Magická desítka je pokořena, hrdinou utkání je Milan Kostourek

Napsal 15.10.2003 David Dinda
Přidány fotografie
C h o m u t o v - Nelehký úkol čekal ve středu na hráče jihlavské Dukly, kteří přijeli v rámci 10. kola na led lídra soutěže do Chomutova. Nažhavení fanoušci očekávali dramatickou bitvu se šťastným koncem pro domácí a s pokořením magické hranice deseti výher v deseti odehraných zápasech. Po vyrovnané první třetině mohli nakonec domů odcházet nad míru spokojeni. V celém průběhu zápasu byly domácí borci jasně lepší než soupeř a díky dvěma gólům Milana Kostourka, brankám Szakala a kapitána Radka Šípa nakonec zaslouženě vyhráli 4:0.
10.kolo st 15.10.2003
4:0(0:0, 3:0, 1:0)
JIH
Jarina - Révay, Hájek, Maleček, Trefný, Szakal, Liška - Zika, Koláček, Jíra - Kostourek, Šíp, Boušek - Hahn, Gergel, Charousek
Jihlava
Hronek (32. Suchan) - Ševčík, Staněk, Duben, Šefčík, Morava, Lupač, Kolafa - Hlouch, Bakus, Mareš - Sklenička, Altrichter, Jantovský - Říha, Kaňkovský, Čachotský

Hráči v bílomodrém vlétli do utkání ve vysokém tempu. První střelu na branku sice vyslala Dukla, ale pak na ledě začali dominovat domácí. Hned z protiútoku si chytře narazil Koláček se Zikou, ale druhý jmenovaný brankáře Hronka nepřekvapil. O minutu později se do útočné pásma krásně dostali Gergel s Hahnem, ale finální přihrávka směřovala Charouskovi na paty. Chomutov si od úvodních minut vynutil velký tlak, všechny útoky, které zakládájí jihlavští hráči končili už středním pásmu. Druhou střelu na branku vyslali hosté až v 6. minutě, tvrdou ránu od modré čáry však Jarina s přehledem pokryl. Chvíli poté se na druhé straně probíjela do šance dvojice Šíp - Boušek, jenže jejich snahu zhatil faul jednoho z jihlavských obránců. V polovině třetiny uzavřel jihlavskou obranu třetí útok domácích a střela Charouska jen těsné minula branku výborně chytajícího Hronka. Jak na kolotoči si museli připadat hráči Dukly v úvodní části utkání, po gólu volal i mohutný tlak ve 14. minutě, kdy nejprve našla Šípova zadovka Kostourka, který střílel beckhendem jen do Hronka. Po vyhraném buly v útočném pásmu kombinoval znovu dobře hrající třetí útok, střelu Hahna znovu zkrotil výtečný Hronek. V útočném oblehání jihlavské branky pokračoval i Koláček se Zikou, hostující obrana nevěděla kam dřív skočit. Z velkého tlaku se tým z Vysočiny vysvobozuje až za cenu dalšího, již třetího vyloučení. V přesilovce kralovala Šípova formace, jen efektní Hronkův rozštěp zabránil tomu, aby se Chomutov konečně dostal do vedení. Jihlavě se nedaří téměř nic, nahrávky jsou nepřesné a když už se hráči dostanou přes střední pásmo tak všechny pokusy končí na pozorné chomutovské obraně. Domácí hráče přibrzdilo až vyloučení Kamila Koláčka v závěru třetiny, do kabin se tak odcházelo za vyrovnaného stavu. Chomutov v prvním dějství Jihlavu jasně přehrával, o čemž svědčí i počet střel na branku 14:4.

Do druhé třetiny vstoupila Dukla v početní převaze, ale výraznější příležitost si nevypracovala. Naopak ve 26. minutě explodoval na chomutovském stadioně výbuch nadšení, když kapitán Šíp našel křížnou nahrávkou přes celou šířku pásma Milana Kostourka a ten přestože byl faulován dokázal v kleče překonat do té doby vynikajícího Hronka - 1:0. Parádní trefa do šibenice tak poslala Chomutov do zaslouženého vedení. Vzápěti byl však vyloučen jeden z chomutovských hráčů a Jihlava poprvé uzavřela domácí ve vlastní třetině. Velmi nebezpečně pálil Petr Kaňkovský, který odehrál celé úterní utkání v dresu Budějovic, ale jeho střelu těžkým zákrokem zlikvidoval spolehlivý Kamil Jarina. Jihlava se díky přesilovce trochu zvedla a vrátila se do zápasu. Ve 29. minutě se před hostující branku tlačil agilní Charousek, ale ani dva pokusy mu ke skórování nestačily. Vše si vynahradil o tři minuty později. V rohu kluziště totiž vybojoval kotouč, jenž přihrál na zcela volného Szakala a ten pár kroků za modrou vystřelil po ledě a nedal Hronkovi šanci - 2:0. Dezorinetovaní hráči Dukly jakoby přestali hrát a hned po vhazování se do útočné třetiny dostal Šíp, který s kotoučem obkroužil celou branku, vybruslil si ideální střeleckou pozici mezi kruhy a pár desítek vteřin po gólu Szakala znovu rozvlnil síť Hronkovi branky - 3:0. Hostující trenér Fiala dal pokyn nahrádnímu brankáři Suchanovi a Jihlava tak měnila brankáře. Hronek však na gólech nenesl téměř žádnou vinu, naopak dlouho držel červenožluté ve hře. Diváci se rázem dostali do varu a na stadionu vládla parádní hokejová atmosféra. Nezkazila ji ani 100% šance Jihlavy ve 13. minutě, Kaňkovský našel ideálně svého spoluhráče z útoku, ten ovem tváři tvář Jarinovi neuspěl. Domácí jednička mezi tyčemi zlikvidovala i následnou dorážku a tak mohli chomutovští znovu založit protiútok. Ve 36. minutě měla Dukla znovu výhodu přesilové hry, znovu dokázala Chomutov zamknout v obranné třetině, ale Šefčíkovu střelu schoval v lapačce Jarina. Přestože druhá třetina byla mnohem vyrovnanější než ta úvodní, odcházel Chomutov do kabin hodně zvesela.

V závěrečné třetině už si Chomutov hlídal tříbrankový náskok, přesto nijak výrazně nezvolnil tempo. Hned v úvodu tvrdě pálil Šíp jen do betonů Suchana. Ve 46. minutě ujel po křídle Bakus, ale Čachotského teč se neujala. Na druhé straně uháněli v 51. minutě dva na jednoho, Charouskovu přihrávku však Liška nevyužil. O pár vteřin později se ale chomutovský "zimák" radoval počtvrté, Koláček na dvakrát našel Kostourka a ten se stal hrdinou zápasu, když bekhendem přehodil padajícího Suchana - 4:0. O minutu později se o snížení snažil útok jihlavského kapitána Bakuse, ale ani tři pokusy jeho útočníků ke gólu nevedly. Stejně jako úvod tak i závěr zápasu patřil domácím, ale střela Malečka ani teč Šípa se neujala. A když neuspěl ani Charousek, skončilo utkání za stavu 4:0. Domácí tak pokořili hranici deseti výher a za skandovaného potlesku odcházeli do šaten. Nadále tak vládnou 1. lize a překonávají historické rekordy.

Na šlágr kola přijel domácím pomoci David Hájek.
Berany berany duc, v podaní Kamila Koláčka a Oldřicha Bakuse.
Hrdina zápasu Milan Kostourek měl už od začátku "krvavé oči".
Jeden ze soubojů Josefa Révaye v obranné třetině.
Kamil Jarina pochytal všechny střely a připsal si další nulu do statistik.
Všechny fotografie: 2003 (c) Martin Ritter.

Vladimír Petrovka (Chomutov): "Jednoznačně jsme Duklu přehrávali a vyhráli jsme zaslouženě a musíme hráčům poděkovat za bojovnost a za to jakou odvádějí v takových zápasech práci."
Petr Fiala (Jihlava): "Tak o domácích víme, že jsou a hrají v pohodě, to v dnešním utkání potvrdili. V ofenzivě byli pořád v pohybu a dobře si to tam nahrávali. Nám zrovna v poslední době nepracuje obrana tak, jak bychom si představovali a z toho pramení problémy. Nedali jsem žádný gól a vypadá to, že s útokem jsou taky problémy, ale není tomu tak, naši útočníci se snaží obraně pomoci a potom síly chybí v útoku, proto to vypadalo tak, jak to vypadalo. Chomutov ukázal, že má velice dobrou formu a my doufáme,že se do takové formy dostaneme během sezóny."