První výhra v extraligovém čtvrtfinále, Piráti se proti Ocelářům ujímají vedení

Napsala 15.03.2017 Kateřina Kundertová
T ř i n e c/C h o m u t o v - Piráti odjeli k prvnímu utkání čtvrtfinále Generali play-off Tipsport extraligy do Třince, kde vyzvali místní Oceláře. Skóre otevřel v první třetině po šťastném odrazu puku Michal Vondrka, na kterého další periodu navázal tečí jmenovec Poletín. Do třetí třetiny tak šli Piráti díky využitým přesilovkám s dvoubrankovým náskokem, který udrželi až do závěrečné sirény. Ján Laco předvedl bezchybný výkon a s čistým kontem vychytal historicky první výhru ve čtvrtfinále nejvyšší soutěže.
ČF1 st 15.3.2017
TRI
0:2(0:1, 0:1, 0:0 )
Třinec
Hrubec – Linhart, Roth, M. Doudera, Krajíček, Galvas, Nosek – Rákos, Kreps, Kane – Netík, Martin Růžička, Irgl – Adamský, Redenbach, Petružálek – Dravecký, Marosz, Marek Růžička
Laco – Chalupa, Rutta, Skinner, Flemming, Mrázek, Valach, Dlapa – Tomica, Huml, Skokan – Sklenář, V. Růžička, Vondrka – Koblasa, Kämpf, Kaše – Poletín, Šťovíček, Raška

Třinec
16. Vondrka (Rutta, Huml), 25. Poletín (Rutta, Huml)

Hradil, Pražák – Lhotský, Svoboda

Úvodní minuty duely byly hodně opatrné z obou stran, přičemž Třinečtí strávili většinu času v útočném pásmu, kde Piráty svírali. Až v osmé minutě si domácí zahráli početní výhodu, kterou však nevyužili, přestože měl před sebou po dobré kombinaci prostor Martin Růžička, jenž však netrefil bránu. Když se Vladimír Růžička vracel z trestné lavice, ujel spolu s Davidem Kämpfem, starší z centrů vzal střelbu na sebe, k vyraženému puku se však druhý jmenovaný nedostal.

O chvíli později dostali přesilovku i Piráti, kterou po třiatřiceti vteřinách využil Michal Vondrka, který se dostal se štěstím k puku mezi kruhy, odkud nekompromisně zavěsil – 0:1. Na druhé straně měl dvě velké šance Martin Růžička, jenž dvakrát nedorazil do prázdné brány, jednou se blýsknul Ján Laco a podruhé třinecký útočník vysoko přestřelil. V další početní výhodě domácí opět neuspěli, až ve dvacáté minutě mohl vyrovnat David Nosek, jenž ale minul branku.

Po čtyřiatřiceti vteřinách druhé třetiny nahození Jana Rutty tečoval za Hrubcova záda Ivan Huml, jenž však podle videorozhodčího hrál vysokou holí. Za pár momentů hrubost Daniela Rákose potrestal Michal Poletín, jenž po čtyřech vteřinách přesilovky tečoval do sítě střelu Jana Rutty – 0:2. Krátce poté Chomutovští ubránili třicet vteřin dlouhé dvounásobné oslabení, ve kterém si Oceláři nevytvořili žádnou nadějnou šanci ani značný tlak.

Po polovině utkání si počkal na modré David Kaše, jehož ránu ale znemožnili Tomáš Linhart a zlomená hůl. Od 38. minuty měl Třinec možnost další přesilovky, kterou však nevyužil, a tak si Piráti do poslední části odnesli dvoubrankový náskok.

V úvodu poslední části měl velkou šanci Tomáš Netík, jenž ale nadvakrát neuspěl. Od 43. minuty hrály oba celky ve čtyřech, čehož ani jeden tým nevyužil, více zákroků si ale připsal Ján Laco. O tři minuty později Ivan Huml po chybě jednoho z domácích prověřil Šimona Hrubce, z kterého puk vypadl mimo dosah Dávida Skokana, který číhal na dorážku. Na druhé straně Lukáš Galvas neuspěl střelou z prostoru mezi kruhy. Před polovinou dějství si Piráti zkomplikovali hru početní nevýhodou, která se však rychle srovnala, jelikož fauloval i Daniel Rákos.

V čase 8:21 do konce základní hrací doby měli Chomutovští možnost zhruba třicet vteřin dlouhé dvounásobné přesilovky, která zůstala nevyužita. V 53. minutě Daniel Rákos nastřelil po vhazování z dobré pozice pouze boční síťku Lacovy klece. V následném oslabení byli opět úspěšnější Piráti, kteří i přes oddechový čas domácích a power-play v závěru dotáhli utkání do vítězného konce.

Vladimír Růžička (Piráti Chomutov): „Od začátku zápasu jsme byli pod tlakem, ale velmi dobře jsme bránili. Všichni hráči mají na výsledku velký podíl, protože hráli obětavě a s velkým nasazením. Když se Třinečtí dostali do šance, tak potvrdil vynikající formu Jánko Laco. Je to ale jenom první utkání.“

René Mucha (HC Oceláři Třinec): „Měli jsme povedený vstup do utkání, tlak a spousty šancí. Pak jsme ale dostali trochu kuriózní gól. Druhá třetina od nás nebyla vůbec dobrá. Trápili jsme se v přesilovkách a soupeř odskočil. Ve třetí třetině jsme si vytvořili dostatek šancí, abychom s utkáním něco udělali, ale, bohužel, když nedáte góly, nemůžete vyhrát. Další zápas budeme chtít vyhrát.“