Piráti jsou zatím v olympijské přestávce stoprocentní, v Litvínově úřadoval Jiří Smejkal

Napsal 20.02.2018 Marek Douda, Kateřina Kundertová
L i t v í n o v / C h o m u t o v - Piráti nastoupili ke druhému přípravnému utkání v olympijské přestávce na ledě Litvínova, kde sice rychle prohrávali, ale nakonec slavili vítězství. Jiří Smejkal začal přesnou přihrávkou v deváté minutě, a poté vstřelil dva góly, díky kterým šli Chomutovští pokaždé do vedení. Odveta je v chomutovské aréně naplánovaná už na čtvrtek 22. února od 17 hodin a 30 minut.
přát. út 20.2.2018
LIT
3:4(1:2, 1:2, 1:0)
Litvínov
Petrásek – Kubát, Gula, Baránek, Čutta, Iberer, Doudera, Sklenička – Lukeš, Hübl, Gerhát, M. Růžička, Mikúš, Vandas, Jurčík, Hanzl, Černý, Matoušek, Válek, Jánský, Řehoř
Pavlát – Grman, Flemming, Knot, Chalupa, Dietz, Mrázek, Slovák, Szathmáry – Huml, Tomeček, V. Růžička, Havel, Šťovíček, Koblasa, Hlava, Vantuch, Poletín, Sklenář, Smejkal, Skokan

Litvínov
3. Hanzl (Černý, Kubát), 29. Lukeš (Gerhát), 59. Gula (Gerhát, Mikúš)
9. Havel (Smejkal, Knot), 15. Smejkal (Hlava), 34. Smejkal (Knot), 36. Poletín (Huml, Slovák)

5:5
1:1
0:0
Micka, Pavlovič – Frodl, Klouček

Oba rivalové se v utkání uvedli aktivně a Verva otevřela gólový účet již po dvou minutách hry. Martin Hanzl si dojel pro odražený puk po střele Černého a bez problému ho doklepl do odkryté klece – 1:0. V osmé minutě chomutovský Šťovíček vypálil z prostoru mezi kruhy, ale nadějný pokus pouze orazítkoval Petráskův beton. Piráti srovnali krok o necelou minutu později, kdy se Jan Havel ocitl sám na hranici brankoviště a nezaváhal – 1:1.

Litvínovštví se v druhé desetiminutovce marně snažili překlopit vedení zpět na svou stranu, rozehrávka žlutočerných často končila ve středu kluziště. Největší a zároveň ojedinělou možnost si ve 14. minutě připsal Gerhát, jenž tvrdou ranou z první jen oprášil Pavlátovu výstroj. V průběhu patnácté minuty Hlava přesně našel číhajícího Jiřího Smejkala, který z hranice brankoviště prostřelil domácího gólmana a dokonal obrat – 1:2.

Litvínov bleskurychle nastoupil do druhé fáze zápasu, když Gerhát přihrál volnému Lukešovi, který však v klíčovém okamžiku přestřelil brankovou konstrukci. Shodná situace nastala ve 28. minutě. Lukeš pobídl Hübla k teči, přičemž litvínovský pokus neměl gólové parametry. Několik vteřin poté byl potrestán Koblasa a Litvínov první početní výhodu zužitkoval. Gerhát, podobně jako v úvodu dějství, hledal před brankou Františka Lukeše, který se z bezprostřední blízkosti tentokrát nemýlil – 2:2.

Vyrovnaný stav opět nevydržel příliš dlouho a Piráti šli po pěti minutách znovu do vedení. Ke konci 34. minuty se prosadil Jiří Smejkal, jenž si po kombinaci s Knotem připsal druhou branku v utkání – 2:3. Domácí celek musel posléze čelit dvojnásobnému oslabení po dobu jedné minuty a třiačtyřiceti vteřin, které ovšem Piráti utnuli po několika vteřinách. Ivan Huml během kolotoče přihrávek zahlédl volného Michala Poletína a chomutovská třiatřicítka vymetla šibenici Petráskovy svatyně – 2:4. V závěru třetiny Jánský nastřelil pirátskou tyčku, ale snížení se nekonalo.

Třetí třetina nabrala zcela odlišný spád než předešlá dějství. Rychlé tempo hry se pozvolna zpomalovalo a pokračovaní zápasové přestřelky bylo v nedohlednu. Do výraznější šance se Verva dostala v závěru 46. minuty, ale Černý napálil neposednou gumu z bezprostřední blízkosti pouze do boční sítě, a navíc za nedovoleného postavení v brankovišti. Dvě minuty poté se Chomutov vydal do přečíslení dva na jednoho, litvínovský brankář však zamítl další změnu v gólovém zápisu.

V druhé polovině závěrečné třetiny měla Verva příležitost ve formě dvou po sobě jdoucích početních výhod, ale ani jednou z nich Litvínovští nevyužili. Symbolicky aktivnější byli svěřenci trenéra Růžičky, skóre však zůstalo neměnné. Největší šanci měl Vladimír Růžička, jehož střela po povedené kličce před Petráskem jen zapadla do boční sítě. Gólová radost Litvínova přeci jen nastala téměř minutu a půl před koncem. Jiří Gula napřáhl od modré a prostřelil vše, co mu stálo v cestě – 3:4. Chomutov si poté pohlídal závěrečné vteřiny a ovládl Podkrušnohorské derby.

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): „Řekl bych, že utkání splnilo, co jsme chtěli, přestože bylo brané opravdu jako přátelské. Od Dynama jsme dál pracovali na systému v obranném i útočném pásmu a zároveň jsme nechtěli, aby kluci vypadli ze zápasového tempa. Byly tam přesilovky i oslabení, prostor dostali všichni hráči, protože jsme hráli na čtyři pětky. Dopadlo to pro nás slušně, uvidíme, jak bude vypadat čtvrteční střetnutí.“