Vítězná série pokračuje, Chomutov porazil Písek 4:0

Napsal 04.10.2003 Martin Košan
Přidány fotografie
C h o m u t o v - Sobotní utkání proti Písku značily zejména četné osobní souboje. Bojovalo se skutečně o každou píď chomutovského ledu. Oba týmy vnesly do boje enormní nasazení od první vteřiny utkání, a takto se zápas vyvíjel až do konce. Domácí Chomutov se snažil o neustálé útočení, hostující IHC Písek odpovídal na ataky domácích útočníků stejnou kartou, a to bylo od hostů, které dělí v tabulce od Chomutova plných jedenáct příček, velmi sympatické. Vzájemná utkání mezi oběma týmy bývají ostatně vždy útočně laděná. Navzdory předváděnému kontaktnímu hokeji jsme byli svědky kupodivu relativně malého počtu vyloučených.
7.kolo so 4.10.2003
4:0(0:0, 2:0, 2:0)
PIS
Jarina - Revay, Nosek, Maleček, Liška, Szakal, Trefný, Ambrož - Jíra, Koláček, Polodna - Boušek, Šíp, Zika - Jeslínek, Mikšovic, Kostourek - Stoklásek, Gergel, Hahn
Písek
Pinkas - Všetečka, Pindiak, Kolda, Vokatý, Burkoň, Neckář - Jelen, Volráb, Nouza - Nedorost D., Šimek, Mácha - Štefan, Šmátrala, Kořánek - Brož, Bouz, Míka

Utkání začalo opravdu svižně, první šanci, a hned stoprocentní gólovou, si vypracoval Chomutov, jmenovitě centr první řady Kamil Koláček, brankář píseckých Pinkas byl však pozorný. Následně ve 2. minutě zabránil Pinkas skórovat Kostourkovi. Hosté o sobě dali vědět nebezpečnou střelou kapitána Jiřího Jelena také hned ve druhé minutě, ale i domácí gólman Kamil Jarina se blýskl hned na začátku zápasu skvělým zákrokem. Chomutov, ve snaze skórovat hned na začátku, začal hostující obranu zasypávat sprškou nebezpečných průniků. Neprosadil se však ani Petr Polodna, Petr Jíra, ani kapitán Radek Šíp. Písek rozhodně nezaostával, a odpovídal na každou chomutovskou střelu stejnou mincí. Ke gólu ale nevedla ani druhá střela Jelena, kterou vyslal v samostatném nájezdu atakován obráncem, ani střela obránce Tomáše Burkoně. Tvrdou střelou se prezentoval i útočník Martin Šimek. Chomutovu se naskytly dvě velké šance uklidnit gólovou touhu v 9. minutě. V obou případech se mohl do listiny střelců zapsat Michal Jeslínek, jeho střely si však cestu do sítě nenašly. O minutu později ho napodobil Petr Jíra, který jen vyprášil Pinkasovy betony. V polovině první třetiny se naskýtá první přesilová hra domácímu Chomutovu. Převážnou část přesilovky tráví domácí úderná řada před brankou Pinkase, gól však stále chybí. A proto odpovídají několika útočnými výpady po skončeném oslabení hosté. Nejprve se prosmýkl kolem obránce Robert Štefan, jeho bekhendová střela po zemi, mířící k tyči, je však vychýlena Jarinou vyrážečkou. Takřka obdobnou pozici na střelu nezužitkoval v gól ani Jiří Brož. Velké nebezpečí hrozilo Kamilu Jarinovi v 15. minutě, kdy se střela hostujícího obránce podél hrazení nečekaně vychýlila od mantinelu až před samotného Jarinu, ale útočník v dresu žlutomodrých Ondřej Mácha se svou střelou ani následnou dorážkou neuspěl. Chomutov oplácel dvojitou šancí v podání Michala Jeslínka v 18. minutě. Ještě v téže minutě přelil útok zpět před Jarinu aktivní kapitán hostů Jelen, na jeho tvrdou střelu si Jarina povyjel a s jistotou ji zneškodnil. Gól do šatny nepadl ani z přesilové hry Písku na sklonku třetiny, a tak se šlo poprvé do šaten za bezbrankového stavu.

Začátek druhé třetiny je přesnou kopií počátku té první. Teď už však k radosti domácích diváků je chomutovský tlak korunován gólem, v dvaatřicáté sekundě se prosazuje domácí bek Martin Nosek – 1:0. Hned na to zkouší pozornost brankáře Pinkase po obdrženém gólu Lukáš Zika. Písek však odpovídá na obdrženou branku utnutím domácího náporu v podobě několika šancí jdoucích v krátkém sledu za sebou. Ve všech případech střílel Mácha z minimální vzdálenosti, ani jednou však neuspěl. V šesté minutě této části hry se naskýtá domácím přes minutu trvající početní výhoda 5 na 3. S tou si poradil Chomutov náležitě, střelou od modré zvýšuje skóre obránce Liška, po krásné nahrávce Kostourka – 2:0. Hosté odpovídají nevídaným výpadem Brože, ten se prokličkoval přes dva chomutovské hráče, stop jeho akci vystavil v poslední chvíli až obranným zákrokem Nosek. V polovině utkání mají početní výhodu k dispozici Jihočeši. Jediným, ale o to vážnějším momentem, je bekhendová střela Davida Nedorosta, kterou z pod šibenice zvednutým betonem skvěle vytahuje Jarina. Do konce třetiny jsou k vidění jak na běžícím pásu akce obou týmů, hostující hráči ale doplácí na smůlou namazané čepele svých hokejek. A když ve 38. minutě nepadl gól ani po jejich dlouhotrvajícím zámku, odchází se do kabin za radostnějšího stavu pro domácí.

Třetí třetina se nijak neliší od prvních dvou, i přes dvoubrankový rozdíl ani jeden z týmů neslevuje ze své urputnosti. Hostující trenér stahuje hru na 3 pětky, zcela opačně se začátkem poslední třetiny reaguje domácí Chomutov, ten svou hru v poslední části zápasu rozkládá do čtyř formací. Je to důsledkem nutnosti většího rozložení sil a také reakce na odstoupení Michala Jeslínka ze hry z důvodu naraženého ramene po jednou ze soubojů u hrazení v prostřední třetině. Navíc do hry na chomutovské straně naskakuje také další bek, Roman Ambrož. Hra na začátku třetiny je ve znamení několika obrovských šancí obou týmů, asi největší z nich měl na své hokejce domácí kapitán Radek Šíp, v samostatném nájezdu však střelou po zemi nepřekvapil Pinkase. V branku své úsilí neproměňují hosté ani ve své přesilovce, přestože si šance na změnu skóre vypracovali. Výraznější brankové příležitosti si však připravuje v této fázi přeci jen tabulce vévodící Chomutov. V době blížícího se konce 49. minuty nahrává po zemi Boušek navzdory několika položeným čepelím hokejek hostů na ledě zcela v ideální pozici stojícímu Šípovi – ten však opět po zemi nedává. I přes velkou smůlu sluší hostům poklona, jelikož i za takovéhoto vývoje utkání dokazují, že přijeli hrát hokej. V čase 51:11 se radují domácí potřetí, to když po zemi zpoza brány nahrává Petr Jíra krásně svému jmenovci Polodnovi, a ten neváhá – 3:0. Hosté se snaží urvat alespoň čestný úspěch, ten jim však po celé utkání nechce darovat vynikající Kamil Jarina. V rozmezí 12. a 13. minuty zneškodňuje několik po gólu volajících šancí hostů, asi největší z nich Tomáši Nouzovi. Chomutov však znovu trestá, v 55. minutě se dostávají do přečíslení Kostourek s Mikšovicem, první jmenovaný zaváží puk do útočné třetiny, nejdříve naznačuje střelu, následně však domácí beka přelstí nahrávkou na nekrytého kolegu, a ten zatlouká další hřeb do hostující svatyně – 4:0. V 58.minutě je za hru vysokou holí vyloučen Lukáš Zika na 5 minut, bohužel se však znovu projevuje střelecká smůla hostů a tak se do konce utkání již nic nezměnilo. Chomutov po vítězství 4:0 bude nadále suverénně stát v čele prvoligové tabulky.

Zajímavosti z utkání:

• Jihočechům nebyli v konečném součtu platné ani extraligové posily do obrany – Ladislav Kolda ml. a Zbyněk Neckář – oba z Českých Budějovic
  • Zvláštností byl nápadný vysoký počet shodných čísel na dresech v obou týmech – č.81 Boušek vers. Šimek, č.82 Maleček vers. Bouz, č.33 Jarina vers.Šmátrala, č.27 Ambrož vers. Štefan
  • Kamil Jarina vychytal svou první nulu v sezoně

Znovu skvělý domácí brankář Kamil Jarina.
V rohu kluziště zraněný Michal Jeslínek.
... na střídačku se mu neodcházelo lehce ...
... a ani tam mu nebylo do smíchu.
Všechno pozorně sledoval kapitán Radek Šíp.
Naopak Milan Kostourek už přemýšlel nad další útočnou akcí.
Všechny fotografie: 2003 (c) Martin Ritter.

Milan Rambous (IHC Písek): "Přijeli jsme se pokusit bodovat, protože se nám nedaří, a to hlavně v koncovce, což dnešní zápas bohužel opět potvrdil. Nopak soupeř dokáže využít našich chyb. To Chomutov umí a dnes to předvedl. Snažíme se hrát stále stejný hokej a to je možná chyba, prohráváme souboje jeden na jednoho, i když ty šance máme, a proto jsme zatím tam, kde jsme."

Vladimír Petrovka (KLH Chomutov): "Podle výsledku by se mohlo zdát, že to byl lehký zápas, ale pro kluky to byl zatím jeden z nejtěžších zápasů, protože Písek hrál nepříjemný agresivní hokej plný kontaktů a myslím si, že po zápase toho hráči měli dost. Proto jsme do poslední třetiny zařadili čtvrtou útočnou řadu."