JUNIOŘI - článek

„Chtěl bych pozvat diváky do hlediště,” řiká trenér juniorů Aleš Totter

Napsal 10.03.2010 Václav Mohelník
C h o m u t o v - V sobotu odehráli chomutovští junioři poslední zápas základní části a již tuto středu je čeká první zápas osmifinále play off, když se na svém ledě střetnou s týmem Vítkovic. Utkání startuje od 18:00 a všichni jste srdečně zváni. Ještě než vůbec závěrečné boje juniorské soutěže začnou, jsme po utkání s Libercem vyzpovídali hlavního chomutovského kouče Aleše Tottera.

Poslední utkání, které jste v základní části odehráli, byl duel proti libereckým Bílým Tygrům. V zápase jste vedli 2:0, ale nakonec prohráli 2:5. Jaké to bylo utkání?

„Snažíme se hrát náročný systém a tým dokáže odehrát jenom část zápasu. Už zápas předtím s Ústím nad Labem byla první třetina výborná a poté se to zhoršilo. Na Kladně jsme vydrželi první třetinu, pasáže ve druhé a závěr zápasu ve třetí třetině. S Libercem jsme potom hráli pouze první třetinu, a poté se začaly kupit chyby. Chtěli jsme nechat odehrát všechny hráče celý zápas, protože nám už o nic nešlo. Z patnáctého místa jsme se již pohnout nemohli, ale tím neříkám, že jsme chtěli soupeři zápas odevzdat. Hnali jsme všechny hráče, aby se dobře naladili před středečním zápasem, kdy začínáme doma play off.“

Ke konci zápasu se zranil nepříjemně jeden z hostujících hráčů, kdy na ledě zasahoval také doktor a okamžitě hráče odváželi do nemocnice. Jak jste Vy osobně viděl tuto situaci?

„Myslím si, že to byl čistý hit. Podobný, jako na olympiádě, kde Ovečkin zbořil Jardu Jágra. Taky to tam nikdo neřešil. Rozhodčí dal dvouminutový trest, až když viděl nosítka. To jsou čeští rozhodčí, ti vždycky odpískají až poté, když se něco stane.Tři minuty před tímto zákrokem, byl faul ze zezadu u mantinelu, což dokáže každý, najít si hráče. Uprostřed hřiště, je to už těžší faulovat. Já bych viděl větší zákeřnost v tom, když je faul zezadu, nebo hokejkou do obličeje, než tímto čistým hitem. Samozřejmě byl hráč nepřipravený a vypadalo to špatně. Ještě tam nalít na brankovou konstrukci, což je už věc náhody a nikdo to nechtěl. Přejeme mu, jestli má nějaké zranění či otřes mozku, brzké uzdravení.“

Podle prvních informací, co jsem získal od pana Makóniho (trenér brankářů KLH Chomutov), tak postižený hráč hostí chvíli neviděl a necítil tělo od pasu, až k hlavě. Jak to může s psychikou týmu zacloumat?

„Já osobně nemám bližší informace ke zraněnému hráči, ale doufám, že to tak hrozné nebude. Že prognózy budou co nejlepší a hráč se co nejdřív dá do hromady. Samozřejmě hráči to mají v podvědomí a dokáží rychle zareagovat. Doufám, že to nebude nic vážného. Záleží na tom, jak je to zranění vážné.“

Jak se postupuje při takovýchto zranění?

„Určitě tu je na každých zápase lékař. Když je nějaký vážnější úraz, tak se volá záchranka a jedou hned do nemocnice. Určitě se udělají základní vyšetření, rentgeny a ostatní záležitosti. Horší je, že je z hostujícího týmu. Jestli bude mít nějaké větší problémy, tak si ho tu nechají přes noc na pozorování v nemocnici. Jinak, když je to lehčí zranění, tak doktor to ošetří a dojde si doma k odbornému lékaři. Záleží na rozsahu zranění toho hráče. Myslím si, že lékařská služba je na všech stadionech stejná. Je tu minimálně jeden doktor. Záchranka se dá zavolat od každého zimního stadionu. Už je povinností mít na každém stadionu i defibrilátory. Jsou tu nějaké nařízení, takže každý tým to respektuje a nevšímá si toho, jestli tu je lepší nebo horší vybavení. Chomutovský stadion je v téhle oblasti na výborné úrovni.“

Jak již bylo řečeno, zápas s Libercem byl posledním v základní a nástavbové části. Jak byste zhodnotil jednotlivce v týmu?

„Mé hodnocení bude pozitivní. Sedm, osm kluků hraje první ligu a můžou ji i stabilně hrát. Byl jsem se podívat na play off v Kadani, a někteří hráči nebyli na ledě jen do počtu. To je první věc, kterou bychom rádi, aby se hráči zapracovali do první ligy. Další věc je, že jsme zapojili do zápasů dorostence a hráli jsme poslední čtvrtinu soutěže, jako nejmladší tým v celé extralize. Kluci dokázali otáčet zápasy a vybojovat si play off, což je strašně cenné. Nemuseli jsme hrát na „dorazový“ ročník a vybojovali jsme to i s mladými hráči. Uhráli jste si to sami a nemuseli jsme čekat až do posledního zápasu. Kluci chtějí na sobě pracovat a respektují zvolený systém. Bohužel ještě nezvládnou celý zápas, ale je to taky tím, že nejsme kompletní, neboť s námi hráči pravidelně netrénují, někteří například vypomáhají „A“ týmu KLH Chomutov. Určitě si tým, co tu je, zaslouží pochvalu za pracovitost a za to, jak dokážou dodržovat systém. Vytvořili výbornou partu. To si myslím, že jsou základní body, které mě osobně potěšily a tvoří kolektiv do budoucna.“

Jak byste zhodnotil celkové umístění Vašeho týmu v Noen extralize juniorů?

„Cílem byla záchrana, což se povedlo. Nepsané cíle jsou splněné a play off je bonus navíc. Uvidíme, s jakým ročníkem přijede soupeř v prvním kole. My osobně budeme hrát s mladým týmem a se sestavou, jaká hrála poslední třetinu soutěže. Kluci si to zaslouží, vybojovali si to s přímými konkurenty na play off. Plno hráčů jsme posunuli do mužstev dospělých, ať už tady v Chomutově, nebo jinam. Udělali jsme v play off, takže jsme spokojení. Jsme spokojeni s tím, jak soutěž probíhala a jak tým pracoval.“

Vy osobně jste přišel do týmu po odvolání pana Nekvindy. Jaké prvky jste se snažil zapracovat do systému hry?

„Snažím se o to, aby hráči ctili systém, aby i největší osobnosti pracovali pro tým, tedy abychom hráli a napadali. Snažili jsme se hned posílat hráče, aby vybojoval kotouč. Také aby hráči dohrávali situace, dostávali se do střelby, tlačit se do branky a byli jistější v koncovce.“

Vy jste přišel do Chomutova z Jihlavy. Jak byste posoudil kvality obou mužstev?

„Posoudit dva týmy je vždy těžké. Když porovnáváte dva mančafty, může to někoho urazit. Vždycky trenér chválí nový tým, ale myslím si, že Chomutov má lepší zázemí a finanční možnosti než Jihlava. Je to vidět i na kádru, jsou tu šikovní hráči. Ještě ne moc osobnosti, ale kvalita hráčů tu je určitě“.

V nedávném rozhovoru Lukáš Zeman povídal, že sledujete i zahraniční ligy, jakými jsou švédská a kanadská juniorská liga. Jaké prvky jste si vzal ze zahraničních soutěží?

„Trochu je sleduji a nedávno jsem byl na stážích ve Švédsku a v Kanadě. Myslím si, že ve Švédsku pracují výborně trenéři na individuálním rozvoji hráče. Na jejich nedostatcích, nebo také na silných stránkách, jakými jsou střelba, bruslení, vedení kotouče, klamání, atd.. Snažíme se v dopoledních jednotkách pracovat a rádi bychom, aby to bylo jako ve Švédsku. Co se týče našich hráčů, tak je v celkovém rozsahu vidět, že musí na sobě pracovat už od jedenácti let až po juniorku a potom se mohou zlepšovat. Výborný prvek ze skandinávské ligy je prolínaní, kde obránci i útočníci dokážou zastat roli druhého. V první třetině proti Ústí nad Labem jsme to hráli, kdy útočníci bránili a beci útočili. To je náznak tohoto systému, co bych chtěl nastavit. Zatím to nedokážeme hrát naplno celých 60 minut. Z Kanady jsem si vzal obrovské nasazení, mít vůli v souboji jeden na jednoho. Důraz, dodržování systému, jednoduchost, hra o mantinely, tlačení se do střelby, dorážky, precizní přesilové hry, na tom musíme ještě hodně zapracovat. Snažíme se do toho zapasovat i tu naší českou chytrost, to co máme pouze my. Pokud tu budou ke všemu možnosti, podmínky a hráči to budou tak akceptovat, tak si myslím, že vývoj hráčů bude ke spokojenosti všech v klubu, tedy aby se co nejvíce hráčů zapojilo do „A“ týmu.“

Skončila základní část a máte krátkou pauzu před play off. Čím byste chtěl překvapit soupeře?

„Pauzu prakticky nebudeme mít žádnou. Máme pouze jeden den. Ve středu je tu první vyřazovací zápas, kdy nastoupíme proti Vítkovicím. Osobně mám trošku výhodu v tom, že jsme v Jihlavě dvakrát proti nim hráli a hráče jsem viděl. Byl to poslední zápas v Jihlavě, kdy jsme doma prohráli po nájezdech. Samozřejmě tým se mohl obměnit, ale trenér zůstal stejný. Nějaké věci si ze zápasů s Vítkovicemi pamatuji. A čím je překvapit? Hrajeme doma a osmifinálová série je ošidná. Hraje se na dvě vítězná utkání. Kdyby se nám podařilo ve středu vyhrát doma, tak můžeme dostat pod určitý tlak soupeře. Chtěli bychom odehrát celý zápas, jako domácí zápas proti Ústí nad Labem, kdy se nám povedlo hrát v pohybu a v kvalitě. Potom si myslím, že bychom se soupeřem mohli hrát zajímavý zápas. Tímto bych chtěl pozvat i diváky, protože kluci hrají i za diváky. Když to porovnám s Kanadou, kde na zápas přijde i přes 10 000 diváků, tak tady se to hraje v komorní atmosféře. Samozřejmě nejde to porovnávat. Ale každý divák, který přijde, tak to samozřejmě vnímají i sami hráči. Navíc je to zápas play off s výborným týmem, takže jsme už víc pro lidi nemohli udělat.“

Jak je tým celkově připravený fyzicky a psychicky na zápasy play off ?

„Myslím, že fyzicky jsou hráči dobře připravení, kdy po vánočních svátcích trénovali a dostávali více tréninků, než obvykle. Věděli jsme, že se bude v prvních dvou měsících rozhodovat o play off a chtěli jsme tomu obětovat maximum. Fyzička si myslím, že tedy problém nebude. Psychicky máme výkyvy, ale chceme tu od příštího roku odborníka, který tu, „jak se říká na hlavu“, bude pracovat. Samozřejmě se snažíme hráče po psychické stránce připravit, ale kluci jsou ještě ve věku, kdy nejsou ještě dospělí. Každý je mentálně někde jinde a je těžké tým psychicky srovnat. Věřím ale, že ve středu budeme psychicky připravení, přeci jen nejdeme do play off v roli favorita, což by nám mohlo pomoci.“

Děkuji za rozhovor.