Rozhovory

Brett Flemming se těší na rodinné Vánoce v Chomutově, rád by v extralize zůstal i příští rok

Napsal 02.11.2016 Libor Kult
C h o m u t o v - Draftoval ho Washington, zkoušel se prosadit v předsezónním kempu Philadelphie. Obránce Brett Flemming se však zatím do NHL neprosadil, a tak se v létě 2015 po čtyřech letech neustálých přesunů mezi American Hockey League a Easz Coast Hockey League rozhodl pro angažmá v Evropě. Pro první sezónu si vybral italské Bolzano a rakouskou mezinárodní soutěž EBEL, od léta letošního roku je nedílnou součástí zadních řad Pirátů.

Pětadvacetiletý rodák z Reginy stihl v přípravě osm utkání, v nichž jednou skóroval a přidal dvě asistence. Stejnou bilanci má i po sedmnácti extraligových duelech v první reprezentační přestávce sezóny. „Vždycky to může být lepší, ale zatím jsem spokojený,“ hlásí čtvrtý nejvytěžovanější a zatím nejtrestanější Pirát dosavadního průběhu sezóny.

Brette, jak se u nás v Chomutově po skoro čtyřech měsících cítíte?
„Už jsem si tu přece jen víc zvykl. Loni jsem hrál v Itálii, kde je trochu jiná kultura a mentalita než tady, i když se pořád jedná o Evropu.“

Zkuste srovnat život v Itálii a České republice. Jaký největší rozdíl byste našel?
„Italové mají rádi pohodičku. Mají své siesty, kdy klidně na tři hodiny všechno zavřou, takže se vám stane, že po tréninku nic nezařídíte ani nenakoupíte, protože je všude zavřeno. To je občas docela frustrující. Ale oni se tím nestresují a jsou uvolnění.“

Brett Flemming zatím v Tipsport extralize rozdal 12 hitů a přidal 18 zblokovaných střel

Takže v tomhle ohledu jste si u nás polepšil, že?
„Jednoznačně. Člověk cestou z tréninku může v klidu nakoupit, dojít si na jídlo nebo si domluvit schůzku i odpoledne. Nemusíte se bát, že někde bude zavřeno, což je super.“

Jak zatím vnímáte lidi v České republice?
„Zatím jsem nemluvil s tolika lidmi mimo stadion, ale všichni z týmu i klubu se mnou jednají opravdu hezky. Jsme tu dva Kanaďané, spousta kluků nám překládá. Třeba Tomáš Král a Ivan Huml nám hodně pomáhají, když nerozumíme, čehož si opravdu hodně vážíme.“

Co vy a čeština? Jak jste na tom?
(směje se) „Úplně si spolu netykáme. (znovu se směje) Nějaká jednoduchá slovíčka jsem pochytil. Zvládnu pozdravit nebo poděkovat. (Pozn. red.: Stále mluví anglicky.) Do žádných velkých diskuzí se v češtině rozhodně nepouštím.“

Předpokládám, že je pro vás velká pomoc i fakt, že váš krajan Brett Skinner působí v Chomutově už třetím rokem...
„Jsem moc rád, že tu Brett je. Hned na začátku mi naznačil, co můžu očekávat během přípravy i potom v sezóně.“

Pojďme k hokeji. Jak velká je to změna, když hráč přejde z rakouské EBEL do české Tipsport extraligy?
„Tady se hraje rychleji a víc do těla. Jednoznačně je česká liga náročnější. V EBEL se nehraje tolik do těla, je to víc o technice. Tady mi přijde, že jsou hráči ještě talentovanější a styl se víc blíží tomu severoamerickému. Hodně se liší i systémy hry.“

Jak jste zatím spokojený sám se sebou?
„Myslím, že to není špatné. Makám na sto procent a chci co nejvíc pomáhat týmu. Hráči, trenéři i fanoušci tu táhnou za jeden provaz a snažíme se být co nejúspěšnější.“

Washington draftoval Bretta Flemminga v roce 2009 jako 145. v pořadí, dres Capitals však postavou nevelký zadák oblékl jen v přípravných zápasech

Co říkáte na současné postavení mužstva v tabulce?
„Myslím, že před začátkem základní části nebyla očekávání až tak vysoká, ale po výborném začátku v podobě šesti výher v řadě je frustrující, že jsme se v tabulce přece jen trochu propadli. Poslední dobou nebyly naše výkony optimální a vyhráli jsme jen jednou z pěti zápasů. Na druhou stranu sezóna je dlouhá. Máme čas postavení vylepšit a posunout se trochu výš, kde bychom chtěli po dobrém vstupu být.“

Dá se tedy říct, že první reprezentační přestávka přišla vhod vzhledem ke stagnujícím výsledkům mužstva?
„Asi bychom to tak mohli říct. Všichni si odpočineme, kluci mohli strávit pár dní s rodinami a vyčistit si hlavy, aby se vrátili zpátky připravení se dál prát o co nejlepší výsledky.“

Když jsme u rodiny. Jste v Chomutově sám?
„Přítelkyně tu teď se mnou byla, ale dneska (Pozn. red.: Rozhovor vznikal ve středu 2.11.) odletěla. Rodiče a brácha Tyler přiletí na Vánoce, abychom je strávili tady v Chomutově. Rodiče mají rádi, když je rodina během vánočních svátků pohromadě, takže si naplánovali přílet právě na tohle období.“

Budou vaši příbuzní v České republice poprvé?
„Brácha tu byl párkrát na turnajích. Rodiče budou teprve podruhé v Evropě, takže půjde o jejich českou premiéru.“

Už máte představu, jaký bude jejich program? Asi nevynechají Prahu, že?
„Kolem Vánoc jedeme do Vítkovic, takže budu vlastně skoro dva dny pryč. Myslím, že rodiče vyrazí do Drážďan. Prahu určitě nevynechají.“

Brett Flemming se nebojí podpořit útok, takže se občas ocitne i za brankou soupeře

Jak často jste s vašimi nejbližšími v kontaktu? Vím, že váš otec sleduje záznamy zápasů...
„U nás mají rodiče šestihodinový časový posun, takže tady je jedenáct večer, když přijdou z práce. Já jdu akorát spát, když se oni vrací domů, proto je těžké povídat si každý den. O víkendu je to lepší, to si píšeme nebo si voláme přes den. Taťka kouká na zápasy díky záznamům na internetu, takže se o nich bavíme. Říká, že extraliga je opravdu kvalitní soutěž, máme dobrý tým a jde zase o posun v mojí kariéře. Umí mě i zkritizovat, když to není ono. S mamkou řešíme, co je nového doma. Prostě taková ta klasická témata.“

Působíte v Evropě druhým rokem. Přemýšlíte nad možností, že by vám přistála pozvánka na akci kanadské reprezentace na Německém nebo Spenglerově poháru?
„Bylo by nádherné, kdyby se něco takového stalo. Vlastně od sedmnácti let jsem Kanadu nereprezentoval. Byla by čest, kdybych mohl znovu přetáhnout přes hlavu kanadský dres. Hodně kluků z evropských soutěží na obou akcích hraje, tak uvidíme. Jak jsem říkal, byla by to velká pocta.“

Zastavme se trochu u vaší zámořské kariéry. Proč jste se podle vás neprobojoval do NHL?
„V roce 2009 mě v pátém kole draftoval Washington. Byl jsem mladý a Capitals se o mě velmi dobře starali. Když jsem přecházel z juniorů mezi dospělé a profesionály, začínal jsem na farmě v Hershey, kde to vypadalo docela dobře. Jenže po čase jsem byl poslán do East Coast Hockey League. Další dva roky jsem pendloval mezi Hershey a South Carolinou a nebyl jsem schopný získat stálé místo v AHL ani potom v organizaci Philadelphie, což pro mě bylo hodně frustrující. Nakonec jsem dospěl k rozhodnutí, že opustím Severní Ameriku a vyrazím do Evropy, kde se zkusím prosadit. Zatím se zdá, že to funguje. Určitě toho nelituju a věřím, že jsem udělal dobře. Nepodepsal jsem smlouvu s týmem NHL, takže ani na farmě už nebyl takový zájem o můj rozvoj. Navíc dvoucestná smlouva v AHL znamená pendlování mezi touhle soutěží a druhou farmou, neustálé měnění měst a nejistou budoucnost. V Evropě člověk přece jen trochu víc ví, co ho během sezóny může potkat a těch změn není tolik jako v Americe.“

Ve Philadelphii se Brett Flemming pokoušel prosadit před sezónou 2014/2015, ale znovu jen pendloval mezi první a druhou farmou v Lehigh Valley respektive Readingu

Jaké cíle a sny si před sebe stavíte v současnosti?
„Nechci se dívat moc dopředu, ale každý se chce neustále posouvat výš a zlepšovat. Extraliga je skvělá soutěž a byl bych šťastný, kdybych ji mohl hrát i příští rok. Pokud by to nevyšlo, v Evropě je řada dalších kvalitních soutěží. Dobrý hokej se hraje ve švédské, finské, ruské nebo švýcarské lize. Rád bych i příští rok hrál v Evropě a byl šťastný. Samozřejmě ale největším snem zůstává pořád návrat do NHL, to je jasné. Je to běh na dlouho trať a byla by zábava se za Atlantik vrátit.“

Prozradíte svůj hokejový vzor?
„Když jsem byl mladší, byl to nejlepší hokejista všech dob Wayne Gretzky. Teď se mi líbí, jak hraje Duncan Keith. Je sice o něco vyšší než já, ale taky nepatří k nějakým obrům. Velmi dobře bruslí, což mění ve svou výhodu. Taky je důrazný a odolný. Hraje dobře v obranném pásmu, dokáže i podpořit útok. Je to zkrátka všestranný bek.“

Když máte volno, jak se zabavíte?
„V Chomutově se jdu projít nebo si zajdu na kafe. Když jsem v létě doma, zajdeme s kamarády na ryby nebo si jdeme zahrát softbal v amatérské lize s lidmi, se kterými jsem chodil do školy nebo hrál hokej jako malý. Dali jsme dohromady tým a jednou dvakrát týdně si jdeme zahrát pro zábavu. Dá se říct, že je to nejlepší cesta, jak se potkat, protože jinak se termín hledá špatně.“