". To a mnoho více již v rozhovoru uvnitř článku.">
„Mojí povinností je hlídání tréninkového procesu mládeže. V některých klubech se tato pozice nazývá metodik, manažer mládeže nebo sportovní ředitel mládeže. U nás je to nazvané, tak jak je“.
Mohl byste shrnout Vaší dosavadní hokejovou, trenérskou a manažerskou kariéru?
„To bude na dlouhé povídání. Hrál jsem extraligu na Kladně, nepřetržitě jedenáct let. Poté jsem odešel z Kladna do Německa, kde jsem působil tři roky v Crimmitschau. Po hráčské kariéře jsem se vydal na kariéru trenérskou. V roce 1996 jsem nastoupil jako asistent Josefa Jandače v Berouně, k místním Medvědům. Během roku jsme spolu vytvořili trenérskou dvojici, která trvala po další dva roky. Z Berouna jsem šel na dva roky do Liberce, kde jsem působil, u Bílých Tygrů. V Liberci jsem dostal nabídku od Kladna, kam jsem záhy odešel, ale sezóna moc povedená nebyla. Z Kladna jsem odešel do Chomutova, kde jsem vydržel rok. Poté jsem byl šéfem střediska mládeže v Ústí nad Labem a trenérem juniorů. Z Ústí jsem se vydal do zahraničí, kde jsem vedl národní tým Chorvatska a jeden klub ze Zábřehu. V Lotyšsku jsem byl v armádním týmu HSK Odre, tam jsem byl dva roky. Poslední moje trenérská štace byla v Rusku, za tým Gazprom Orenburg, který hrál druhou nejvyšší ligu. Mimo této činnosti působím na fakultě tělesné výchovy a sportu v Praze“.
Má Vaše pozice v klubu slovo v případných přestupech a odchodech z klubu?
„Určitě. Co se týká mládeže, tak má pozice je jedna z hlavních, co se týká přestupů a odchodů z klubu“.
Jak dlouho už působíte v severočeském klubu KLH Chomutov?
„Momentálně působím v klubu dva měsíce“.
Jaké máte největší hráčské, trenérské a manažerské úspěchy?
Spolupracujete s FTVS v Praze (Fakulta Tělesné výchovy a sportu), co přesně obsahuje Vaše spolupráce s univerzitou?Hráčské úspěchy:
„Titul mistra světa akademiků, 2x start za „B“ tým národního týmu, 11 let (1984-1993) za "A" tým Kladna“.
Trenérské úspěchy:
„Finále s Berounem v 1. lize, 2. místo s Libercem v 1. lize, Postup do „B“ skupiny mistrovství světa s národním týmem Chorvatska, 2x druhé místo v Lotyšsku (základní část), 2x vítězství v lotyšské lize (play-off)“.
„Já jsem nastoupil v roce 1996, kdy jsem se vrátil ze zahraničí po ukončení hráčské kariéry. V době kdy jsem hrál profesionálně hokej, jsem dokázal vystudovat FTVS, za což jsem získal vysokoškolský diplom. To mi otevřelo možnost na fakultě pracovat. Nastoupil jsem tam, jako vedoucí oddělení ledního hokeje. Hokej má pod sebou i dívčí disciplíny, jako je např. krasobruslení. V druhé části mám na starost i ČSLH (Český svaz ledního hokeje), kde mám na starost výuku a školení nových trenérů s licencí „B“ a „A“. Na fakultě jsem působil do roku 2002, poté jsem odešel do zahraničí. Po mém nedávném návratu z Ruska jsem se na fakultu vrátil“.
Jak to máte s časem a dojíždění? Je obtížné střídat Chomutov s Prahou?
„Je to o zvyku. Člověk je pořád v autě. Osobně jsem dojížděl každý den do Liberce, takže jsem na to zvyklý“.
Vy osobně jste působil v roli trenéra „A“ týmu KLH Chomutov, kde Vás po odchodu nahradil Vladimír Kýhos. Jak se od té doby klub v Chomutově zprofesionalizoval? Je to vůbec možné porovnat?
„Já bych řekl, že se to srovnávat nedá. Od té doby, kdy jsem tu působil, se vyměnilo celé vedení, až na paní Kiliánovou a Martina Paška. Vedení se vyměnilo ze 100%, takže si myslím, že ten klub je daleko víc profesionální, než byl“.
Od Vašeho odchodu uplynulo již mnoho let (9 let). V týmu z minulého roku zůstal jediný hráč, který zde hrál i za Vašeho působení. (Petr Jíra). Co říkáte tomu, že se udržel v klubu i přes tu konkurenci, která tu je rok od roku větší?
„Petr Jíra je velmi nedoceněný hráč, který doplácí na svoji výšku. V první lize a v českém hokeji všeobecně“.
Také jste působil v ruských soutěžích, konkrétně ve druhé lize v týmu Gazprom Orenburg. Jaké jsou největší odlišnosti hráčů, které jsou při hře vidět?
„Ruský hokej, nebo i v Lotyšsku je hokej na vysoké technické úrovni. Hráči umí hrát s pukem. Určitě jsou to ligy, kde to je bezkontaktní hokej. Skoro vůbec se nechodí do těla a útočníci mají tendenci nechodit do brány, ale dávat góly do prázdné brány. Útočník si obejde jednoho, druhého hráče, poté se vrátí kličkou k tomu prvnímu hráči a snaží se ho překonat jeden na jednoho. Není tam vůbec systém hry, hráči mají velké problémy i s obrannou hrou. Mládežníky tam nechávají volně hrát a nesvazují je s nějakým systémem obrany, což tady u nás je“.
Zpět do Chomutova. Máte nějaký plán, který by ještě zvýšil konkurenceschopnost mládežnických týmů Chomutova v soutěžích, kromě již zavedeného 3K?
„Určitě práce s mládeží je běh na dlouhou trať. Změny nemůžeme čekat do několika měsíců, ale spíše v řádu let. Určitě bych byl rád, kdyby se tu objevil nějaký hráč, který by se dostal do reprezentace „20“, „18“ a nebylo to tak, jak je to v současnosti, kde jsou hráči v reprezentaci víceméně sporadicky“.
Jak je to se zájmem o hokej v Chomutově? Kolik tak procent hráčů z přípravek dojde až na vrchol, do „A“ týmů nebo ještě dál?
„Poté, co mě kontaktovalo vedení klubu, tak se mi zalíbil ten systém, který tu je. Je tu vize, aby se mládež v Chomutově vychovávala pro hráče „A“ týmu KLH Chomutov. Zatím bohužel ta situace tak růžová není. Moc hráčů v „A“ týmu prostor nedostávalo. Když si uvědomíte, že v „A“ týmu zůstal už pouze Péťa Jíra, který tady nějakým způsobem vyrostl. Všichni ostatní jsou hráči, kteří přišli z jiných týmů. To by se mělo v budoucnu změnit. Doufám, že k tomu přispěju i já“.
Přibližně v polovině následující sezóny se budete stěhovat do nové arény na Zadních Vinohradech. Je již vyřešeno dopravování dětí ze sportovní školy? Popř., kde budou hrát mistrovská utkání?
„Určitě. Už jsme vstoupili do jednání mezi klubem, dopravním podnikem Chomutova a školou. Našla se již varianta, která by vyhovovala všem. Bude zastávka jak u Sportovní školy (Hornická), tak u zimního stadionu. Dopravní spojení pro děti by mělo být zajištěno. V momentě, kdy budou zkolaudovány a k dispozici obě ledové plochy, se teprve bude dělat rozpis a určovat, kde kdo bude hrát. To je ještě spoustu času, zatím je k dispozici pouze stará hala. Např. v Liberci hrají svoje zápasy junioři v tréninkové hale, protože se v Tipsport Aréně střídají hokejisté a basketbalisté, což chvíli trvá, než se palubovka (ledová plocha) připraví“.
Jak byste zhodnotil výsledky mládeže za uplynulou sezónu?
„Junioři cíl splnili. Letos chceme udržet extraligu jak u juniorů, tak u mladšího a staršího dorostu + hrát s vlastními hráči, nebo s hráči z projektu 3K. To si myslím, že bylo vloni splněno. Co vím, tak se tu v průběhu sezóny točili trenéři, což bylo takové chaotické. V tomto spatřuji mé zaměření v klubu, abych osobně zabránil zbytečnému čeření vody. Tomu bych se měl věnovat já a předejít tomu, eventuelně je nějakým způsobu řešit“.
Jsou provedené nějaké změny na trenérských postech?
„V době, kdy jsem přišel, byly již všechny záležitosti vyřešeny. Je již pouze problém v jediném místě, které se bude řešit. V současnosti je situace taková: Aleš Totter – trenér juniorů, Vladimír Čermák – bývalý trenér BK Mladá Boleslav, Benátek a reprezentace, bude trénovat u staršího dorostu. U mladšího dorostu bude trénovat Pavel Táborský, který byl v minulé sezóně odvolaný z postu hlavního trenéra staršího dorostu a sportovního manažera mládeže. Jinak 8. a 9. třída Ladislav Kubát. 5. a 6. třídu má Miroslav Buchal. 4 a 3 třída je pod vedením Zdeňka Chuchla. Děti budou mít na starosti Kamil Koláček a Honza Minčák“.
Jste spokojeni, jak probíhala a probíhá spolupráce juniorů a seniorů? Mám na mysli společné tréninky, nasazování do přípravných a mistrovských zápasů.
„Řekl bych, že to je otázka, která tu ještě nebyla. V přípravném období každé týmy trénují zvlášť. Junioři měli svůj program, senioři také. S „A“ týmem KLH Chomutov žádný junior letos netrénoval“.
Jaké budou hlavní cíle v mládežnických týmech, které hrají extraligu?
„U juniorů je na příští sezónu připravený model, kde padá do první ligy celkem čtveřice týmů + jeden do baráže. Od této skutečnosti vychází i hlavní cíl, a to je udržení extraligy a obehrávání mladých a vlastních hráčů. Cíl jsem již formuloval v jedné z předchozích otázek. Hlavním cílem je vychovávání vlastních hráčů, za podmínky, že bude udržena příslušnost všech nejvyšších soutěží“.
Následující extraligová sezóna juniorů bude ještě šílenější, než v sezóně minulé. Po sezóně sestoupí přímo čtveřice týmů a pátý tým od zadu, bude mít možnost záchrany v baráži. Je k tomuto přizpůsobená příprava, abychom se vyhnuli posledním místům?
„Určitě se snažíme přizpůsobit a předejít všem problémům. Příprava pro juniory, je na velmi vysoké úrovni. Zvolili jsme, ale hlavně trenér Aleš Totter, trošku netradiční přípravu, kde hráči trénovali společně. Na základě fyziologického vyšetření na fakultě, byli hráči rozděleni do pěti skupin. Každá skupina měla přibližně stejné parametry a trénink probíhal ve skupinách. Navíc u juniorského mužstva se zapojila také varianta, že od konce května měli k dispozici ledovou plochu ve Slaném, kam jeden den v týdnu dojížděli. Co se týká objemu, tak junioři se vyrovnali v přípravě seniorskému „A“ týmu“.
Jsou nějaké důležité odchody hráčů, které minulé týmy táhly?
„Víceméně z juniorů odešli hráči, kteří již v této kategorii hrát nemohli, jsou to Rutta, Mazanec, Hofmeister a další, kteří odešli do SK Kadaň. Nicméně mužstvo juniorů bylo jedno z nejmladších, které v soutěži hrálo. Příležitost dostanou jiní hráči, aby dokázali, že umí táhnout mužstvo a vyhrávat. To samé u starších a mladších dorostenců“.
Jací hráči přišli do mládežnických týmů, které by měli mužstvo táhnout?
Po chvíli váhání a koketování s Martinem Paškem: „Můžu říct posila? Martin P.: „Zkus to, ale aby si toho pak nelitoval, že si to vyslovil“. „Asi největší posilou se stal navrátilec Roman Chlouba, který se vrátil z Liberce. To je asi tak nejvýraznější jméno z hráčů, kteří přišli“. (S úsměvem dopoví)
Je naplánovaná již nějaká příprava na ledě? Kdo se utká v přípravě s KLH Chomutov? Budou junioři stejně jako minulý rok hrát se zahraničními soupeři?
„Příprava na ledě naplánovaná je, ale zahraniční soupeř tam chybí. Zahraniční soupeř je připraven pouze pro juniory. Je to nová varianta letní přípravy – Red Bull Cup, což je sponzor rakouského klubu Salzburg. Vznikl projekt, který by měl přípravu juniorů ještě více zkvalitnit. Společně s dalšími deseti kluby v Čechách, jsme byli osloveni i my - Chomutov. Všechny tyto oslovené kluby budou postupně vyzívat a hrát s rakouským klubem HC Red Bull Salzburg. Chomutov je mezi nimi. České kluby ze západu zastupují: Karlovy Vary, Chomutov, Spartu, Slávii a Plzeň – tyto kluby jsou zařazeni do západní skupiny. Z Východní části jsou to kluby: Havlíčkův brod, Jihlava, Písek, Mladá Boleslav + Hvězda Praha“.
Díky za rozhovor