Rozhovory

„Změny typu masky jsem se trochu bál, ale zvykl jsem,“ přibližuje Miroslav Hanuljak

Napsal 14.03.2013 Jan Řápek
C h o m u t o v - Již několik sezón hájí chomutovskou branku. Všichni na něj ovšem byli zvyklí ve staré hokejové masce. Typ, který se moc často nevidí, ale ve kterém vynikal například Dominik Hašek. Od nové sezóny však přišla změna. Piráti Chomutov postoupili do extraligy a brankář Miroslav Hanuljak si pořídil novou helmu. Tentokrát se již ovšem jednalo o moderní typ brankářské helmy. Jaké jsou důvody výměny i její výhody a nevýhody, prozradil on sám.

„Už delší dobu do mě někteří hučeli, abych to změnil, a letos jsem se rozhodl, že to udělám,“ přiznává chomutovský brankář, že byl tak trochu donucen okolím. Následně ještě dodává, že měl ohledně koupě nové části výzbroje zpočátku menší obavy. „Měl jsem z toho trochu strach, ale je to v naprostém pořádku. Hned jsem si zvyknul. Nemám s tím žádný problém,“ říká spokojeně Hanuljak.

Chomutovský gólman
Zde můžete vidět Hanuljaka ještě ve staré masce

Jaké jsou vůbec největší rozdíly mezi starým a novým typem? První je ve vzhledu. Oba typy na první pohled snadno odlišíte. Změny pro brankáře jsou ovšem trochu jiné. „Hlavní rozdíl je, že ten starší typ seděl přímo na hlavě a koš byl přímo před obličejem. Na druhou stranu nová maska drží způsobem, že zezadu tlačí na hlavu nějaký gumy, takže v podstatě celý obličej je opřen o tu masku. Člověk si na to především ze začátku musí zvyknout a nemusí to být úplně příjemné. Bál jsem se zpočátku, abych neměl zhoršený výhled, ale všechno pominulo,“ líčí gólman a jedním dechem srovnává pohodlí obou masek. „Pro mě osobně byla starší maska o něco pohodlnější. Přeci jenom jsem s ní chytal skoro celý život. Ta druhá je ovšem o hodně bezpečnější, což byl taky důvod, proč jsem se pro ni rozhodl,“ zmiňuje Miroslav Hanuljak i faktor bezpečí.

Novou masku si Hanuljak pořídil před začátkem letošní sezóny, kdy Chomutov postoupil do nejvyšší soutěže. Prioritou sice nebylo, že by chtěl jako gólman lépe vypadat před kamerami, ale extraliga byla určitě jedním z faktorů pro výměnu. „Určitě to nebyl hlavní důvod, ale když se mě lidi občas zeptají, tak ze srandy řeknu: Nová soutěž, nová maska,“ směje se.

Miroslav Hanuljak
Zde již v nové masce

Důležitým krokem při výběru je samozřejmě vybrat si model, který nejlépe sedne gólmanově hlavě. „Je mnoho modelů. Všechny jsem si vyzkoušel, aby mi to co nejvíce sedělo. No a pak jsem si ještě navrhl design,“ prozrazuje chomutovský brankář, že motiv své masky si vybral úplně sám.

V Tipsport extralize můžeme vídat různá zajímavá či dokonce extravagantní řešení brankářské masky. Například budějovický gólman Kovář má na masce namalovaný motiv masa. Často oblíbená je i postavička Homera Simpsona. Chomutovští gólmani ovšem dodržují spíše tradice klubu. „Vycházel jsem především z tématiky Chomutova. Máme piráta, takže nebylo nic moc co vymýšlet nového. Je tam i logo, které jsem chtěl využít. Hlavně se v tom moc nevyžívám. Nechtěl jsem někde sedět a vytvářet, hledat nový design. Spíš jsem chtěl něco jednoduchého. Mám tam i svoje motivy jako je číslo, jméno, přezdívka nebo jméno dcery,“ popisuje Miroslav Hanuljak svou brankářskou masku.