Sezona pokračuje! Nyní je na mušce Dukla Jihlava

Napsal 23.02.2004 Martin Bocian
C h o m u t o v – Hokejisté KLH Chomutov ještě ani nestačili vstřebat příjemné pocity z vyřazení Třebíče a už na ně číhá další soupeř z Vysočiny – HC Dukla Jihlava. Historie se opakuje, také loni se oba soupeři potkali v semifinále. Před rokem však měli výhodu domácího prostředí jihlavští. Letos tomu bude naopak. Začíná se na severu Čech a hokejisté KLH Chomutov budou opět spoléhat na výborné publikum. Vyčerpávající sérii s Třebíčí Severočeši zvládli, nyní se opět začíná od nuly. Semifinálové boje začínají na chomutovském Zimním stadionu v úterý 24. února od půl šesté večer.

Trenéři: Petr Fiala a Petr Vlk
Nejvyšší výhra ve vzájemných duelech: 6:0 (14.03.2000)
Nejvyšší prohra ve vzájemných duelech: 1:6 (03.12.2003)
Hvězdy týmu: Petr Kaňkovský, Oldřich Bakus a Marian Morava

Historie klubu HC Dukla Jihlava

Od svého vzniku v roce 1956 patřila Dukla Jihlava mezi vrcholné kluby československého hokeje. V jejím týmu se vystřídala spousta výborných hokejistů, z nichž většina také oblékla reprezentační dres. Jen namátkou můžeme jmenovat: bratří Holíkové, Augusta, Králík, Uvíra, Rosol, Kokrment, Lála, Liba, Bubla a spousta dalších. Velkou zásluhu na tom však měla armáda, která zajistila, aby ti nejlepší z branců strávili vojnu právě na Vysočině. Po roce 1989 se však spousta mladých sportovců vojně vyhýbala a Dukla začala ztrácet svůj lesk. Přesto všechno ale ještě o dva roky později vyhrála titul mistra Československa, což byl poslední významný úspěch v její historii. Od té doby to s jihlavským hokejem šlo od deseti k pěti. Dvakrát nad ním visel strašák sestupu do nižší soutěže. Poprvé jihlavští hráči zvítězili v baráži a podruhé jim pomohlo až rozšíření soutěže. Sestup byl tak zažehnán, ale Dukla nadále tápala na extraligovém dně, až přišel rok 1999. V tom roce totiž Jihlava prohrála souboj o udržení se Znojmem a nezbylo jí nic jiného, než vzít zavděk první ligu. Hned v následujícím roce měl jihlavský hokej možnost vrátit se do nejvyšší soutěže, jenže v baráži ztroskotal na Vítkovicích. Od té doby se už HC Dukla Jihlava tak daleko nedostala a stále marně čeká na návrat mezi českou hokejovou elitu.

Největší úspěchy jihlavského hokeje

Mistr Československa: v letech 1967, 1968, 1969, 1970, 1971, 1972, 1974, 1982, 1983, 1984, 1985 a 1991.
Vítěz Spenglerova Poháru: v letech 1966, 1967, 1969, 1979 a 1983.
Finalista PMEZ: v letech 1968, 1971, 1973, 1977, 1983, 1984, 1985 a 1986.
Finalista Světového poháru: v letech 1972 a 1974.

Vzájemná bilance z let 1957 - 1974

Od roku 1957 – 1964 se oba soupeři nepřetržitě potkávaly v československé nejvyšší soutěži. V roce 1964 Chomutov sestoupil. Za tři roky soutěž sice opět vybojoval, ale vydržel v ní pouze jeden rok (sezóna 1967/68). Naposledy Severočeši nahlédli do nejvyšší soutěže v sezoně 1973/74. Celkem v 9 ročnících tak VTŹ Chomutov a Dukla Jihlava sváděli vzájemné boje, které ve valné většině případů vyznívaly lépe pro hráče z Vysočiny.

Z V R P Skóre
Bilance doma 12 3 2 7 39:56
Bilance venku 12 0 0 12 26:87
Bilance celkem 24 3 2 19 65:143

Vzájemná bilance v 1. lize (od roku 1999)

Bilance doma 13 8 2 3 47:23
Bilance venku 13 2 1 10 23:44
Bilance celkem 26 10 3 13 70:67

Nejlepší střelci ve vzájemných zápasech

Z Chomutovských hráčů se proti Jihlavě nejvíce daří Kamilu Koláčkovi, který nastoupil proti Dukle čtyřiadvacetkrát a zatížil její konto čtrnácti góly. Jeho protějškem je Cihlář, ten však svoji sedmibrankovou sbírku nerozšíří, jelikož před několika lety z Jihlavy odešel.

Kamil Koláček a Oldřich Bakus jsou v současnosti nejlepšími střelci ve vzájemných duelech.

KLH Chomutov
14 - K. Koláček 8 - Šíp 5 - Jíra Gombár 4 - Mikšovic Mošna 3 - Boušek Stavenský HC Dukla Jihlava
7 – Cihlář 6 - Bakus 5 – Hodek 4 - Rytnauer Kaňkovský 3 - Pípa Cachnín Zdráhal

Pozn.: Tučně označení jsou aktivními hráči KLH Chomutov nebo HC Dukla Jihlava.

Třetí souboj s Jihlavou v play off

Ve vyřazovacích bojích se Chomutov s Jihlavou poprvé potkal v sezoně 1999/2000 a to hned ve finále. V prvních dvou zápasech měli výhodu domácího prostředí Severočeši a dokázali ji naplno využít. Po vysokých výhrách 5:2 a 6:0 se zdálo, že jihlavští ztratí možnost vrátit se po roce do nejvyšší soutěže. Opak byl ale pravdou. I jihlavští byli na svém ledě stoprocentní, když vyhráli 2:0 a 6:2. Na rozhodující pátý duel v Chomutově přišla rekordní návštěva 8000 diváků, kteří viděli vyrovnanou bitvu. Hosté na začátku poslední třetiny vedli 2:3 a tento stav udrželi až do samého závěru. V poslední minutě přidal čtvrtý gól do prázdné branky Polcar a definitivně poslal Duklu do baráže proti Vítkovicím.

Druhý střet obou soupeřů v play off se konal loni. Tehdy Chomutov skončil po čtyřiceti kolech na třetím místě, ve čtvrtfinále porazil Ústí 3:2 na zápasy a čekala na něj druhá Jihlava. Ta měla tentokrát výhodu prvních dvou utkání na svém hřišti. První zápas vyhrála 5:2. Do druhého zápasu nastoupil v chomutovské brance Vrba, místo Jariny, který měl angínu a už první duel odchytal se sebezapřením. Od 29. minuty vedli domácí 2:1 a těsný náskok si udržely až téměř do konce. Minutu před koncem se z těžkého úhlu trefil Rytnauer a vítězství pojistil při power play hostů Adamčík. Dukla tak vyhrála 4:1 a na zápasy vedla 2:0. Třetí zápas na severu Čech byl nejvyrovnanějším z celé série. Chomutov vedl od 9. minuty když Szakal od modré čáry prostřelil Suchana. Za pět minut ale ukončil zmatky v obranné třetině domácích Šefčík a vyrovnal na 1:1. Ve druhé třetině navíc otočil skóre Bakus. Chomutovští vyrovnali ve 49. minutě, ale gól sudí pro hru nohou neuznal. Za dvě minuty už ale Mikšovic regulérně dorazil Plačkovu střelu a vyrovnal na 2:2. V té samé minutě nebyl ze stejného důvodu uznán také gól Dukly. A tak rozhodla 59. minuta. Když už zápas spěl do prodloužení, chybovali domácí v útočném pásmu a Bakus zakončil sólový nájezd do horní poloviny branky – 3:2. Domácí ani napodruhé Jihlavu nevyřadili, ale lidové přísloví praví: “Do třetice všeho dobrého…“

Jak si Dukla vedla ve čtvrtfinále?

Čtvrtfinále přisoudilo Jihlavě tým HC VČE Hradec Králové. Favorité se nevyzpytatelného soupeře nezalekli a zvítězili vcelku hladce 3:0 na zápasy. Během prvních dvou zápasů před domácím publikem přitom připustili Energetikům pouze jednu branku, což svědčí o velmi dobré práci jihlavské defenzivy. Po vítězstvích 2:0 a 5:1 se tak série přesunula na východ Čech. Také tam to vypadalo na jednoznačnou záležitost ve prospěch Dukly, která ve třetí třetině vedla už 2:4. Jenže domácí se nevzdali a podařilo se jim vyrovnat na 4:4 a dotáhnout zápas až do prodloužení. To o vítězi nerozhodlo a tak přišly na řadu samostatné nájezdy. V těch ale domácí nedokázali překonat brankáře Suchana. Naopak hosté dva nájezdy proměnili a z postupu se proto radovala Jihlava. “Chtěli jsme tady každopádně vyhrát, ale rozhodně jsme to neplánovali až takhle dramaticky. Zápas jsme si sami trochu zkomplikovali vlastní nedůsledností a museli jsme pak o výhře rozhodnout až v samostatných nájezdech,“ řekl po utkání jihlavský trenér Petr Fiala. “Na druhou stranu jsme si to alespoň vyzkoušeli a ověřili si jak jsme na tom psychicky. Každopádně pro nás nebyl Hradec v prvním kole vůbec snadným soupeřem.“

Jak je na tom Dukla?

V jihlavské sestavě by se ještě stále neměl objevit zkušený útočník Roman Hlouch, který se zotavuje z naražení ledvin. S týmem už sice trénuje, ale do zápasu zřejmě zatím nezasáhne. Ani obranné řady žlutočervených nebudou kompletní. Pavel Staněk má přetrhané vazy v obou kolenech a také Ondřej Kubeš má problémy se zraněnou nohou. Jednatel Dukly Ivan Padělek přesto neskrývá před semifinálovou sérií optimismus. “Chceme postoupit a odhodlání nám nechybí,“ říká rázně.

Jak je na tom Chomutov?

Hrdinou chomutovského týmu je také Ladislav Boušek.

Série s Třebíčí stála chomutovské mnoho fyzických i psychických sil, o to radostnější byl postup do semifinále. Vyžádal si však několik obětí v podobě zranění. Už do čtvrtého vzájemného duelu nenastoupil Stanislav Mikšovic. Rozhodující pátý zápas navíc nedohrálo další trio útočníků Milan Hahn (rameno), Petr Jíra (koleno) a Michal Jeslínek (otřes mozku). Poslední jmenovaný v pondělí naplno trénoval a tak proti Dukle určitě nastoupí, další hráči čekali na výsledky lékařských vyšetření a o jejich startu v semifinále se rozhodne možná až těsně před zápasem. “Jihlava je nesmírně silný soupeř, hraje rychlý, kombinační hokej. Přesto uděláme vše, co je v našich silách, abychom postoupili my,“ slibuje chomutovský trenér Vladimír Kýhos. Proto budou chomutovští hokejisté opět potřebovat podporu skvělého publika. “V posledním zápase proti Třebíči nám diváci vytvořili výbornou atmosféru a doufáme, že nás budou stejně podporovat i nadále,“ věří Kýhos. Čeká se také příjezd početné skupiny fanoušků Dukly. Série začíná 24. a 25. února v Chomutově. Po jednodenní přestávce se přesune na Vysočinu. Případný pátý duel se bude hrát opět na severu Čech 1. března.

Předpokládané sestavy

Chomutov: Podolka (Fikrt) - Nosek, Plaček, Maleček, Trefný, Szakal, Liška, Ambrož, Dráb - Jeslínek, Šíp, Boušek - Jíra, Charousek, Kostourek - Mikšovic, Koláček, Polodna - Martenek, Slavík, Hahn

Jihlava: Suchan (Jež) - Kuchyňa, Kolafa, Punčochář, Malena, Šmarda, Morava, Duben - Padělek, Bakus, Rytnauer - Mareš, Havel, Altrichter, - Cmunt, Kaňkovský, Říha - Sklenička, Fink, Čachotský - Chytka