Piráti čtvrtou výhru v řadě nepřidali, těsně padli s národním týmem Kazachstánu

Napsal 25.08.2024 Katka Kuderová, Tadeáš Kožený
Piráty čekal v rámci šestého přípravného zápasu netradiční celek, kterým byl národní tým Kazachstánu. Do zápasu naskočil poprvé po zranění i František Lukeš, který se postavil do první formace společně s Viktorem Hüblem. Domácí celek prohrával od páté minuty, ale o rychlé vyrovnání se postaral po samostatném úniku Jiří Fronk a otočku ve skóre zařídil těsně před první sirénou František Mála. Druhá perioda vyšla lépe hostům, kteří díky slepeným gólům v jejím závěru si znovu vzali vedení na svou stranu. V poslední třetině se pak už trefil jen Nikita Michajlis, čímž stanovil konečné skóre na 2:4.
příp. ne 25.8.2024
2:4(2:1, 0:2, 0:1)
KAZ
Jekel – Kadeřávek, Březák, Němec, Eliáš, Poizl, Ulrych, Havel, Seemann – Berka, Hübl, Lukeš – Tůma, Eret, T. Svoboda – Fronk, Hejcman, Guman – Sklenář, Koblížek, Mála
Kazachstán
Šutov – Orechov, Beketajev, Metalnikov, Breus, Danijar, Gajtamirov, Stěpaněnko, Michajlov – Michajlis, Šestakov, Starčenko – Savickij, Muchametov, Rymarev – Asetov, Lichotnikov, Paňukov – Rachmanov, Borisevič, Demin – Kajyržan, Ospanov

8. Fronk (Hejcman, Guman), 20. Mála (Sklenář, Koblížek)
Kazachstán
5. Muchametov (Rymarev, Savickij), 38. Lichotnikov, 40. Starčenko (Orechov, Šestakov), 55. Michajlis (Šestakov, Starčenko)

2:2
0:2
0:0
19:35
Kostourek, Zeliska – Štěpánek, Hnát

Dvě minuty po úvodním vhazování se dostal do úniku Michail Rachmanov, ale střelou po ledě Jekela nepřekonal. V čase 04:54 byl Maxim Muchametov šikovnější a překonal chomutovského brankáře – 0:1. V samostatném úniku během osmé minuty se Jiří Fronk prosadil mezi nohy brankáře hostů a vyrovnal – 1:1. Pět minut před koncem zahajovacího dějství uháněl sám na brankáře Dominik Sklenář, jenž mířil mezi betony, což si brankář pohlídal.

V čase 18:20 se poté od modré čáry napřáhl Darek Hejcman a puk se zastavil před brankovou čárou, kde dorážel Petr Eret, avšak z blízkosti brankáře neošálil. Devatenáct sekund do konce první třetiny se sám uprostřed kruhů ocitl František Mála, jehož pokus zapadl přesně pod víko – 2:1.

V čase 24:20 se ozvalo cinknutí branky, když ji trefil rozjetý Marek Berka. Tři minuty poté se situace obrátila, když Nikita Michajlis trefil připravenou lapačku Pavla Jekela. Hned devatenáct vteřin poté Dmitrij Breus mířil do horního rohu, ale domácí brankář vytáhl parádní zákrok. V čase 37:42 se Arťom Lichotkinov za strany natlačil před branku a tím vyrovnal zápas – 2:2. Dvacet dva vteřin před druhou sirénou otočil v přesilovce stav utkání Roman Starčenko – 2:3.

Začátek třetího hracího období byl vyrovnaný a také bylo k vidění plno šancí. Ve 47. minutě se k puku dostal Dominik Sklenář, jehož pokus zamířil mezi ruku a tělo hostujícího brankáře, ovšem v brance neskončil. Šest minut do konce zápasu se v početní výhodě prosadil Nikita Michajlis, jehož pokus zapadl k pravé tyči – 2:4.

Na konci utkání se oba týmy dohodly, že každý tým pojede pět nájezdů. Vítězem rozstřelu se stali Kazaši, když rozhodující branku dal Jevgenij Rymarev.

Martin Pešout (Piráti Chomutov): „My jsme v první řadě rádi, že jsme takový zápas mohli sehrát, protože to pro nás byla velká zkouška hlavně v defenzivní činnosti. Soupeř má z osmdesáti procent kádr KHL a my jsme před třemi měsíci ještě hráli třetí ligu, takže je to rozdíl nějakých tří lig. Chtěl bych poděkovat mužstvu, jak se s tím popralo. Samozřejmě nás někdy ochránil od jejich šancí Jekel, ale jinak si myslím, že jsme podali dobrý výkon a že se nemáme za co stydět. Je škoda, že jsme za stavu 2:1 dali tyčku a za stavu 3:2 jsme nevyužili dvě šance na srovnání. Bohužel rozhodly dva góly v našem oslabení. Takovému soupeři přesilovky dát nesmíme. Musíme se z toho poučit, protože v první lize proti silnějším mužstvům, jako jsou Zlín, Vsetín, Jihlava a Poruba, budou speciální formace rozhodovat. Naopak jsme rádi za tento zápas, chtěl bych pochválit mužstvo za snahu i za to, jak se vyrovnalo se silnějším a rychlejším soupeřem.“