Mladežnický hokej

Čtvrťáci 3K se utkali ve třech sportech, klání má být začátkem tradice

Napsal 20.06.2013 Libor Kult
C h o m u t o v - Třetí červnový víkend uspořádali Piráti Chomutov sportovní víceboj pro malé hokejisty narozené v roce 2004. V areálu v Droužkovicích se proti sobě postavila dvě mužstva Pirátů, jedno kadaňské a jedno klášterecké. Každý se utkal s každým ve fotbale, vybíjené a baseballu, jenž měl upravená pravidla. „Díky podpoře klubu, který nám pomohl zajistit občerstvení včetně pitného režimu, a radnice v Droužkovicích jsme mohli v krásném areálu uspořádat perfektní akci,“ libuje si Daniel Mašek, trenér čtvrté třídy Pirátů. „Všechno jsme měli perfektně připravené, takže jsme na polovině klasického fotbalového hřiště mohli hrát fotbal, na druhé jsme měli baseballové hřiště včetně met a na přilehlém kurtu probíhala házená,“ děkuje na dálku.

Podobné akce nejsou v našich zeměpisných šířkách úplně obvyklé, ale Daniel Mašek i šéf mládežnického úseku Jaroslav Liška jsou přesvědčeni o správnosti zařazení jiných sportů do přípravy. „Průprava fotbalu, basketbalu, vybíjené nebo třeba i baseballu by se měla přenést do přípravy obecně, aby se kluci naučili základní dovednosti,“ shrnuje za oba druhý jmenovaný.

„Pro herní stránku věci se z našeho pohledu jedná o výbornou věc. Kluci se v létě můžou naučit lépe číst hru právě díky doplňkovým kolektivním sportům. Podobné turnaje by pak měli být motivačním vyvrcholení jejich snažení v tréninku,“ vysvětluje Jaroslav Liška postoj nejen svůj, což dokládají slova Daniela Maška.

„Bavíme se už několik let, že u malých dětí se v přípravě blázní s abnormální specializací. Já osobně, a věřím, že nejsem sám, zastávám názor, že letní příprava by se měla sestávat z opačných záležitostí, než je lední hokej, přestože všechno směřuje k výkonnosti právě v hokeji,“ hlásí kouč malých Pirátů. „Další sporty ale rozvíjí všestrannou pohyblivost a koordinaci, takže klukům doporučuji, ať dělají další sporty, případně jim chceme tu možnost dát v rámci tréninku, což jsme udělali v tomto případě,“ doplňuje ještě.

A proč byly vybrány zrovna fotbal, vybíjená a baseball? I na to má duchovní otec akce odpověď, přestože jej podle vlastních slov podobná otázka poněkud zaskočila. „Fotbal je podobný hokeji. Je potřeba dobře přihrát a kombinovat,“ začíná vyprávět. „U vybíjené musí kluci umět hodit míčem, což pro řadu z nich byl docela problém, když jsme dva měsíce zpátky začali s přípravou na tenhle turnaj,“ prozrazuje s úsměvem.

„A třeba baseball byl pro nás všechny de facto nový, přestože se jedná o skvělý mix přemýšlení, akce, dovednosti, herní strategie a týmové taktiky. Nejde o individuální sport, kde jen někdo bouchá pálkou do míčku,“ upozorňuje následně.

O tyto poháry bojovala čtyři mužstva skoro celý den

Poháry i medaile byly předány, přesto Daniel Mašek hovoří o jiném přínosu podobných akcí, pokud nepočítáme již zmíněnou průpravu v přípravě na nový hokejový ročník. „Výsledek byl pohádkový. Musím se přiznat, že kolikrát jsem během klasické zimní sezóny neviděl takovou zanícenost a takový zápal pro hru jako teď,“ srovnává specialista na nábory Pirátů.

„Možná hrálo roli, že v létě nikdo z kluků zatím v klubovém dresu nezávodil. Chtěli se o to porvat, mělo to jiskru,“ vyzdvihuje zájem ze strany malých hokejistů. „Kluci by se přetrhli, naše maminky napekli, takže po všech stránkách povedený den. Navíc vyšlo i počasí,“ libuje si s odstupem pár dní.

Jaroslav Liška pak na základě přednášky kanadského kondičního trenéra vidí ještě jeden rozměr kolektivních sportů. „Když se kluci naučí hry solidně, dá se zatížení v přípravě dělat hrou. Jakmile kluci hru neumí, stojí při ní a koukají, aniž by měli zatížení,“ uvádí rodilý Jihočech.

Daniel Mašek hodlá v načaté práci pokračovat, podobných akcí by mohlo přibývat, neboť zájem o hodnocení projevil i svazový šéftrenér Slavomír Lener. „Konzultovali jsme s ním náš postup. Má zájem podívat se na výstupy a vytvořit, řekněme, regionální nebo týmové turnaje zaměřené na zvládnutí všeobecné pohybové aktivity. To znamená dobře atleticky běhat, umět nějaké základní gymnastické cviky a základy her, aby dokázali hráči načasovat pohyb a podobně,“ uvádí Jaroslav Liška. „Já osobně se budu snažit dělat podobné turnaje i s dalšími kategoriemi. Doufám, že jsme započali tradici a budeme to zdokonalovat nebo třeba i rozšiřovat,“ uzavírá Daniel Mašek.

Pořadí se určovalo snadno. Každý celek absolvoval v každém sportu tři utkání s tím, že za každou výhru obdržel dva body. Za remízu si každé z mužstev připsalo na konto jeden bod. Celkovým vítězem se stal A-tým Pirátů (17 bodů), který ztratil během celého klání jediný bod. Na druhé příčce skončil Klášterec nad Ohří (8 bodů), třetí místo obsadila Kadaň (7 bodů) a čtvrtá příčka patřila B-týmu Pirátů (4 body).

Výsledky baseballu:

Piráti „A“ – Klášterec nad Ohří 12:8
Piráti „A“ – Kadaň 15:7
Piráti „A“ – Piráti „B“ 14:14
Klášterec nad Ohří – Kadaň 7:9
Klášterec nad Ohří – Piráti „B“ 8:11
Kadaň – Piráti „B“ 16:13

Výsledky fotbalu:

Piráti „A“ – Klášterec nad Ohří 8:3
Piráti „A“ – Kadaň 12:4
Piráti „A“ – Piráti „B“ 8:2
Klášterec nad Ohří – Kadaň 10:1
Klášterec nad Ohří – Piráti „B“ 5:2
Kadaň – Piráti „B“ 5:5

Výsledky vybíjené:

Piráti „A“ – Klášterec nad Ohří 7:0
Piráti „A“ – Kadaň 3:0
Piráti „A“ – Piráti „B“ 1:0
Klášterec nad Ohří – Kadaň 3:0
Klášterec nad Ohří – Piráti „B“ 1:0
Kadaň – Piráti „B“ 7:0

Foto: Renata Ciple