Drama až do posledního kola! Piráti potřebují v Olomouci uhrát bod

Napsal 18.04.2013 Petr Horčička
C h o m u t o v – Piráti nevyužili ani druhý mečbol a z posledních dvou zápasů získali jediný bod, jenž se pro chomutovský hokej může ukázat jako klíčový. Ten Piráti získali zásluhou Milana Krafta, který vyrovnal pár vteřin před koncem domácího zápasu s Libercem v době, kdy hrál Chomutov power-play. Nyní na Piráty čeká poslední zápas. Už v pátek se představí v Olomouci, kde budou chtít bodovat za každou cenu, neboť poslední kolo o všem rozhodne. Kohouti už jsou pár zápasů ze hry, ovšem sezónu budou chtít zakončit před domácím publikem vítězstvím. Piráti tak budou mít o trochu těžší úlohu.

Piráti se s Olomoucí střetli v rámci baráže třikrát, nyní je čeká čtvrtý duel, jenž rozhodne o budoucnosti Pirátů. Těm stačí na Hané uhrát jediný bod, neboť mají lepší vzájemné zápasy jak s Libercem, tak i s Mladou Boleslaví. Ti se v posledním duelu střetnou právě spolu. Piráti by se teoreticky mohli zachránit, i kdyby Kohoutům podlehli v základní hrací době. To by ovšem musel Liberec či Mladá Boleslav bodovat za tři body. To, že by Piráti na Hané neuspěli, si nechce připustit ani asistent trenéra Zdeněk Skořepa. „Pořád si říkáme, že to máme ve svých rukou, ale nemůžeme na nic spoléhat. Do Olomouce pojedeme s tím, že tam musíme zvítězit za každou cenu a uděláme pro to maximum,“ ujišťuje bývalý útočník, jenž momentálně stojí na lavičce Pirátů společně s Jiřím Čelanským, Jaroslavem Beckem a Josefem Brukem.

Piráti ze tří zápasů proti Kohoutům získali šest bodů

Dvakrát se rozhodovalo po základní hrací době, jednou rozhodli Piráti v šedesáti minutách. Ani v jednom případě však nepadlo moc branek, oba týmy vycházely především z poctivé defenzivy. Stejně tomu bylo i v prvním zápase hraném v chomutovské aréně, kde diváci viděli první branku až v úvodu třetí třetiny. Skóre otevřel olomoucký kapitán Jakub Bartoň, ale radost Kohoutů netrvala dlouho. Vyrovnání přišlo o tři minuty později, zasloužil se o něj Vojtěch Kubinčák. Zápas spěl do prodloužení, v tom však branka nepadla a tak se muselo rozhodnout až v samostatných nájezdech. V těch byli úspěšnější Kohouti, bonusový bod jim vystřelil vítkovický Lukáš Kucsera.

Milan Kraft se raduje ze vstřelené branky do sítě Kohoutů deset vteřin před koncem.

Dramatický zápas se odehrál v Olomouci, kde se jednalo o druhé vzájemné střetnutí v letošní baráži. Piráti šli zásluhou Jaroslava Kůse, jenž v sedmé minutě vstřelil trochu šťastnou branku, do vedení. A byl to právě Kůs, kdo daroval Kohoutům přesilovou hru v samém závěru první třetiny. Tu Olomoučtí využili už po dvanácti vteřinách, stejně jako v prvním zápase se trefil kapitán Jakub Bartoň. Ani tento zápas nebyl příliš bohatý na góly, na ten si diváci museli počkat až do poslední části. V té šli poprvé v zápase do vedení Olomoučtí, neboť Hanuljaka překonal jednadvacetiletý odchovanec zlínského hokeje Michal Vodný. Tři minuty před koncem se ale podařilo Pirátům vyrovnat. Po kombinaci se Sikorou a Palinem vstřelil druhou branku Chomutova důrazný Michal Důras. Zápas tak spěl znovu do prodloužení a na rozdíl od prvního zápasu se v něm o vítězi rozhodlo. K zisku druhého bodu stačilo Pirátům pouhých 35 vteřin. Přesnou ranou od modré čáry se trefil Lukáš Pulpán a Piráti si z Hané odvezli dva cenné body, neboť v utkání nevyhrál lepší tým.

Třetí bitva se odehrála znovu na severu Čech. Ani ta ovšem nebyla na branky příliš bohatá, neboť vyhrál ten, kdo vstřelil jedinou branku. Piráti svého soka jasně přestříleli (34:18). V první třetině bylo k vidění pouze vyloučení Ondřeje Kříže, které však Piráti nedokázali potrestat. Přesto Hanáky tlačili, ale branku se svěřencům Jiřího Čelanského vstřelit nepodařilo a stejně tak tomu bylo i ve třetině druhé. Branka padla až deset vteřin před koncem, kdy přesilovou hru dokázal využít chomutovský kapitán Milan Kraft, jemuž parádně přihrál Lukáš Pulpán. Piráti tak zdolali Kohouty poprvé v základní hrací době a Piráti, poprvé v letošní sezóně, v utkání neinkasovali.

Cesta baráží v podání Kohoutů

Olomoučtí bodovali za tři body pouze v jediném případě. Bylo to hned ve druhém kole, kdy dokázali na svém ledě porazit Mladou Boleslav v poměru 3:0. Za Hanáky se dvakrát prosadil Radim Kucharczyk, jednu branku vstřelil i exchomutovský útočník Pavel Selingr. Nyní však už pět zápasů v řadě nebodovali, navíc v těchto zápasech třináctkrát inkasovali a vstřelili pouhé dvě branky. V tom posledním zápase prohráli na ledě Mladé Boleslavi těsně 1:2. Právě Boleslav pořádně potrápila liberecké Tygry, které porazila vysoko 7:0 a s podobným výpraskem ze středních Čech odjížděli i Piráti, kteří si odvezli “bůra“.

Poslední vzájemný zápas

Poslední vzájemné měření sil se odehrálo v devátém barážovém kole. Piráti byli od začátku jednoznačně lepším týmem a určovali tempo zápasu. Dlouhou dobu byl však stav utkání bezbrankový. O změnu skóre se postaral až deset vteřin před koncem třetí třetiny Milan Kraft a zajistil tak domácím tři body.

Piráti Chomutov – HC Olomouc 1:0

Branky a nahrávky: 60. Kraft (Pulpán). Rozhodčí: Minář, Hodek – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 872. Střely na branku: 34:18. Průběh utkání: 1:0.

„Utkání byla dřina, ale podali jsme dobrý a zodpovědný výkon. Olomouc umí být hodně nebezpečná, tentokrát ji držel i gólman Lukáš. Naši hráči byli trpěliví a zodpovědní, takže nakonec díky té poslední střele zaslouženě vyhráli,“ hodnotil zápas chomutovský trenér Jaroslav Beck. „Domácí měli celý zápas převahu a nebýt gólmana Lukáše nesnažili by jsme se bojovat alespoň o bod. Poslední vteřiny přinesly domácím vítězství i díky našemu dvouminutovému trestu,“ dodal Petr Fiala, trenér Kohoutů.

Poslední zápas Hanáků

BK Mladá Boleslav – HC Olomouc 2:1

Olomoučtí hokejisté v předposledním utkání extraligové skupiny o udržení zavítali na půdu Mladé Boleslavi, která na rozdíl od Hanáků stále živí naděje na postup. Přestože brankový účet zápasu otevřel hostující Herman, domácí mužstvo ve druhé části srovnalo a chvíli před koncem rozhodlo o osudu duelu. Série porážek olomouckého celku tedy nemizí, naopak se prodloužila již na osm duelů. Utkání hodnotil olomoucký trenér Jan Tomajko. „Vedli jsme 1:0, což pro nás byl svým způsobem výborný výsledek. Ve druhé třetině nás Boleslav víc zatlačila, ale pořád jsme měli šance. Zápas nás nakonec stála častá vyloučení, však také v přesilovce padl rozhodující gól.“

Sestava Kohoutů z posledního zápasu

Lukáš – Bartoň, Ondrušek, Kříž, Janáček, Valenta, Rašner, Lhotský – Kucharczyk, Diviš, Selingr – Novotný, Herman, Švaňhal – Rác, Kucsera, Vodný – Králík.

Z kabiny Pirátů

„Musíme hrát na vítězství, stoprocentní jistotu nám zajistí body,“ říká Aleš Pavlas

Ukázalo se, že souboj s libereckými Tygry neměl takovou cenu, jako bude mít páteční zápas v Olomouci. Pirátům by k záchraně stačil i pouhý bod. „Půjde o těžký zápas, na druhou stranu za poslední tři čtyři roky spousta z nás prošla podobnými situacemi, takže nějaké zkušenosti s tím máme,“ říká jednatřicetiletý obránce. „Stejně bude rozhodovat momentální rozpoložení v hlavě. Bude záležet, jak k tomu kdo přistoupí,“ pokračuje dále.

Aleš Pavlas v souboji s boleslavským hráčem.

Letos se hraje odlišná baráž, než v loňské sezóně. Ovšem její vývoj by se dal přirovnat k sedmému zápasu, jenž Piráti odehráli před rokem v Mladé Boleslavi. „Je to zápas o všechno stejně jako loni,“ vypálil bez váhání. „V předešlých letech jsme měli jasný cíl a věděli jsme, že je to buď a nebo, když takovéhle zápasy přišly. Museli jsme vždycky, takže se pro nás nic nemění. Přijde mi to stejné, i když tentokrát jdeme shora,“ vypráví odchovanec havlíčkobrodského hokeje.

Piráti odehráli s Kohouty tři vyrovnaná utkání. To první prohráli na domácím ledě až po samostatných nájezdech, druhé naopak vyhráli v prodloužení. Poslední měření sil pak vyhrál Chomutov za tři body, když deset vteřin před koncem rozhodl kapitán Kraft. „Předpokládám, že to bude podobné jako všechny ostatní zápasy baráže, které byly hodně vyrovnané a rozhodovaly maličkosti,“ říká Pavlas. „Myslím, že stejné to bude i v Olomouci a my to musíme jakýmkoliv způsobem přetlačit na svou stranu,“ dodává.

Aleš Pavlas odehrál v baráži zatím sedm zápasů, ale nezaznamenal v nich žádný bod. V hodnocení plus/minus má tři kladné body.

V Olomouci se už extraligový sen rozplynul, Kohouti nicméně budou chtít před svými fanoušky zvítězit a důstojně se s nimi rozloučit. „Olomouc nemá co ztratit, takže bude hrát uvolněně,“ uvědomuje si chomutovská jednašedesátka. „Na druhou stranu nám nedá nic zadarmo. O to bude možná zápas těžší, než kdybychom hráli s přímým konkurentem,“ líčí Pavlas, jenž přišel do Chomutova před třemi lety.

Piráti tak stále mají všechno ve svých rukou, navíc hrají s týmem, kterému už o nic nejde. Naopak Liberec se v přímém souboji o žití střetne s Mladou Boleslaví. „Nevidím jako výhodu, že máme soupeře, který už nemůže postoupit. Bude to nápor na nervy a psychiku. Ukáže se, jak jsme silní,“ podotýká.

Piráty může v setrvání v tuzemské nejvyšší soutěži zachránit i porážka, neboť mají lepší vzájemné zápasy jak s Bílými Tygry, tak i s Boleslaví. To by ovšem musel jeden z těchto dvou soupeřů zvítězit za tři body. „Za sebe v tom žádnou velkou výhodu nevidím. Stoprocentní jistotu nám zajistí body, tak musíme k utkání přistoupit. Musíme hrát na vítězství, jak říkal už trenér,“ zakončuje.

O posledním barážovém utkání

Dvanácté barážové utkání se odehraje v pátek, devatenáctého dubna. Úvodní buly v olomoucké aréně je naplánováno na 18 hodin. Fanklub Pirátské srdce na tento zápas pořádá autobusový zájezd. Poslední barážový zápas můžete živě sledovat prostřednictvím TV Tipsport, příznivci psaných onlajnů mohou zápas tradičně sledovat na www.onlajny.com