Aktuální zprávy

Novým hlavním trenérem byl jmenován Martin Pešout

Napsal 13.01.2008 David Matula
C h o m u t o v - V sobotu po vítězném utkání s nováčkem z Mostu byl z pozice hlavního trenéra mužstva odvolán Vladimír Kýhos. O jeho dalším trenéském působení by se mělo rozhodnout v nejbližších dnech. Vzhledem k tomu, že Kýhos je v Chomutově smluvně vázán až do konce letošní sezóny, musí ho brněnská Kometa vykoupit. V případě, že se kluby dohodnou na odstupném, bude bývalý lodivod Chomutova působit právě v Brně. To mu již dříve nabídlo lukrativní smlouvu. Jeho nástupcem a novým vládcem chomutovské střídačky byl jmenován Martin Pešout, který naposledy vedl tým SK Kadaň, v minulosti pak extraligový dorost Slávie Praha, který dovedl dvakrát k titulu mistra republiky, junioři Slávie pod jeho vedením slavili bronzové medaile, reprezentační sedmnáctka slavila úspěch na olympiádě nadějí, o rok později výběr do 18 let sahal po finále, aby nakonec vybojoval bronz. V dalším roce pak přišel první větší neúspěch progresivního kouče, když s reprezentačním výběrem do 18 let vypadl z elitní skupiny mistrovství světa. Nyní je před mladým trenérem nová výzva, a sice vybojovat pro Chomutov extraligu dospělých. Nový trenér bude přítomen na setkání s fanoušky, které KLH připravil na pondělí 14.1. od 17:00 v salónku restaurace Hokejka. Spolu s novým koučem bude přítomen i generální manažer klubu Milan Vacke, chybět nebude ani zástupce z řad hráčů. Všichni jste srdečně zváni!

Novým trenérem „A“ mužstva KLH Chomutov byl dle očekávání jmenován Martin Pešout. Naposledy působil bývalý mládežnický reprezentační trenér u okresního rivala z Kadaně. Tým převzal během vánoční přestávky a stihl odkoučovat tři utkání, z čehož hned to první bylo vítězné. V premiéře totiž uťali Kadaňští pod jeho vedení vítěznou sérii Hradce Králové a porazili jej na svém ledě 3:1. Trochu paradoxně čeká mladého trenéra Hradec Králové i při chomutovské premiéře. V posledním vystoupení na kadaňské střídačce nestačili jeho svěřenci na aktuálního lídra skupiny západ a celé soutěže tým Mladé Boleslavi. Ačkoliv šest minut před koncem srovnal v přesilovce 5 na 3 Fábry, hosté nakonec slavili vítězství 2:4.

Martin Pešout má za sebou poměrně bohatou trenérskou minulost a může se chlubit i několika cennými úspěchy. První trenérskou prácí mezi dospělými byla extraligová štace na střídačce Karlových Varů, kde působil jako asistent. V sezóně 2000/2001 vedl tým jako asistent spolu s Milošem Říhou, ale po několika kolech byli oba od týmu odvoláni a Martin Pešout se přesunul ke karlovarské juniorce. Samotný „A“ tým Becherovky převzali Radim Rulík s Markem Sýkorou, ale odvrátit hrozbu baráže se jim nepovedlo, a tak museli hokejisté ze západu Čech bojovat o svou příslušnost s hokejisty KLH, které tehdy vedl odvolaný Vladimír Kýhos. Po nervy drásající šesti zápasové bitvě se nakonec radovali Západočeši, když celou sérii vyhráli 4:2.

Další významnou trenérskou zastávkou nového hlavního trenéra Chomutova byla pražská Slavia. Jako trenér extraligového dorostu dokázal pro pražský klub vybojovat v roce 2004 titul mistra republiky v této věkové kategorii. Ve finále si mladí slávisté poradili se Zlínem 2:0 na zápasy a zaslouženě tak mohli slavit velký úspěch tamního hokeje. Během sezóny navíc mladíci Slávie nepoznali porážku hned ve dvaceti po sobě jdoucích duelech, když osmnáctkrát zvítězili a pouze dvakrát remízovali. „Naší snahou je hrát agresivním důrazným způsobem v útoku, na kterém se podílí celá pětice hokejistů. Jde nám o aktivní pojetí a zatím musím říci, že záměr vychází. V tabulce jsme první, navíc jsme ze všech týmů nejméne inkasovali,“ pochvaloval si tehdy Martin Pešout.

Úspěch s dorostem Slávie dokázal mladý trenér ještě jednou zopakovat a k tomu ještě bronzovou příčku s tamní juniorkou. Po těchto úspěšných letech byl jmenován postupně trenérem reprezentačních výběrů do 16, 17 a 18 let. S výběrem hráčů do sedmnácti let v roce 2005 na olympiádě nadějí porazili ve finálovém klání Švýcary 4:1 a vybojovali historické zlaté medaile. Svěřenci trenérů Martina Pešouta a Josefa Halouzky na turnaji ani jednou nezaváhali, přičemž ve třech utkáních obdrželi pouhé tři góly. Byli jednoznačně nejlepší. „Máme ohromnou radost, je to úspěch pro celý český hokej. Nedávno uspěla na mistrovství světa dvacítka, teď jsme se přidali my. Finálový zápas i závěrečný ceremoniál pro nás všechny znamenal výjimečný zážitek,“ vyprávěl tehdy spokojený kouč.

Další reprezentační úspěch na sebe nenechal dlouho čekat a na mistrovství hráčů do 18 let v roce 2006 sahali jeho svěřenci po finále, když dokázali skoro otočit semifinálový duel se USA. Mladící během utkání prohrávali již 0:3, ale zápas dokázali srovnat a dovést do prodloužení. V něm byli ale přeci jen šťastnější hokejisté vyznávající zámořský styl hokeje, o jejich výhře rozhodl Kane. Náplastí pro zklamané mladíky byl alespoň zisk bronzové medaile, když v boji o třetí příčku porazili výběr Kanady. „Měli jsme to daleko těžší, než jsme předpokládali. Kanaďané strašně chtěli, byla to bitva se vším všudy. Máme ohromnou radost, že jsme uspěli,“ řekl po zisku bronzových medailích nový šéf chomutovské lavičky.

Po období úspěchů ovšem přišlo pro úspěšného mládežnické trenéra kruté vystřízlivění, když na dalším mistrovství světa do 18 let ve Finsku jeho tým neuspěl a po porážce s Němci ve skupině o udržení vypadl z elitní skupiny šampionátu. Po blamáži se odmítl na cokoli vymlouvat. "Nebudu říkat, že se to stalo proto, že jsme měli hráče v Americe, zraněné a podobně. Beru to na sebe. Je tu spousta dobrých hráčů, kteří v budoucnu pro český hokej ještě hodně udělají," uvedl tehdy Pešout. "Když jsem se uměl radovat loni po třetím místu a dalších úspěších v minulosti, tak se na druhou stranu rozhodně nebudu zříkat odpovědnosti za tento výsledek," prohlásil kouč. "Vstup do turnaje se povedl, po dvou zápasech jsme vedli skupinu. Pak přišla prohra s Finskem a se Švédy jsme hráli o postup. Jenže hrozba boje o sestup na nás přece jen dolehla a zápas se Švédy jsme nezvládli," přiznal. Místo zápasů o medaile tak musel jeho výběr hájit příslušnost mezi elitou. "V té skupině o udržení už to není o hokeji. Lotyši sem svou úrovní nepatří a my jsme je dokázali porazit jen 4:1," uvedl kouč. Osud českých mladíků zpečetil zápas s Němci. "Byl především o psychice. Po jejich gólu v oslabení na 4:3 už se nám nepodařilo tým zvednout, ačkoliv jsme na střídačce dělali všechno možné. Kdo to zná, tak ví, jaký je rozdíl hrát play-off o titul, nebo o záchranu," řekl dnes již kouč Chomutova a dodal: "Je to také o síle ročníku. Letos jsme byli slabší, ale v tomto ohledu je to i otázka pro vedení českého hokeje." Český tým poslala do divize I také nepříznivá konstalace výsledků ostatních zápasů. "Připsali jsme si tři výhry a tři prohry a přesto sestupujeme. Kdyby třeba Slováci porazili Švýcary, tak jsme postupovali. Jenže pak porazili Finy, a to nebylo dobré. V opačném případě by šli do bojů o udržení s námi, ale my bychom měli započítané body za vzájemný zápas a po výhře nad Lotyši bychom byli v klidu. Jenže to jsou všechno jen ona ´kdyby´," řekl Pešout sklesle.

Nyní jej čeká nová výzva a sice naplnit očekávání vedení a fanoušků KLH a dovést tým do nejvyšší soutěže. Podle zpráv z vedení klubu totiž rozhodně není jen dočasným trenérským řešením. Již v minulosti, kdy byl smluvně vázán ke Slavii Praha se o jeho jménu spekulovalo jako o budoucím nástupci Vladimíra Kýhose na střídačce Chomutova. Nám nezbývá nic jiného než popřát novému kouči hodně štěstí.

Rozhovor s Martinem Pešoutem i generálním manažerem Vám přineseme zítra večer.