v nohou o dva zápasy více než soupeř. V první šanci se hned v 1. minutě objevil Bakus, ale jeho rána šla mimo Podolkovu svatyni. V 5. minutě už Jihlavští poprvé zvedali hokejky nad své hlavy, branku vstřelil Čachotský, ale rozhodčí Florian ji pro postavení útočícího hráče v brankovišti neuznal. O minutu později hráli domácí přesilovou hru, během níž zavřeli Duklu ve vlastním pásmu, ale kýžený efekt v podobě vstřelné branky to nepřineslo. Na konci 11. minuty se Jihlava dostala do přečíslení tří proti dvěma, ale radost překazil Cmuntovi brankář Podolka. V polovině 13. minuty se ale hosté již radovali, během přesilové hry využil svého důrazu Padělek - 0:1. O pár okamžiků později se před Suchanem zkoušel prosadit Polodna, ale bezúspěšně. A tak se v 17. minutě znovu radovala Dukla, když Kuchyňova dělovka prosvištěla kolem Podolky až do sítě - 0:2. Domácí sice reklamovali postavení mimo hru, ale rozhodčí byli nekompromisní a branku uznali. V závěru třetiny byl ještě vyloučen Duben za vražení na hrazení a ke dvouminutovému trestu obdržel ještě deset minut navíc.

V prostřední části neviděli diváci nějaký extra hokej, Dukla hrála co potřebovala a Chomutov marně vymýšlel recept na překonání jihlavské obrany. Ve 25. minutě byl za podražení vyloučen Malena, v následné přesilovce chytře nahrával Koláček před branku Malečkovi, ale jeho rána mířila nad Suchanovu klec. Pak se síly na ledě vyrovnaly protože za sekání byl vyloučen Nosek. Jihlava se tlačila do útoku a jen díky Podolkovi skóre nenarůstalo. V polovině utkání měl dobrou šanci Altrichter, ale Podolka byl vynikající. Uspěl i proti blafáku Cmunta ve 33. minutě. Ve 36. minutě dostali domácí výhodu dlouhé přesilovky pět proti třem, ale přesto, že během ní mačakali Duklu v jejím obranném pásmu, branka nepadla. V závěru třetiny byl vyloučen domácí kapitán Radek Šíp na dvě minuty za hrubost a protože si neodpustil několik ostrých slov na adresu hlavního sudího, dostal desetiminutový trest navrch.

Do závěrečné části hry šli domácí s jasným cílem - vyrovnat. V úvodu musel Chomutov ustát oslabení a pak ještě čelil nájezdu Cmunta, Podolka byl ale na místě a tak domácí mohli útočit. Jenže Dukla toto výboně využívala, šanci Finka skvěle zneškodnil znovu Podolka. Na druhé straně pálil Stoklásek jen do Suchanovo hrudi. Následně byl za držení vyloučen Punčochář a Chomutov hrál přesilovku. V té chybělo málo k tomu, aby Boušek po přihrávce vyrovnal, ale puk neposedně poskakoval. Když se v početní výhodě neprosadili domácí, dostali výhodu jednoho muže v poli hosté. Jenže v oslabení ujížděl Kostourek, který byl podražen vyjíždějícím Suchanem a rozhodčí Florian zkřížil ruce nad hlavou a nabídl tak Kostourkovi trestné střílení. Nadějný chomutovský útočník se v husté atmosféře dokázal prosadit a bekhendovým blafákem snížil na rozdíl jediné branky - 1:2. Jenže Jihlava i nadále hrála s přehledem a tak se musel několikrát znovu vyznamenat Podolka. Na druhé straně zkusili domácí skoro dvě minuty před koncem power-play. V té měl velkou šanci na vyrovnání Charousek, ale puk ho v té chvíli neposlechl. Osm vteřin před koncem mohl ještě vyrovnat Boušek, ale puk mu přeskočil hokejku a tak bylo jasné, že Dukla se ujímá vedení v sérii.

Petr Vlk: „Zápas se mi hodnotí dobře, hlavně povedená první třetina, kdy jsme vstřelili dva góly. Na můj vkus a styl hry bylo moc vyloučených tam nás domácí dostali pod tlak, ale rozhodlo, že jsme hráli většinu utkání na čtyři formace a bylo znát, že soupeř má o dva zápasy v nohách víc.“
Vladimír Petrovka: „Jak jsme předpokládali, Jihlava k nám přijela hrát hodně ze zadu, zavřela střední pásmo, vyrážela k rychlým protiútokům, to je její hra a je v tom výborná. Je těžké se proti tomuto stylu prosadit. Ještě než jsme prohrávali 0:2, tak jsme měli několik vyložených šancí a je škoda, že jsme se nedostali do vedení, protože Jihlava by to musela otevřít trochu víc a bylo by to pro nás jednodušší. Další momenty, které rozhodly o zápasu, byly naše přesilové hry, které jsme promarnili a branky jsme nedali. Musím říct, že kluci ale bojovali, hráli výborně, ale zklamala nás koncovka."