Mladežnický hokej

Akademie vyrazí do příští sezóny s novými hlavními trenéry, změny také u žáků

Napsal 4.5.2017 Libor Kult
C h o m u t o v - Chomutovský mládežnický hokej má za sebou šestou sezónou pod hlavičkou akademie Českého svazu ledního hokeje a první pod vedením nového šéfa Jana Šťastného. Ze tří nejstarších týmů se do play-off dostal jediný, což by ředitel sportovního úseku mládeže rád změnil. Mají k tomu pomoci i nové či staronové tváře na pozicích hlavních trenérů. Naopak u úspěšných žákovských kategorií od páté třídy po osmou se mnoho změn nekoná. Jak tedy bude vypadat složení trenérských dvojic jednotlivých týmů? Odpověď naleznete uvnitř článku.

Junioři a starší i mladší dorost budou mít v nadcházejícím ročníku nové hlavní trenéry. K mládeži se vrací Jaroslav Beck, zvenku přichází David Kočí a Bedřich Pastyřík. „Začnu trochu zeširoka,“ reaguje Jan Šťastný na otázku, proč přistoupil ke změnám. „Už před loňskou sezónou a v jejím průběhu odešlo od mládeže několik trenérů. Petr Martínek pracuje u áčka, Kamil Koláček pomáhal v Kadani, kde zůstává. Ze zdravotních důvodů skončil Josef Rindoš a z rodinných důvodů a kvůli pracovnímu vytížení nepokračoval Martin Szakal,“ vyjmenovává.

„Byli jsme tím pádem minus čtyři trenéři, ale chtěli jsme to řešit z našich zdrojů, což se podle mého povedlo,“ vypráví dále. „Teď jsme chtěli trenérský tým doplnit a trochu přeskupit trenéry u jednotlivých kategorií. Reference na všechny nové tváře jsem sbíral dlouho, nedělal bych přeskupení ze dne na den,“ popisuje.

Pravdou je, že všichni dosavadní hlavní trenéři u mládeže zůstávají, nepočítáme-li přesun Roberta Kašeho do Kadaně. Jen mají nové role. „Během sezóny jsem si udělal obrázek, ze kterého vyplynulo, že bych chtěl propojit místní trenéry s lidmi, kteří mají zkušenosti ze zahraničí, jsou vzdělaní, mají nejvyšší licenci, nejsou zkažení českým prostředím a nemají žádné vazby tady v Chomutově,“ vysvětluje jeden z asistentů A-týmu, který zároveň vede mládež.

Jediný z hlavních koučů, kdo se výše uvedeným slovům u mužstev akademie vymyká, je Jaroslav Beck, jenž bude spolupracovat s Miroslav Buchalem. „Jedno jméno jsem k juniorům řešil, ale to bylo ještě v době, kdy nebylo známo, že Jarda Beck skončí v Kadani,“ přibližuje Jan Šťastný. „Pak jsme se s Jardou potkali a bylo na něm vidět, že je do hokeje pořád hodně zapálený. Pro trenérský vývoj Míry Buchala je Jarda Beck dobrá volba a věřím, že společně dotlačí juniory do play-off,“ doplňuje.

Starší dorost pak po Miroslavu Buchalovi převezme David Kočí, jehož netřeba příliš představovat. Kdo by přece jen nevěděl, jde o pětatřicetiletého trenéra, který během aktivní hráčské kariéry nastřádal 142 start v NHL a od sezóny 2013/2014 pracoval u mládežnických celků pražské Sparty. „S Davidem jsem byl v kontaktu půl roku. Je to mladý ambiciózní trenér, který se chce vzdělávat. Čekal na šanci, kterou na Spartě pořádně nedostal a oslovila ho naše vize,“ líčí první muž chomutovské mládeže.

HLAVNÍ TRENÉŘI A ASISTENTI MLÁDEŽNICKÝCH TÝMŮ PIRÁTŮ

  Junioři: Jaroslav Beck, Miroslav Buchal
  St. dorost: David Kočí, Radek Šíp
  Ml. dorost: Bedřich Pastyřík, Vladimír Petrovka
  8. třída: Petr Jíra, Libor Řepík, Jaroslav Hejcman
  7. třída: Jan Brychta, Jaroslav Buchal, Milan Novotný, František Moščic
  6. třída: Libor Řepík, Petr Jíra, Jaroslav Hejcman
  5. třída: Bedřich Pastyřík, Jan Brychta, Jaroslav Buchal, Milan Novotný, František Moščic
  4. třída: Jan Minčák, Vladislav Dráb, Milan Babka, Martin Novák, Karel Baier, Petra Lehká
  3. třída: Daniel Lehnert, Vladislav Dráb, Jaroslav Pleskot, Jiří Gombár, Daniel Mašek, Zdeněk Chuchel, Petra Lehká
  2. třída: Daniel Mašek, Jan Minčák, Jan Brychta, Zdeněk Chuchel, Petra Jíra, Nicolas Hlava, Petra Lehká
  1. třída: Daniel Mašek, Daniel Lehnert, Zdeněk Chuchel, Karel Baier, Vlastimil Petrásek, František Brož, Petra Lehká
  základna: Daniel Mašek, Jan Minčák, Miroslav Kubát, Jaroslav Buchal, Patrik Huňady, Marek Tomica

„Při příchodu do kabiny je vidět přirozený respekt ze strany hráčů, protože všichni ví, co David jako hráč dokázal. Navíc má směrem k hráčům výborné vystupování,“ oceňuje Jan Šťastný. „V kombinaci s Radkem Šípem, který toho v Chomutově odvedl hrozně moc, máme u staršího dorostu dva velmi kvalitní lidi, což je pro rozvoj hráčů nejlepší,“ libuje si.

Z posledních slov je nabíledni, že nového vládce střídačky má také mladší dorost. Tým do šestnácti let přebírá devětačtyřicetiletý Bedřich Pastyřík, jehož syn Filip nastupoval v letech 2011 až 2013 za starší dorost Pirátů. „Osobně jsem Bedřicha Pastyříka neznal, ale dostal jsem na něj výborné reference od našeho trenéra brankářů Dušana Strharského,“ prozrazuje Jan Šťastný.

„Bedřich prošel akademií Salcburku, pracoval i v Linci nebo Německu. Českému prostředí moc nevěřil, ale přesvědčila ho naše vize. Uvěřil, že tady v Chomutově chceme dělat hokej dobře, rozumně a propojit mládež s áčkem i farmou,“ říká Jan Šťastný. „Vláďa Petrovka prokázal, že má hráčům hodně co dát, hokej vidí výborně a rozumí mu. I tohle by mohla být velmi dobře fungující dvojice,“ odtajňuje jméno nového asistenta mladšího dorostu.

Postrádáte-li jméno Jaroslava Hejcmana, ten se přesouvá k žákovským týmům, kde se na pozicích hlavních trenérů nově neobjevují Martin Ťupa nebo Michal Jäger. Oba dva zatím v klubu skončili. „S majitelem jsme se shodli, že chceme mít u všech týmů profesionální trenéry, což u Michala nešlo skloubit s jeho prací u hasičů. Proto dostává šanci Dan Lehnert, který se hodně vzdělává a má zájem se posouvat,“ hlásí Jan Šťastný. „Michal odvedl u druhé třídy výbornou práci, za kterou bych mu chtěl poděkovat a dveře má u nás kdykoliv otevřené. To samé platí pro Martina Ťupu, který dostal dvě nabídky, ale ani jednu neakceptoval. Mrzí mě, že tu s námi nebude, nicméně v klidu jsme se dohodli a i jemu za odvedenou práci děkuji,“ připojuje.

Novou tváří u žákovských týmů se stává Jan Brychta, jenže povede sedmou třídu a bude asistentem u páté. „Nejde o tak známé jméno, ale je to místní člověk, který deset let působil za hranicemi. Prošel Kanadou, Spojenými státy a koučoval i kuvajtský národní tým, jak mi řekl,“ představuje Jan Šťastný další novou trenérskou akvizici. „V minulé sezóně vedl už pár tréninků, během kterých si získal děti na svou stranu, což mě přesvědčilo, abych mu dal šanci a přemluvil jsem ho k působení u nás,“ uzavírá šéf mládeže.